Alzheimer’ın İlerlemesi Büyük Denemede İlaç Tarafından Yavaşlatıldı

Alzheimer'ın İlerlemesi Büyük Denemede İlaç Tarafından Yavaşlatıldı

İlaç, Alzheimer hastalığını açık bir şekilde yavaşlatıyor gibi görünüyor. (temsili)

Eisai Co. ve ortağı Biogen Inc., Alzheimer ilacının hastalığı önemli ölçüde yavaşlattığını ve kesin, büyük ölçekli bir denemede en yaygın bunama türünün ilerlemesini açıkça körelten ilk ilaç olduğunu söyledi.

Şirketler yaptığı açıklamada, Lecanemab’ın erken hastalığı olan kişilerde bilişsel düşüşün hızını 18 ayda bir plaseboya kıyasla %27 oranında azalttığını ve araştırmanın ana hedefini karşıladığını söyledi. Yarar, ciddi vakalar nadir olsa da, beyin şişmesi ve kanama gibi yan etkilerle geldi.

Kesin pozitif sonuç, on yıllardır hastalığa bağlı amansız düşüşü durdurmak için boş yere çabalayan araştırmacılar için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor, ancak bunun hastalar ve aileler için ne kadar bir fark yaratacağı daha az açık. İlaç, zihinsel kapasiteyi geri getirmese veya kaybını tamamen durdurmasa da, hastalığı açık bir şekilde yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Minnesota, Rochester’daki Mayo Clinic’te klinik bir nörolog olan David Knopman, tutarlı iyileştirme modeli “alanın umduğu ve olumlu düzenleyici eylemlerle sonuçlanması gereken şeydir” dedi.

Uyarı Notu

“Ancak önemli bir uyarı notu var: düşüşün yavaşlaması olan gecikmenin büyüklüğü küçüktü” dedi. “Sadece faydaların kalıcı olduğunu ve zamanla büyüyebileceğini umabiliriz. Bu uzun vadeli özellikler şu anda bilinemez.”

Eisai, tekliflerin 19 kattan fazla ağır basması nedeniyle Tokyo’da üst sınırında işlem görmedi. Lecanemab’a benzer şekilde çalışan bir ilaç geliştiren Eli Lilly & Co, Salı günü ABD’de mesai sonrası işlemlerde %6.7 yükseldi. Biogen’in hisseleri durduruldu.

Alzheimer Derneği, bugüne kadar Alzheimer’ın altında yatan nedenleri tedavi eden klinik araştırmalar arasında en cesaret verici bulgular olduğunu söyleyerek sonuçları memnuniyetle karşıladı. İlaç analistleri de aynı şekilde yükseliş eğilimindeydi.

BMO Capital Markets analisti Evan David Seigerman, “Sonunda Alzheimer hastalığında temiz bir galibiyet olduğuna inandığımız şeye sahibiz” dedi. Müşterilere bir notta, “En üst düzey veriler bizim için açık – lecanemab bilişsel gerileme oranını yavaşlatıyor” diye yazdı.

Şirketlerin açıklamasına göre, deneme, diğer bilişsel işlev ölçütlerini ve faaliyetleri gerçekleştirme becerisini içeren tüm önemli ikincil hedefleri karşıladı. Lecanemab, ABD düzenleyicileri tarafından özel bir “hızlandırılmış onay” yolu kapsamında zaten inceleniyor. Şirketler, sonuçlara göre Mart ayına kadar tam onay için başvuracaklarını söylediler.

Tedavi, beyin şişmesi ve kanama dahil olmak üzere bazı ciddi yan etkilerle birlikte gelir. 1.795 hasta üzerinde yapılan denemede, ilacı alanların %21.3’ü beyin şişmesi veya beyin kanaması yaşarken, plasebo alanların sadece %9.3’ü bu sorunları yaşadı. Şirketler, bu vakaların çoğunun asemptomatik olmasına rağmen, ilaç kullanan kişilerin %2.8’inde semptomatik beyin şişmesi olduğunu söyledi.

amiloid

Lecanemab, Alzheimer hastalarının beyinlerini karıştıran toksik bir protein olan amiloidi ortadan kaldırmayı amaçlayan uzun bir ilaç serisinin en yenisidir. Amiloid düşürücü ilaçlarla ilgili daha önce yapılan çok sayıda deneme başarısız olmuş veya karışık sonuçlar vermiştir.

Sonuçlar amiloid hipotezini desteklemektedir: amiloidin zamanla birikmesinin hastalığın ana nedenlerinden biri olduğuna dair uzun süredir devam eden ancak tartışmalı bir teori. Eisai’nin başarısının, Roche Holding AG ve Eli Lilly & Co.’nun son aşamadaki denemelerindeki ilaçlar da dahil olmak üzere, test aşamasındaki diğer anti-amiloid ilaçlar için umutları artırması muhtemel.

Eisai CEO’su Haruo Naito yaptığı açıklamada, yeni çalışma sonuçlarının “amiloid hipotezini kanıtladığını” söyledi.

Eisai, ilaçtan elde edilen karın yarısını paylaşacak olan Biogen ile işbirliği içinde lecanemab geliştiriyor. Birlikte geliştirdikleri Aduhelm adlı önceki bir amiloid düşürücü antikor, çelişkili deneme sonuçlarına rağmen Haziran 2021’de ABD’de onaylandı. İlaç, büyük bir denemede düşüşü ılımlı bir şekilde yavaşlatırken, diğer büyük deneme hiçbir etki göstermedi; ve her iki deneme de erken durduruldu. Ancak yaşlılar için Medicare programı, klinik denemeler dışında ilaç için ödeme yapmayı reddetti ve ticari bir başarısızlıkla sonuçlandı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Psikiyatri ve Davranış Bilimleri profesörü Lon Schneider, ilacın çalışma sonuçlarına dayanarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından tam onay alması muhtemel olduğunu söyledi. Ancak bu tartışmanın sonu değil.

Schneider bir röportajda, “Tartışma, küçük etki boyutu ve klinik olarak anlamlı olup olmadığı hakkında olacak” dedi.

Diğer sorular da devam ediyor. Jefferies analisti Stephen Barker, geri ödeme konusunda şüpheler olduğunu, ancak potansiyel rakiplerin ufukta olabileceğini söyledi. Barker’a göre, başarı, Lilly’nin rakip adayının potansiyeline olan güveni artıracak ve bu da yatırımcıların ticari fırsata bakışını zorlaştıracak.

Eisai ve Biogen, amiloidi uzaklaştırma kabiliyetine dayanarak lecanemabın sözde hızlandırılmış onayı için ABD’de zaten başvurdu. Yine de yeni çalışma bulguları, şirketlerin, sonunda geniş Medicare kapsamına yol açabilecek tam Gıda ve İlaç İdaresi onayına başvurmalarına izin verecek.

Mart 2023 Hedefi

Eisai, Mart 2023’ün sonuna kadar lecanemab için tam onay başvurusunda bulunacağını söyledi. Aynı zaman diliminde yeni sonuçlara göre Avrupa ve Japonya’da pazarlama izni için başvuracağını da söyledi.

Açıklamada, şirketler bulgularla ilgili ayrıntılara girmedi. Tam sonuçların 29 Kasım’da bir tıp konferansında sunulması bekleniyor ve şirketler ayrıca sonuçları bir tıp dergisinde yayınlayacaklarını söylediler.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir