‘Başkasının hırsları için ölmek istemiyorum’: Rus erkekleri seferberlikle karşı karşıya

Yekaterinburg kentinden 27 yaşındaki bir mühendis olan Andrei Alekseev, Başkan Vladimir Putin’in seferberlik emirlerinin ardından Rusya’dan kaçan birçok adam arasındaydı.

Arabalar, her ikisi de yaklaşık iki saat süren Rus ve Kazak sınır kontrollerinden geçmek zorunda kaldı.

Alekseev bir haberle uyandı. Putin’in seferberlik emri Çarşamba sabahı ve Rusya’dan kaçması gerektiğini biliyordu. O gece arkadaşlarıyla bir sonraki adımlarını tartışmak için bir araya geldi ve herhangi bir risk almaktan kaçınmaya ve aklında hiçbir plan olmadan Rusya’dan ayrılmaya karar verdi.

Cumartesi günü, Putin, seferberlik nedeniyle askerlik görevinden kaçmak için 10 yıla kadar hapis cezası ve savaş zamanı firar için 15 yıla kadar hapis cezası veren askerlik yasasını imzaladı.

24 Eylül 2022'de Finlandiya'nın Virolahti kentindeki Vaalimaa'da Rusya ile sınır geçiş noktasındaki araçlar.

Yasal değişiklikler ayrıca Rus Ceza Kanunu’na “seferberlik, sıkıyönetim ve savaş zamanı” kavramlarını da getiriyor. Putin ayrıca üniversite öğrencilerine seferberlik erteleme tanıyan bir kararnameyi imzaladı.

Alekseev CNN’e verdiği demeçte, “Sınırda tüm erkeklere orduda görev yapıp yapmadıkları ve askerlik kategorileri soruldu.”

CNN’ye verdiği demeçte, “Sınır muhafızlarının çok anlayışlı olduğunu hissettim, ancak Kazakistan sınırını farklı bir kontrol noktasında geçen arkadaşlarım vardı ve yorucu sorularla karşılaştılar, geçmeleri yedi saat sürdü” dedi.

Ukraynalı yetkililer, Izium toplu mezarlığındaki cesetlerde işkence ve sakatlama izleri
Cefa Ukrayna’da ağır kayıplar Bu ay Ukrayna’nın karşı saldırısının ortasında Putin, taslak ve Ukrayna’daki işgal altındaki bölgelerde referandumlara verdiği destekle bu hafta riskleri artırdı.

Putin tarafından imzalanan kararname, Çarşamba günü yayınlanan konuşmada önerdiğinden daha geniş bir seferberliğe izin veriyor gibi görünüyor. Adrese göre, 300.000 yedek asker cepheye çekilecek ve savaşta daha önce seferberlik olmayacağına dair verdiği sözleri yerine getirecekti. Bununla birlikte, kararnamenin kendisi, kaç kişinin seferber edilebileceği konusunda bir sınır koymamaktadır.

Rus siyaset bilimci Ekaterina Schulmann, sosyal medya sayfasında, “Seferberlik ‘kısmi’ olarak adlandırılıyor, ancak bu kısmiliğin ne coğrafi ne de kriterler açısından hiçbir parametresi belirtilmedi” dedi.

“Bu metne göre, askeri-sanayi kompleksi çalışanları dışında herkes askere alınabilir.”

Rusya'dan Finlandiya'ya giden bir otobüsün yolcuları 23 Eylül 2022'de Finlandiya'nın Virolahtiin Virolahti kentindeki Vaalimaa sınır kontrol noktasında sınır kontrolüne gidiyor.

Rusya genelinde 18 ila 60 yaşları arasındaki erkekler, Putin’in Ukrayna’daki saldırganlık savaşına karşı savaşmak için yedek asker olarak seferberlik ile karşı karşıya.

Alekseev ve eşi Kazahstan’a girdiklerinde, sınır kasabalarındaki tüm otellerin dolu olduğunu gördüler, bu yüzden çift, şimdi bir daire aradıkları ülkenin başkenti Astana’ya gittiler.

“Üç gün önce Kazakistan’da olup burada bir daire arayacağımı düşünmüyordum. İki ay kalmayı planlıyoruz, sonra belki Özbekistan’a gidip kalış süresini yenilemek için uluslararası iş bakacağım. şirketler” dedi CNN’ye.

Kazakistan sınırı üzerinden Rusya’dan da kaçan 23 yaşındaki Kirill Ponomarev, bilet ayırtmakta zorlandığını söyledi. Putin’in konuşmasından önceki gece Rusya’dan çıkış biletleri arıyordu.

Ponomarev CNN’e verdiği demeçte, “Bir gece önce Putin’in konuşmasını beklerken nedense bilet alamadım. Sonra bilet almadan uyuyakaldım, uyandığımda bilet fiyatları fırladı” dedi.

Erkekler, Telegram kanallarında ve arkadaşlar arasında ipuçları alışverişinde bulunmak için sınırlara koştu. Rusya’dan yapılan tek yönlü uçuşlar seferberlik duyurusunun ardından saatler içinde tükendi.

Rusya’ya sınırı olan beş AB ülkesinden dördü Rusların turist vizesi ile girişini yasaklarken, Rusya’dan eski Sovyet ülkeleri Kazakistan, Gürcistan ve Ermenistan’a kara sınırlarını geçmek için kuyrukların geçmesi 24 saatten fazla sürüyor.

Rusya'nın Saint Petersburg kentinden gelen yolcular, 24 Eylül 2022'de Finlandiya'nın Vantaa kentindeki Helsinki Havalimanı'na geldikten sonra iniyor.

Kremlin, Rusların tepkilerini “histerik ve aşırı duygusal bir tepki” olarak nitelendirerek alay etti.

Bu arada, Çarşamba günü Rusya genelinde protestolar patlak verdi ve ardından gözaltına alınan protestocuların polis karakollarında taslak mektuplar teslim edildiğine dair raporlar acımasızca tutuklandı. Bağımsız izleme grubu OVD-Info’ya göre, Rusya genelinde en az 43 şehirde yetkililer tarafından 1.300’den fazla kişi gözaltına alındı.

CNN’ye konuşan Özgür Buryatia Vakfı başkanı Alexandra Garmazhapova’ya göre, Rusya’da 60 yaşın altındaki tüm erkekler askere alınma korkusunu paylaşıyor olsa da, Putin’in seferberliği orantısız bir şekilde Rusya’nın daha yoksul, etnik olarak daha çeşitli bölgelerini etkiliyor.

CNN’e verdiği demeçte, “Buryatia’da seferberlik taraflı değil, herkes seferber. Öğrencilere, emeklilere, çok sayıda çocuğun babasına, engellilere çağrı geliyor” dedi.

Teşkilatı seferber edilen erkeklere ve onların akrabalarına hukuki yardım sağlayan Garmazhapova, her gün yaş, askerlik geçmişi veya sağlık koşulları ne olursa olsun askere alınan birçok insan hikayesi duyduğunu söylüyor.

CNN’ye verdiği demeçte, “Dün öğleden sonra bir taksi şoförü araca yakıt ikmali yapmaya gitti ve bir benzin istasyonunda dururken, askerlerle birlikte bir otobüs geçti” dedi.

“Otobüs onu görünce aniden durdu ve onu bu otobüse doldurdular. Alacak bir şey vermediler, hiçbir şey. Arabası bu benzin istasyonuna bırakıldı, sonra akrabaları aldı” dedi.

Rusya’da geride kalanlar artık evlerinden çıkarken daha dikkatli davranıyorlar. 27 yaşındaki St. Petersburg’dan bir bilişim uzmanı olan ve soyadını vermeyi reddeden Kirill, arkadaşlarının çoğu zaten taslak mektuplar aldıktan sonra taşınmayı düşünmeye başladığını söyledi.

Kirill CNN’e verdiği demeçte, “St. Petersburg’a bayılıyorum ama taşınma hakkında düşüncelerim olmaya başlıyor. Bugün başka bir gün yaşadım ve yarın askere alınma riski olmadan taksiye binmek benim için güvenli olmayabilir” dedi.

“Şimdilik duruma ve nasıl geliştiğine bakıyorum. Benim için savaşa gitmek ya da hapse girmek ‘kötü seçenekler, bu yüzden umarım ikisinden de kaçınabilirim” dedi.

Rusya Ukrayna'da nükleer hayaleti yükseltirken, Çin başka yöne bakıyor

Yarı Ukraynalı olan Kirill, savaşa girip Ukraynalıları öldürmeyi hayal bile edemediğini söyledi. “Ukrayna’daki akrabalara yaptıklarımı açıklayamayacağım. Her gün konuşuyoruz” dedi.

Bazı erkekler, yurt dışından seferberlik emri haberlerini öğrendikleri için şanslıydılar. 35 yaşındaki İlya, ailesiyle birlikte Türkiye’de tatildeyken, Rusya’nın Ural bölgesindeki Kurgan kentindeki iş arkadaşlarından, ofisinin kendisi için bir taslak mektup aldığını belirten bir metin aldığında.

O Türkiye’de kalırken eşi ve çocuğu Rusya’ya döndü. “Savaş istemiyorum, başkasının hırsları için ölmek istemiyorum, kimseye bir şey kanıtlamak istemiyorum, Rusya’ya dönmemek zor bir karardı, çok zor, bilmiyorum” Artık ailemi, sevdiklerimi görebildiğimde” dedi İlya CNN’e.

İlya, yıllar önce Rus ordusunda görev yaptı, bu yüzden yedekte olduğu düşünülüyor. “Kendimi kaybettim ve ne yapacağımı bilmiyorum, ailemin onlardan bu kadar uzakta olmasını nasıl sağlayacağımı bilmiyorum. Bu tür ani zorunlu kararlar yüzünden derin bir borç içindeyim ve sadece moral olarak yorgunum” dedi. .

Moskova’nın Ukrayna’daki savaşının başlamasından bu yana, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar, herhangi bir uluslararası işlemi neredeyse imkansız hale getirdi. İlya, ailesine yeniden kavuşmak istediğini söyledi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir