‘Ben top yemi değilim’: Ruslar Gürcistan’a kaçıyor

KAZBEĞİ: Nikita onu yapmadan önce iki gün trafikte geçirdi GürcistanUkrayna savaş draftından kaçmak isteyen binlerce Rus erkeğinden biri.
Şubat ayında savaşın başlamasından bu yana Rus sürgünlerinin son dalgası, askerlik çağındaki erkeklerin Kafkasya ülkesine akın ettiğini gördü – arabalarla yaklaşık 20 kilometre boyunca uzanan bir sütunda, bisikletlerle ve bazıları da yürüyerek kilometrelerce sınır kapısına kadar.
“kaçmaktan başka çarem yok RusyaNikita, AFP’ye Kazbegi sınır kapısının Gürcü tarafının dışında dar bir kayalık vadide dururken söyledi.
“Neden o çılgın savaşa gitmem gereksin ki?” 23 yaşındaki genç, açık gökyüzünde yüksekte bir akbaba daire çizerken “Ben bir top yemi değilim. Ben bir katil değilim” dedi.
AFP’ye konuşan erkeklerin çoğu gibi, o da intikam almaktan korkarak soyadını vermeyi reddetti.
38 yaşındaki Denis, “Cumhurbaşkanımız, tamamen gayrimeşru gerekçelerle ilan ettiği kardeş katli savaşına hepimizi sürüklemek istiyor” dedi.
“Kaçmak istiyorum” dedi hüzünlü bir gülümsemeyle. “Bana göre bu güzel bir Gürcistan tatili değil, bu bir göç.”
32 yaşındaki üretim müdürü Alexander Sudakov, Başkanlık döneminde yirmi yıl yaşadıktan sonra kendisine “Seferberlik bardağı taşıran son damlaydı” dedi. Vladimir Putingiderek otoriter bir yönetim.
“Ukraynalılar bizim kardeşlerimiz, anlamıyorum, onları öldürmek için veya öldürülmek için oraya nasıl gidebilirim?”
Rusların vizesiz girip bir yıla kadar kalabilmeleri nedeniyle Gürcistan’ın askerlikten kaçanlar için en iyi seçim olduğunu söyledi.
sığınma talebinde bulunacağını söyledi. Avrupa Birliği memleketi Saint Petersburg’da geride bıraktığı karısı ve bebek oğlu ona katılır.
Rus göçmenlerin akını, Rusya’nın 2008 işgaline ilişkin acı hatıraların hala taze olduğu bir ülkede karışık duygulara yol açtı.
Beş günlük savaş, Gürcistan’ın bölünmesine neden oldu ve Rus birlikleri, Kremlin’in AB’nin ateşkese aracılık etmesinden sonra bağımsız olarak tanıdığı iki ayrılıkçı bölgede konuşlandı.
Küçük Karadeniz ulusunun istatistik ofisinin Haziran ayında yaptığı açıklamaya göre, savaşın ilk dört ayında yaklaşık 50.000 Rus Gürcistan’a kaçtı.
Aynı dönemde yaklaşık 40.000 kişi daha, Ruslar için vize şartı olmayan bir başka en önemli destinasyon olan Ermenistan’a kaçtı.
Cumartesi günü, Rus makamları ilk kez ülkeden önemli bir yolcu çıkışı olduğunu kabul etti.
Rusya’nın Gürcistan sınırındaki bir bölgesindeki yerel içişleri bakanlığı, sınıra ulaşmayı bekleyen yaklaşık 2300 araçlık bir trafik sıkışıklığı olduğunu söyledi.
Bakanlık, kontrol noktasına doğru hareketin “zor” olduğunu ve ek trafik görevlilerinin görevlendirildiğini söyleyerek insanları Gürcistan yönüne “seyahat etmekten kaçınmaya” çağırdı.
Ancak Nikita, trafik sıkışıklığından “vahşi yolsuzluğun” sorumlu olduğunu söyledi.
Polisin periyodik olarak trafiği kapattığını ve “çaresiz insanlardan zorla para almak için” yapay olarak tıkanıklık yarattığını söyledi.
“Gürcistan sınırına 20 kilometre gitmek şu anda üç gün sürüyor, ancak polise rüşvet verirseniz, o zaman sadece birkaç saat meselesi, sınıra kadar size eşlik edecekler” dedi. insanların yüzlerce dolar ödediği vakaları biliyordu.
Alexander, polise 1.200 dolar ödediğini ve Gürcistan sınırına ulaşmasının hala 30 saat sürdüğünü söyledi.
Nikita, şimdiye kadar görülen Rus göç dalgasının sadece toplu bir göçün başlangıcı olduğunu söyledi.
Milyonlarca insan takip edecek, kimse bu savaşa gitmek istemiyor – hatta hükümet propagandasıyla zehirlenen ve Rusya’nın Sovyet sonrası alanda yeniden hakimiyet kurma fikrini seven Ruslar bile.”
32 yaşındaki Igor, bu insanlardan biri.
32 yaşındaki BT uzmanı, “Ben bir vatanseverim, Putin’i ve Ukrayna’daki özel askeri operasyonu destekliyorum” dedi.
“Ama kişisel olarak savaşa gidemem çünkü ailedeki tek ekmek kazanan benim ve o lanet olası ipoteğim var.”
Gürcistan’dan bir Rus bilişim şirketi için uzaktan çalışmayı planladığını, ancak pasaportunun süresi altı ay içinde sona erdiğinde Rusya’ya dönmek zorunda kalacağını söyledi.
“Mart’a kadar altı ay daha yaşayacağım, kesin olarak bildiğim tek şey bu.”İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir