ABD’nin Putin’in nükleer tehditlerine karşı uyarıları dünya için ayık bir anı işaret ediyorCNN

ABD’nin buna mecbur kalması gerektiğini Rusya’yı kamuoyu önünde uyarmakve daha keskin bir ifadeyle özel olaraknükleer silah kullanmamak ne kadar tehlikeli olduğunun bir göstergesidir. Ukrayna için savaş hale geldi – ve ne kadar daha riskli hale gelebilir.

Savaş kritik bir yeni aşamada. Kiev’in güçleri, Batı’nın sağladığı silahları ve milyarlarca doları kullanarak doğuda zaferler kazandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dökerek cevap verdi binlerce erkek daha ön saflara.

Ülkede artan siyasi baskı, yurtdışında tecrit ve savaş alanı aşağılanmalarıyla karşı karşıya kalan Rus lider, geçen hafta Rusya’nın toprak bütünlüğünün tehdit altında olduğunu düşünürse elindeki tüm silah sistemlerini kullanabileceği konusunda uyararak nükleer eşiğini artırdı.

Ancak Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Pazar günü Putin’e uğursuz bir kamu uyarısı yaptı.

“Rusya bu çizgiyi aşarsa, Rusya için feci sonuçlar olacaktır. Sullivan, NBC’nin “Meet the Press” programında yaptığı konuşmada, ABD kararlı bir şekilde yanıt verecek” dedi. Özel kanallarda ABD uyarısının daha sert olduğunu, ancak bu tür temasları açık tutmak ve “kısasa kısasa kısas söyleminden” kaçınmak için kırmızı çizgiler çizmeyi reddettiğini de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, CBS’nin “60 Dakika” hakkındaki mesajını, Washington’un bu konuda Kremlin üzerindeki özel baskısına giderek artan bir şekilde kamusal bir unsur eklediğinin bir başka işareti olarak pekiştirdi.

Blinken, “Moskova’nın bizden haber alması ve bizden sonuçların korkunç olacağını bilmesi çok önemli” dedi.

Putin’in retoriği, savaş Ukrayna için ne kadar iyi giderse, özellikle Rus lider daha da içine kapanırsa ve Rusya’nın en iyi kozuyla düşmanlarını korkutmaya çalışırsa, Batı’nın sinirlerini korumak zorunda kalacağını hatırlattı. nükleer cephaneliği.

Birçok Batılı gözlemci Putin’in blöf yaptığına ve Moskova’nın bu önemli adımı atmaması için stratejik nedenler olduğuna inanıyor. Kremlin’in savaş alanındaki nükleer silah stokunu kullanıma hazırladığına veya uluslararası stratejik füzelerinin duruşunu değiştirdiğine dair kamuoyuna açık bir rapor yok. Ve Putin, Batılı halkları korkutmak ve transatlantik ittifakta Kiev’e verilen desteği kırmak için bariz bir çabayla çatışmada daha önce nükleer kartı oynadı.

Ancak aynı zamanda, Rus lider kaybetmeyi göze alamayacağı bir savaşa girdi, ancak geçen haftaki kısmi ulusal seferberliğin gösterdiği gibi, Rusya için giderek daha da kötü gidiyor. Bir köşede, nükleer korkutma taktiklerine dönüşünü açıklayabilecek bir gerçek. Putin’in siyasi konumu hemen tehdit altında görünmese de, kendi içinde artan bir muhalefetle karşı karşıya ve ABD’ye ve Batı’ya karşı kendisi için bile şiddetli olan öfke tarafından tüketilmiş görünüyor.

Putin, büyük bir medeniyet olarak Rusya’ya saygıyı yeniden tesis etme arzusuna dayanan tarihi bir misyon duygusuyla yönetiliyor. Ukrayna’daki insan ve sivil hayata karşı duyarsız bir kayıtsızlık gösterdi. Bu tür koşullar, net stratejik düşünme ve rasyonel kararların kesin olarak alınamayacağı anlamına geliyor, özellikle de acımasız Rus liderin ihtiyat duygusu onu Ukrayna’daki savaştaki pervasız liderliğiyle terk ettiğinden.

Ve endişe verici bir şekilde Blinken, üst düzey askeri yetkililerin Putin’in nükleer silah kullanma çabalarını engellemek istemeleri halinde, Rusya’nın nükleer komuta zincirinin işe yarayıp yaramayacağının görülmesi gerektiğini kabul etti.

“Bu, her yerde otokrasilerin Aşil topuğudur – genellikle iktidara gerçeği söyleme kapasitesine veya iradesine sahip kimse yoktur. Ve bence Rusya’nın içinde bulunduğu karmaşaya bulaşmasının bir nedeni de sistemde Putin’e yanlış şeyi yaptığını etkin bir şekilde söyleyecek kimsenin olmaması.”

Washington, Putin’i, kendi zararını telafi etmek için Ukrayna’da sınırlı verimli bir taktik nükleer silah kullanma riskini artırabilecek veya en azından kullanımını tehdit edebilecek bir tırmanış döngüsünden caydırmak için tasarlanmış uyarısını bu tehlikeli atmosferde yayınladı. konvansiyonel bir çatışmada ordunun başarısızlığı. ABD’nin mesajı aynı zamanda Rus liderin etrafındaki, örneğin askeri veya istihbarat teşkilatlarında üst düzey pozisyonlarda bulunan, onun düşüncesini etkileyebilecek veya tehditlerini gerçekleştirme kapasitesini engelleyebilecek durumda olan kişilere de mukadder görünüyordu.

CNN bildirdi ABD’nin birkaç aydır Rusya’yı herhangi bir nükleer cihaz kullanımına karşı özel olarak uyardığını söyledi. Bir kaynak, Dışişleri Bakanlığı’nın dahil olduğunu ve Washington’ın savaş sırasında Moskova ile iletişim kurmak için istihbarat kanallarını da kullandığını söyledi.

Sullivan’ın bahsettiği feci sonuçların gerçekte ne olacağı açıklanmadı. Ancak herhangi bir nükleer silah kullanımının büyüklüğü göz önüne alındığında, birçok askeri ve diplomatik uzman, bir yanıtın, zaten zayıflamış olan Rus ekonomisine yönelik başka bir yaptırım turundan çok daha sert olması gerektiğini savunuyor. Sınırlı verimli bir nükleer cihaz kullanmanın bile insani ve çevresel etkisi, Ukrayna’ya salıverilen dehşeti ve sivil katliamı geride bırakacaktır. Ayrıca kullanımı, dünyayı tehlikeli bir stratejik eşikten geçirecek ve geleneksel çatışmalarda denklemi değiştirmek için nükleer silahların kullanılması için bir emsal oluşturacak ve bu da diğer haydut devletlerin böyle bir kapasiteyi elde etmek için acele etmesine neden olabilir.

Bu riskler göz önüne alındığında, bazı Batılı gözlemciler NATO’nun Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahaleyi düşünmekten başka seçeneği olmadığına inanıyor. Başkan Joe Biden her zaman umutsuzca kaçınmaya çalıştı, belki de Rus kuvvetlerine karşı hava gücü kullanarak. Böyle bir hareket, Amerika’nın Moskova’yla karşı karşıya geldiği tarihteki en tehlikeli anlardan biri olacaktır. Dünyanın en büyük nükleer güçleri olan ABD ile Rusya arasında, tüm Soğuk Savaş boyunca merhametle uzak tutulan Rusya arasında feci bir çatışmaya yol açabilecek başka bir tehlikeli tırmanma döngüsünü başlatma riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Armagedon’un gölgesi altında yaşadı.

Bu olasılık şimdilik çok uzak görünüyor ve birçok şeyin yanlış gitmesi ve birçok rampanın kaçırılması gerekiyor. ABD diplomasisinin yakın vadedeki potansiyel hedeflerinden biri de, Rusya ile hala uygulanabilir ilişkileri olan Çin ve Hindistan gibi ülkelere, nükleer cephaneliğini kullanırsa Moskova’nın karşılaşabileceği türden bir küresel dışlanmayı iletmeleri için baskı yapmak olabilir.

Yine de, Başkan’ın üst düzey dış politika danışmanının Moskova’yı, Avrupa’da Batı ile Kremlin arasında fiilen bir vekalet savaşı olan bir ortamda nükleer silah kullanımının sonuçları konusunda uyardığı görüntüsü, durumun ciddiyetinin ayık bir işareti.

Putin’in, kendi algısına göre, Rusya saldırı altındaysa nükleer silah kullanmaya istekli olduğu konusunda blöf yapmadığı yönündeki uyarısı, onun düşüncesine neyin yön verdiğine dair kamuoyunda ve özelde spekülasyonlara yol açtı.

Batı’nın düşündüğü şeyin tutulması sahte referandumlar Ukrayna’nın ele geçirilen bölgelerinde, Putin’in Batı tarafından sağlanan silahları kullanan Ukrayna saldırılarını Rusya’nın kendisinden daha büyük bir saldırı olarak görme olasılığını artırıyor.

Kısmen sonuç olarak, CNN’nin Emniyet ve İstihbarat Baş Analisti John Miller geçen hafta ABD istihbarat topluluğunda hiç kimsenin Putin’in nükleer silah kullanma olasılığını sıfıra koymadığını bildirdi. Miller’ın bildirdiğine göre, istihbarat analistleri, güçlü görünme takıntısına sahip bir lider zayıf görünmeye başlarsa, Putin üzerinde çalışan psikolojik güçlerin nasıl sonuçlanacağını değerlendirmek için yıllarını harcadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MacronBu arada geçen hafta CNN’den Jake Tapper’a Covid-19 izolasyonunun ve Batı’ya yönelik derin kızgınlığın etkilerinin Putin’in Ukrayna’daki kararsız karar verme sürecini etkilediğini söyledi.

Ama yeni İngiltere Başbakanı Liz Truss Pazar günü CNN’in “Birliğin Durumu” konulu Tapper ile yaptığı röportajda Putin’in uyarılarını görmezden geldi. Putin’e karşı sert bir duruşunu kendi siyasi itibarını inşa etmek için bir araç olarak kullanan Truss, Ukraynalılar tarafından “zeki olduğunu” söyleyerek neredeyse Rusya cumhurbaşkanını kışkırttı. Batı’nın “kararlı olmaya” devam etmesi gerektiği konusunda uyardı, “Putin’den duyduğumuz kılıç uğultularını dinlemiyoruz ve Ukraynalıları sonuna kadar desteklemeye devam ediyoruz.”

Ancak Putin’i iyi tanıyan bir başka Avrupalı ​​lider, Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö, Pazar günü, Rus liderin son haftalarda kendisine karşı dönen bir savaşa çok fazla güvenilirlik yatırdığı için tehlikeli bir an konusunda uyardı.

Niinistö, CNN’den Fareed Zakaria’ya “Her şeyi koydu” dedi.

“O bir savaşçı, bu yüzden herhangi bir yenilgiyi kabul ettiğini görmek çok zor ve bu kesinlikle durumu çok kritik hale getiriyor.”

Putin’in – tarihi, kişisel ve siyasi nedenlerle – Ukrayna’da başarısız olduğunu kabul etmesinin imkansızlığı, dünyayı potansiyel olarak tehlikeli bir ana getirdi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir