AÇIKLAYICI: Öğrencilerin kaybolmasında Meksika ordusunun rolü

MEKSİKA ŞEHRİ — Meksika ordusunun 43 üniversite öğrencisinin kaybolmasındaki rolü, gerçekleri örtbas etmedeki rolü ve organize suçla iddia edilen bağlantıları, şimdi ülkeyi sarsan bir davanın merkezinde yer alıyor. Hükümetin Hakikat Komisyonu, Ağustos ayında olayı “devlet suçu” ilan etti.

Üç ordu mensubu ve eski bir federal başsavcı yakın zamanda davada tutuklandı ve şimdi çok az kişi, 26 Temmuz 2014’te öğrencileri yakalayıp öldürmekten tamamen yerel bir uyuşturucu çetesi ve müttefik yerel yetkililerin sorumlu olduğu yönündeki hükümetin ilk iddiasına inanıyor. , sonra vücutlarını yaktılar – çoğu asla bulunamadı.

Yıllarca süren araştırmalara rağmen önemli ayrıntılar belirsizliğini koruyor.

Ancak Başsavcılıkla paylaşılan Hakikat Komisyonu raporunun bazı kısımlarını elde eden Reforma gazetesi, uyuşturucu çetesi üyeleri ile ordu arasında, öğrencilerin en azından bazılarının yerel bir orduya götürüldüğünü gösteren mesajların ayrıntılarını yayınladı. temel. Öğrencilerin ailelerinin avukatları, şüpheliler hakkındaki hassas ayrıntıların sızdırılmasının kovuşturmaları tehlikeye atabileceğinden korkuyor.

İşte kaçırılmalarla ilgili bazı sorular ve cevaplar.

NE OLDU?

Hakikat Komisyonu başkanı Alejandro Encinas, o sırada Başsavcı Jesús Murillo Karam tarafından açıklanan sahte, resmi versiyonun cumhurbaşkanlığı toplantılarından sonra “federal hükümetin en üst seviyelerinde tasarlandığını” ve daha sonra ellerinde olduğunu söylüyor. Enrique Peña Nieto.

Bu versiyona göre, Iguala yetkilileri öğrencilerin yerel bir siyasi olayı bozacağını düşündüler. Polisin 43 öğrenciyi toplayıp yerel bir uyuşturucu çetesine teslim ettiğini, bu çetenin gençleri öldürdüğünü, cesetlerini bir çöplükte yaktığını ve kalıntılarını nehre attığını söylüyor.

Görünüşe göre tüm öğrenciler öldürülmüş olsa da, o zamandan beri gruplar halinde farklı yerlere götürüldükleri kanıtlandı. Görünüşe göre bazıları günlerce canlı tutuldu.

Öğrenciler Mexico City’deki bir protestoya gitmek için otobüsleri kaçırdılar ve Iguala’da yolları kesildi – muhtemelen otobüslerden birinde uyuşturucu sevkiyatı olduğu için.

SON OLARAK KİMLER TUTUKLANDI?

Aralarında öğrencilerin kaybolduğu sırada Iguala’daki yerel ordu üssünün komutanı olan José Rodríguez Pérez’in de bulunduğu üç ordu mensubu bu ay tutuklandı. Hakikat Komisyonu raporu, kaçırılmalarından günler sonra altı öğrencinin öldürülmesi emrini kendisinin verdiğini iddia ediyor.

Rodriguez Pérez daha sonra generalliğe terfi etti. Şimdi emekli, organize suç suçlamalarıyla karşı karşıya. Ordunun dördüncü bir üyesi olan Yüzbaşı José Martínez Crespo 2020’de tutuklandı. Cumartesi günü, İspanyol El Pais gazetesi, Başsavcılık’ın bir yargıçtan diğer 16 ordu mensubuna yönelik tutuklama emrini düşürmesini istediğini gösteren belgeler yayınladı. Ofis, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Siyasi açıdan en önemli tutuklama, eski Başsavcı Murillo Karam’ın gözaltına alındığı geçen ay gerçekleşti. Zanlılara işkence yapıldığını ve resmi görevi kötüye kullanmadığını bildirmemek, zorla kaybetmekle suçlandı. “Tarihsel gerçek” olarak adlandırdığı olayların yanlış bir versiyonunu duyurmakla suçlanıyor.

ASKERİN ROLÜ NE OLDU?

Ordunun o gece Iguala’daki olaylar hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olduğu başından beri biliniyordu çünkü askerler bir polis koordinasyon merkezi de dahil olmak üzere kilit noktalarda bulunuyordu. Hakikat Komisyonu raporu, kaçırılan öğrencilerin arasına en az bir askerin sızdığını söylüyor.

2015 yılında, dönemin Ordu Komutanı General Salvador Cienfuegos, eylem veya ihmal yoluyla ordunun olaylarda hiçbir sorumluluğu olmadığını garanti etti. Ancak Hakikat Komisyonu tarafından toplanan yazışmalar bu iddiayla çelişiyor. Askeri personelin önemli anlarda suçlularla temas halinde olduğunu öne sürüyorlar.

ORDU SÖZCÜLERİ VAR MIYDI?

Hakikat Komisyonu raporu, kaybolan öğrencilerden en az birinin kolejde casusluk yapmak için gönderilen bir asker olduğunu ve ebeveynler için bir avukatın başka bir tane olduğunu iddia ettiğini söyledi. Ayrı bir gelişmede, ilk saldırıdan sağ kurtulduktan ve ardından işkence gördükten sonra öldürülen altı öğrenciden biri olan Julio Cesar Mondragon’un akrabaları, tehditlere rağmen protestocu grubunu Iguala’ya gönderen liderler olan ve şimdi politikacılar olan diğer iki öğrenci hakkında soruşturma istedi. okul almıştı.

YARGI SÜRECİNDE ŞEYLER NEREDE DURMAKTADIR?

Ayotzinapa davası, yedi eyalete yayılmış 28 ceza davasının bir karışımıdır. Sekiz yıl sonra kimse mahkum edilmedi.

Kurbanların akrabalarının insan hakları avukatı Santiago Aguirre, yaklaşık 50 kişinin tutuklu yargılanmayı beklediğini söyledi. Ağustos ayında, Başsavcılık 80 yeni tutuklama emri çıkardı, ancak Aguirre çoğunun halihazırda gözaltında olan kişileri içeren yeni davalar açtığını söyledi.

Kaçırma olaylarının ilk soruşturmasını yürüten kişi, İsrail’de bulunan Tomás Zerón hâlâ aranıyor. Meksika iadesini istiyor.

Tanıklara yapılan işkence ve diğer usulsüzlükler nedeniyle onlarca sanık bazı suçlamalardan beraat etti. Ancak, birçoğu başka suçlamalarla tutuklu kalır.

MEKSİKA ORDUSU’NUN REKORU NEDEN TARTIŞILIYOR?

Başkan Andrés Manuel López Obrador, diğer kurumlardan daha az yolsuzluğa sahip olduğunu savunarak, büyük altyapı projeleri inşa etmek ve suçla mücadelede polisin yerini almak için orduyu giderek daha fazla kullanıyor.

1970’lerin ve 80’lerin “kirli savaşları” sırasında orduya karşı insan hakları ihlalleri suçlamaları yaygındı. Özellikle Guerrero’nun fakir, haşhaş yetiştiren eyaletinde serttiler. Uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı memurların iddialarının yanı sıra bazı suistimaller devam etti.

Son 25 yılda Meksika’da sadece biri mahkum edilmiş olmasına rağmen üç general suçlandı.

Kaçırma olayları sırasında savunma bakanı Cienfuegos, 2020’de ABD’de tutuklandı ve uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı olmakla suçlandı. Ancak Meksika hükümetinin baskısı altında, aleyhindeki suçlamalar daha sonra düşürüldü ve onu serbest bırakan Meksika’ya geri döndü.

Öğrencilerin kaçırıldığı Iguala bölgesinde, ordu ve suçlular arasındaki bağlar en az 2013 yılına kadar uzanıyor. The Associated Press’in erişime sahip olduğu bir mahkeme belgesine göre, ordu mensupları yerel bir kartele silah ve onun için eğitim verdi. tetikçiler.

Tutuklu bir suç zanlısının ifadesi, 2020 yılında tutuklanan Yüzbaşı Jose Martínez Crespo’nun yerel uyuşturucu çetesi lideri Guerreros Unidos’tan silah taşımalarına yardımcı olmak için para aldığını söyledi. Tanık, “Bölgede serbestçe hareket edebilmek için araçlarını kullandı” dedi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir