AÇIKLAYICI: Japonya neden Abe’nin devlet cenazesi konusunda bölünmüş durumda?

TOKYO — Temmuz ayında suikaste kurban giden eski başbakan Shinzo Abe için ender bir devlet cenaze töreni düzenlendi. Japonya.

Şahin Abe, ülkenin savaş sonrası en bölücü liderlerinden biriydi, ancak cenazeye muhalefetin çoğunu ateşleyen şey, iktidar partisinin aşırı muhafazakar Birleşme Kilisesi ile olan samimi bağları oldu.

Başbakan Fumio Kishida, hem partisinin milletvekilleri arasındaki kiliseyle olan bağlantıları hem de Abe’nin hak ettiğini söylediği cenaze törenini ele alışından neredeyse sürekli bir siyasi yansımayla mücadele ediyor.

Salı günkü devlet cenazesinin bu kadar öfkeye neden olmasının bazı nedenlerine bir göz atın:

———

JAPONYA’DA DEVLET CENAZE NASIL ALINIR?

Geleneğin kökleri, imparator tarafından ülkeye olağanüstü katkılarda bulunanları onurlandırmak için gerçekleştirilen bir törene dayanır.

II. Dünya Savaşı’ndan önce imparator bir tanrı olarak saygı görüyordu ve devlet cenazeleriyle onurlandırılanlar için yas tutmak zorunluydu. Çoğu devlet cenaze töreni imparatorluk ailesinin üyeleri içindi, ancak Japonya’nın Pearl Harbor saldırısını komuta eden ve 1943’te ölen Isoroku Yamamoto da dahil olmak üzere siyasi ve askeri liderler de onurlandırıldı.

Devlet cenaze yasası savaştan sonra rafa kaldırıldı. Japonya’nın o zamandan beri bir siyasi lider için diğer tek devlet cenazesi, 1967’de ABD’nin Japonya’yı işgaline son veren ve Müttefiklerle ilişkileri yeniden kuran San Francisco Antlaşması’nı imzalayan Shigeru Yoshida için yapıldı.

Yoshida cenazesinin herhangi bir yasal dayanağı olmadan yapıldığı yönündeki eleştiriler nedeniyle, sonraki hükümetler bu tür olayları azalttı.

Chuo Üniversitesi’nden tarihçi Junichi Miyama, “Devlet cenazesi demokrasinin ruhuyla çelişiyor” dedi.

———

ABE NEDEN DEVLET CENAZE ALIYOR?

Kishida, Abe’nin Japonya’nın modern siyasi tarihinde en uzun süre görev yapan lider olması ve Japonya’nın uluslararası profilini yükselten diplomatik, güvenlik ve ekonomi politikaları nedeniyle bir devlet cenazesini hak ettiğini söyledi. Kishida, Abe’nin bir suikast sırasında öldürülmesine dikkat çekiyor. seçim Kampanya, Japonya’nın “demokrasiye karşı şiddete” asla boyun eğmeme kararlılığını göstermesi gerektiğini söyledi.

Siyasi gözlemciler, Abe için devlet cenazesi düzenlemenin, Kişida’nın Abe’nin muhafazakar siyasi grubuna mensup iktidardaki Liberal Demokrat Parti milletvekillerini kendi iktidarını güçlendirmek için memnun etme girişimi olduğunu söylüyor.

Sophia Üniversitesi’nde uluslararası siyaset profesörü olan Koichi Nakano, cenazenin Abe’nin mirasını aklama ve Birleşme Kilisesi ile bağlantılı skandalları örtbas etme girişimi olduğunu söyledi. Kilise, uygunsuz işe alım ve iş taktikleriyle suçlanıyor, ancak suçlamaları reddediyor.

———

NEDEN TARTIŞMALI?

Muhalifler, net bir yasal dayanak eksikliğine ve Kishida Kabinesinin cenazeyi düzenleme konusundaki tek taraflı kararına atıfta bulunarak, bunun demokratik olmadığını söylüyorlar.

Abe’nin muhalifleri, onun Japonya’nın savaş zamanı gaddarlıklarını örtbas etme girişimlerini, daha fazla askeri harcama için baskısını, toplumsal cinsiyet rollerine karşı gerici görüşünü ve otokratik ve adam kayırmacılığını destekleyen bir liderliği hatırlıyor.

Abe ve LDP milletvekillerinin Birleşme Kilisesi ile bağlantısı hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktıkça cenaze protestoları arttı. Güney Kore merkezli kilise, muhafazakar davalardaki ortak çıkarlar üzerinden LDP milletvekilleriyle yakın ilişkiler kurdu.

Abe’nin suikastçısının, annesinin ailenin tüm parasını verdiğini söylediği Abe, partisi ve kilise arasındaki bağlara öfkelendiği bildirildi.

Büyükbabası ve eski lideri Nobusuke Kishi’nin kilisenin Japonya’da kök salmasına yardım eden Abe, şimdi skandalın kilit isimlerinden biri olarak görülüyor. Muhalifler, Abe için bir devlet cenazesi düzenlemenin Birleşme Kilisesi ile parti bağlarının onaylanmasına eşdeğer olduğunu söylüyor.

Bir grup avukat cenazeyi durdurmak için dava açtı, ancak Pazartesi günü davanın reddedildiği bildirildi. Ve yaşlı bir adam, cenaze törenini açıkça protesto etmek için başbakanlık ofisinin yakınında kendini ateşe vermişti.

———

MALİYETİ NEDİR?

Hükümet, mekan, güvenlik, ulaşım ve misafirler için konaklama için yaklaşık 1,7 milyar yen (11,8 milyon dolar) gerektiğini söyledi. Muhalifler, vergi parasının Abe’nin politikalarının neden olduğu genişleyen ekonomik eşitsizlikleri ele almak gibi daha anlamlı nedenlere harcanması gerektiğini söylüyor.

———

KISHIDA İÇİN UYGULAMALARI NELERDİR?

Bir yıl önce göreve başlayan Kişida, Temmuz ayındaki seçim zaferi, görünüşe göre üç yıla kadar iktidarda kalmanın bir yolunu garantilemiş gibi, istikrarlı bir halk desteğine sahipti.

Ancak devlet cenazesini yönetmesi ve iktidar partisinin Güney Kore kilisesiyle bağlantıları nedeniyle destek puanları o zamandan beri düştü.

Bir LDP anketi, milletvekillerinin neredeyse yarısının kiliseyle bağları olduğunu buldu. Kishida tüm bağlara söz verdi, ancak birçok Japon kilisenin parti politikalarını nasıl etkilemiş olabileceğine dair daha fazla açıklama istiyor.

———

CENAZEDE NE OLACAK?

Konuklar, Abe’nin suikastından sonra sıkılaştırılan güvenlik kontrolleri için Tokyo şehir merkezindeki Budokan dövüş sanatları arenasında cenaze töreninden saatler önce toplanacak. İçeriye yiyecek veya içecek girilmez ve kişisel bilgisayarların veya kameraların kullanımı medya ile sınırlıdır. Yaklaşık 1000 Japon askeri, mekanın etrafındaki sokakları dolduracak. Tören, Yoshida’nın cenazesinde olduğu gibi 19 vole selamıyla başlayacak.

Hükümet, parlamento ve Kishida da dahil olmak üzere yargı temsilcileri taziye konuşmaları yapacak, ardından Abe’nin dul eşi Akie Abe izleyecek. Arena dışında halk için bir çiçek masası kurulacak.

Hükümet, cenazenin kimseyi Abe’yi onurlandırmaya zorlamak için tasarlanmadığını söylüyor. Ancak ülkenin 47 eyalet hükümetinin çoğu bayrağı yarıya indirecek ve devlet okulları üzerinde baskı oluşturabilecek bir dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Mekanın yakınındaki sakinler ve ofisler trafik kontrollerinden ve güvenlik kontrol noktalarından etkilenecek ve bazı mahalle okullarında dersler iptal edilecek.

Muhalifler ülke çapında mitingler düzenleyecek.

———

KİMLER KATILACAK?

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yanı sıra Avustralya, Hindistan, Vietnam, Kamboçya ve Singapur’dan liderler orada olacak. Kishida, etkinliğin kendisine “cenaze diplomasisi” yapması için bir fırsat sağlayacağını söyledi.

Hükümet geçen hafta, yabancı devlet adamları, Japon milletvekilleri, belediye liderleri ve iş, kültür ve diğer alanlardan temsilciler de dahil olmak üzere 4.300 katılımcının katıldığını söyledi – davet edilen 6.000’den az.

Ana muhalefetteki Japonya Anayasal Demokrat Partisi ve Japon Komünist Partisi de dahil olmak üzere birçok muhalefet üyesi cenazeyi boykot ediyor. İktidar partisinden eski bir bakan da uzak duracak.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir