Başkan Yardımcısı Harris, Kuzey Kore füze testlerinden sonra DMZ’yi ziyaret edecek

SEUL, Güney Kore — ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Asya’ya yaptığı dört günlük gezisini, ABD’nin Asya müttefiklerinin güvenliğine olan bağlılığını göstermeye çalışırken Kore Yarımadası’nı ikiye bölen yoğun şekilde güçlendirilmiş Askerden Arındırılmış Bölge’de durarak kapatıyor.

Perşembe günkü ziyaret, Kuzey Kore’nin son füze denemelerinin hemen ardından ve bir nükleer test yapabileceğine dair korkular arasında gerçekleşti. DMZ’yi ziyaret etmek, saldırganlığa karşı kararlı durma kararlılıklarını göstermeyi umut eden Amerikalı liderler için bir tür ritüel haline geldi.

Kuzey Kore Çarşamba günü iki kısa menzilli balistik füze ateşledi, Harris Japonya’dayken ve Pazar günü Washington’dan ayrılmadan önce bir tane ateşledi. Fırlatmalar, bu yıl rekor düzeyde füze testi yapılmasına katkıda bulunuyor.

Harris, DMZ’ye gitmeden önce Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile Seul’deki ofisinde bir araya geldi ve ülkeler arasındaki ittifakı “güvenlik ve refahın temel taşı” olarak övdü. Mayıs ayında göreve gelen muhafazakar Yoon, ziyaretini bağları güçlendirmede “başka bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Harris ve Yoon’un artan Kuzey Kore nükleer tehditlerini ve ABD’nin Güney’i savunma taahhütlerini tartışmaları bekleniyordu. Ayrıca, bölgede Washington ile üçlü işbirliğini güçlendirmek için ekonomik ve teknoloji ortaklıklarının genişletilmesini ve Seul ile Tokyo arasında yakın zamanda gerginleşen bağların onarılmasını görüşmeleri bekleniyordu.

Harris daha önce Tokyo’da üç gün geçirdi ve burada bir deniz üssünde bir Amerikan destroyerinde yaptığı konuşmada Kuzey Kore’nin “yasadışı silah programını” kınadı ve eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin devlet cenazesine katıldı.

Washington’da, Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, son füze testlerinin Harris’i DMZ’den caydırmayacağını ve Amerika’nın bölgesel güvenliğe “taş gibi sağlam bağlılığını” göstermek istediğini söyledi.

Jean-Pierre, “Bildiğiniz gibi, Kuzey Kore’nin bu tür testler yapma geçmişi var” dedi ve “sıra dışı değil” dedi.

Yoon, kampanyasını, Kuzey Kore tehdidinin yarattığı zorlukları aşmak ve pandemi, ABD-Çin rekabeti ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının neden olduğu potansiyel tedarik zinciri risklerini ele almak için Seul’ün Washington ile ekonomik ve güvenlik ortaklığını derinleştirme sözüyle desteklemişti. Ancak ittifaka son zamanlarda gerilim damgasını vurdu.

Başkan Joe Biden tarafından imzalanan yeni bir yasa, Kuzey Amerika dışında üretilen elektrikli otomobillerin ABD devlet sübvansiyonlarına uygun olmasını engelliyor ve Seul merkezli Hyundai gibi otomobil üreticilerinin rekabet gücünü baltalıyor.

Güney Koreliler bir ihanet duygusuyla tepki gösterdiler ve Harris, Salı günü Tokyo’da ülkenin başbakanı Han Duck-soo ile yaptığı görüşmede anlaşmazlığı kabul etti.

Beyaz Saray toplantı hakkında, “Yasa uygulandıkça istişareye devam edeceklerine söz verdiler” dedi.

Dış İlişkiler Konseyi’nde Kore çalışmaları için kıdemli bir arkadaş olan Scott Snyder, elektrikli araçlar konusundaki anlaşmazlığın hızla ABD yetkililerinin görmezden gelemeyeceği bir ateş fırtınası haline geldiğini, ancak basit bir çözüm olmasa da söyledi.

Snyder, “Onu yönetim gerektiren siyasi bir sorun haline getiren bir aciliyet düzeyi alıyor” dedi. Biden yönetiminin bunu yapmasının kolay olacağını bilmiyorum” dedi.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Ilaria Mazzocco, sorunun Enflasyon Azaltma Yasası’nın Amerika’da istihdam yaratmayı mı yoksa tedarik zincirlerini Çin – “arkadaş desteği” ile “arkadaş desteği”.

“ABD’li politika yapıcılar için çok zor. Ortak ülkeler daha güçlü olduğunda ABD’nin daha güçlü olduğunu seçmenlere satmak zor. Ama gerçek bu,” dedi.

Harris’in Güney Kore ziyareti sırasında toplumsal cinsiyet konularında daha fazla gerilim olabilir. Yoon ile tanıştıktan sonra, ABD başkan yardımcısı olarak görev yapan ilk kadın Harris, iş dünyası, medya, kültür ve spordaki kadın liderlerle toplumsal cinsiyet eşitliği konularında bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Yoon, hükümette kadın temsilinin olmaması ve daha geniş eşitsizlikleri küçümsemesi nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Kampanyası sırasında, Güney Kore’nin artık kadınların başarısı için herhangi bir yapısal engele sahip olmadığını iddia etti; uzmanlar, ülkenin cinsiyetler arasındaki büyük ücret farklarını ve kadınların şirket yönetim kurulu odalarında ve siyasette yetersiz temsil edilmesini görmezden geldiğini söylüyor.

Yoon ile konuyu gündeme getirdiğini kabul eden Harris, “Demokrasiyi güçlendirmek istiyorsak cinsiyet eşitliğine dikkat etmeliyiz” dedi.

Bununla birlikte, Japonya’da olduğu gibi, bölgesel güvenlik sorunlarının Harris’in gezisinin son gününe hakim olması muhtemeldi.

Kuzey Kore’nin, Kuzey’in nükleer bir güç olduğu fikrini kabul etmesi için Washington’a baskı yapmaya kalkıştığı anda, silah gösterilerinde çıtayı yükseltebileceğine dair işaretler var. Güney Koreli yetkililer geçen hafta, Kuzey Kore’nin denizaltılardan fırlatılmak üzere tasarlanmış bir balistik füze sistemini test etmeye hazırlandığına dair işaretler tespit ettiklerini söyledi.

Güney Kore donanması Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD uçak gemisi USS Ronald Reagan’ın Cuma günü Kore Yarımadası yakınlarındaki sularda Güney Kore ve Japon savaş gemileriyle, Kuzey Kore denizaltı tehditlerine karşı 2017’den bu yana ilk üçlü denizaltı karşıtı tatbikatlarında eğitim vereceğini söyledi.

ABD’li ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin muhtemelen 2017’den bu yana ilk nükleer denemesine hazırlandığını söylüyor. Bu test, Çin’in Komünist Parti kongresini 16 Ekim’de yapmasından sonra, ancak Amerika Birleşik Devletleri 8 Kasım’da ara seçimlerini yapmadan önce gelebilir. Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın kapalı kapılar ardındaki brifinge katılan Güney Koreli milletvekillerine göre.

Casus teşkilatı, ABD istihbaratı tarafından paylaşılan, Kuzey Kore’nin hazırlıklarının bir parçası olarak nükleer test tesisinde bir yeraltı tünelini restore ettiği yönündeki daha önceki değerlendirmesini tekrarladı.

Kuzey Kore, silah gelişimini hızlandırmak için Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kullandı. Moskova ve Pekin’in Washington’un Pyongyang’a yönelik yaptırımları sıkılaştırma girişimlerini engellediği BM Güvenlik Konseyi’ndeki bir bölünmeden yararlanarak, 2017’den bu yana ilk uzun menzilli füzeleri de dahil olmak üzere düzinelerce silahı test etti.

Füze testleri, tekrarlanan nükleer çatışma tehditleriyle noktalandı. Pyongyang’ın lastik damgalı parlamentosu, liderliğinin tehdit altında olduğu çok çeşitli senaryolarda nükleer silahların önleyici kullanımına da izin verdi.

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, bu yıl Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile nihai olarak sonuçsuz nükleer diplomasisini desteklemek için küçültülmüş veya askıya alınmış büyük ölçekli kombine askeri tatbikatlara yeniden başladı.

Üst düzey ABD’li ve Güney Koreli yetkililer, müttefiklerin caydırıcılık stratejilerini iyileştirme konusundaki tartışmalar için bu ay Washington’da bir araya geldi, ancak bazı uzmanlar toplantının yeni bir şey üretmediğini ve Kuzey’in gelişen tehdidiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda fikir eksikliğini ortaya çıkardığını söyledi.

Bazı Güney Koreliler, 1990’larda Güney Kore’den çıkarıldıktan sonra ABD taktik nükleer silahlarının yeniden konuşlandırılmasına ve hatta ülkenin kendi nükleer silah programını sürdürmesine ilgi duyduklarını ifade ettiler.

Yoon, Ağustos ayında düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin kendi caydırıcılığını sürdürmek gibi bir planı olmadığını söyledi ve Kuzey Kore’yi, 2019’da Kuzey’e karşı ABD öncülüğündeki felç edici yaptırımların serbest bırakılması konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle patlayan nükleer diplomasiye geri dönmeye çağırdı. ve Kuzey’in silahsızlanma adımları.

———

Associated Press yazarları Tong-hyung Kim ve Hyung-jin Kim bu rapora katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir