Benekli fener sinekleri Kuzeydoğu’da büyüyor ve daha uzağa yayılabilir

Bazıları öldü. Bazıları seğiriyor. Birçoğu hala çok yaşıyor.

İyi haber şu ki, istilacı sinek insanları sokmuyor veya ısırmıyor. Ancak bitkilere ve ağaçlara çok büyük zarar verirler. Göre ABD Tarım Bakanlığıbenekli fener sinekleri üzüm, elma ve şeftali gibi gıda ürünlerinin ve akçaağaç, kereste ve ceviz gibi ağaçların özsuyuyla beslenir.

Güneydoğu Asya’ya özgü böcekler, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok hızlı yayılıyor, uzmanlar onları kontrol etmenin ve yönetmenin zorlaştığını söylüyor. Ve uzmanlar net bir mesaj gönderiyor: Görürseniz ezin.

İklim krizi nedeniyle sıcaklıklar yükseldikçe ve büyüme mevsimi uzadıkça, fener sinekleri burada kalabilir ve yeni bölgelere yayılıyorlar.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde entomoloji araştırma doçenti Julie Urban CNN’e verdiği demeçte, “Bu çok farklı ve karakteristik bir böcek ve daha fazla yerde oluşuyor” dedi. “Bitkileriniz daha uzunsa, daha sıcak bölgelerdeki fener sineklerinin daha uzun süre kalması ve belki de ek bir kavrama veya yumurta kütlesi bırakması mümkündür”.

Benekli fener sinekleri ılıman iklimleri tercih eder, bu nedenle kuzey eyaletlerinde sıcaklık arttıkça böceklerin menzili sadece genişleyebilir. Üstelik, daha soğuk havalarda, “genellikle sadece ilk sert dondurmayı değil, onları öldürmek için birkaç sert dondurmayı da alır ve bu nedenle soğuk enstantaneler kesinlikle nüfusu geri almayacak” diye ekledi Urban.

Cornell Üniversitesi’nde istilacı türler uzmanı olan Brian Eshenaur, benzersiz, benekli kahverengi ve kırmızı kanatları ile istilacı böceklerin kısa mesafelerde uçan, yumurta yığınları bırakmak için dükkan kuran ve yapraktan yaprağa atlayan “mükemmel otostopçular” olduğunu söyledi. en New York Eyaleti Entegre Zararlı Yönetimi.

Eshenaur, kendisi ve diğer araştırmacıların, böceğin ABD’ye ilk kez 2014’te geldiğine ve türlerin de istilacı olduğu Güney Kore’den bir peyzaj taşı sevkiyatına istiflendiğine inandıklarını söyledi. Bilinen ilk istila, böceklerin Cennet Ağacı adı verilen istilacı bir ağaç türüyle dolu ormanlık bir alanda beslendiği Pennsylvania, Berks County’de patlak verdi.

Benekli fener sineklerini bildirin: İçinde New York | İçinde diğer eyaletler
Benekli fener sinekleri en çok arananlar listesinde: Ezilmeye hazır olun

Orada yumurta bırakabilir ve ilkbaharda bu yumurtalar yumurtadan çıkar ve arazide uygun bitkiler varsa yeni yerlerinde alışveriş yapabilirler” dedi. “Görünüşe göre öyle yapmışlar.”

O zamandan beri, benekli fener sinekleri Kuzeydoğu’da Pennsylvania’dan Vermont’a ve şimdi New York’a kadar neredeyse her yere yayıldı. İlk başta, Eshenaur insanlara yakacak odun üzerinde yumurta yığınlarına dikkat etmelerini söyledi, ancak şimdi böceklerin neredeyse her şeye yumurta bırakabileceği konusunda uyarıyor.

“Artık kamp sandalyelerine yumurta yığınlarının serildiğini, dışarıda bırakılan çim mobilyalarını ve hatta yumurtlama mevsiminde birinin dışarıda bıraktığı bir şapka gibi gördük” dedi. “Aslında New York’un Hudson Vadisi’nde yumurta kütlesinin yerleştirildiğine dair ilk onayımızı aldık, ancak bunun muhtemelen New York City’de meydana geldiğinden eminiz.”

New York City'li bir yayanın boğumunda benekli bir fener sineği.
Bir ağaç kökü üzerinde bir grup benekli fener sineği ziyafeti çekiyor.

Kuzeydoğu boyunca, özellikle Long Island ve Finger Lakes’te uzmanlar, türün yayılmasının şarabı tehdit ettiğini söylüyor.

Eshenaur, “Bağ yöneticileri, yapraklar veya üzüm salkımları üzerinde beslenebilecek böcekleri kontrol etmeye çalışıyorlardı.” Dedi. “Bir yetiştirici yaklaşık 35 dönüm kaybetti ve bir süre orada üzüm dikmeyi bıraktılar ve üzüm bağları olup olmadığını merak ettiler.”

Çalışma, dünyanın bazı bölgelerinin bir böcek kıyametine doğru gittiğini gösteriyor

Benekli fener sinekleri, gövdeleri ve dalları delerek aldığı bitkilerdeki özsuyla beslenir. Delinmeler bitkileri zayıflatır, ancak hasarın çoğu yapraklara ve meyvelere düşen özsudan gelir. Ve kontrol edilmezse, bitkiler, özellikle de üzümler siyah bir küf geliştirir ve sonunda kurur.

Urban’a göre, New York City gibi bir yerde fener sineklerini yönetmenin zor olmasının bir nedeni, sözde rahatsız bölgelerde gelişmeleridir. Örneğin, böcekler, şehirde yaygın olan kaldırımların ve çatıların çatlaklarında büyüyebilen istilacı Cennet Ağacı’na çok düşkündür. Ayrıca yol kenarları veya demiryolu hatları boyunca bitkiler üzerinde kamp yaparlar.

Urban, “İklim değişikliğinin tüm bu hikayeye nasıl geldiği, fener sineklerini bulduğunuz yerdir – ve gerçekten nasıl kurulabildiğidir” dedi. “İklim değişikliği aynı zamanda rahatsızlıkla ilgili bir hikaye ve bu nedenle ek gürültü ekleyen ve bu böcekleri sorunlu kılan genel rahatsızlıktan daha fazlası.”

Ağustos ayında Manhattan'da ölü bir fener sineği.  Entimologlar CNN'e, yayılmalarını önlemeye yardımcı olmak için böcekleri ezmelerini tavsiye ettiklerini söyledi.
Benekli fener sinekleri, Kuzey Carolina kadar güneyde görüldü ve birçok uzman, ülkenin gıdasının çoğunun yetiştirildiği Batı’ya yayılabileceğinden korkuyor. A 2019’da çalışma fener sineğinin potansiyel yaşam alanının Ortabatı boyunca ve Güneydoğu’ya yayılabileceğini gösterdi ve bununla ilgili olarak, böceğin Batı Kıyısı’nda mağaza açma potansiyeli yüksek.

ABD Tarım Bakanlığı’ndan araştırma entomologu ve çalışmanın ortak yazarı Lisa Neven, CNN’e benekli fener sineğinin kıyıya yayılması durumunda bölgenin tarım endüstrisi ve gıda üretimi üzerinde çok büyük bir etkisi olabileceğini söyledi.

Neven, “İnsanlar bu haşerenin çok ama çok farkındalar ve özellikle burada Kuzeybatı Pasifik’te tetikteler,” dedi. “Yetiştirdiğimiz mahsuller nedeniyle bu konuda çok endişeliyiz.”

Araştırmacılar, iklim krizinin sıcaklıkları değiştirme hızındaki hızlı değişimin ortasında daha uzun vadeli çözümler ararken, Urban ve Eshenaur insanları, mümkün olduğunda benekli fener sineklerini rapor etmeye ve ezmeye çağırıyor, böylece geri kalanında hayati ekosistemlere yayılmazlar. ülke.

Urban, “Eğer durdurmazsanız, yayarsınız” dedi. “Daha uzun vadeli, araştırmaya dayalı çözümler geliyor. Sadece zaman kazanmak için yardıma ihtiyacımız var.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir