Bik ve Raoult Hidroksiklorokin Davası Gerginliği Ortaya Çıkardı

2020 baharına kadarRaoult, en iyi araştırma hastanesi Institut Hospitalo-Universitaire Méditerranée Infection veya IHU’yu kuran ve yöneten seçkin bir mikrobiyolog olarak biliniyordu. Düzinelerce yeni bakteri keşfetti veya kod keşfetti – bunlardan bir grubun adı Raoultella – birlikte dev virüsler. Birçok hesaba göre, bilim camiasındaki geniş erişimi, öfkesiyle eşleşiyor: 2012’de, bilim dergisi onu “hayal gücü yüksek, asi ve çoğu zaman küçümseyen” olarak tanımladı. Bir araştırmacı, “Sizin için hayatı zorlaştırabilir” dedi.

Raoult’un bir avuç binlerce yayını da inceleme altına alındı. 2006 yılında, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği, bir gözden geçirenin gönderilen bir makalenin iki versiyonunda aynı olan, ancak olmaması gereken rakamları tespit etmesi üzerine onu ve dört ortak yazarı bir yıl boyunca “verilerin yanlış beyanı” nedeniyle dergilerinden yasakladı. (Raoult, hatalı olmadığını söyleyerek yasağa itiraz etti.) Ve bazı araştırmacılar Raoult’un açık olduğunu fark etti. tüm makalelerin üçte birinin tek bir dergide yer almasıbazı işbirlikçileri tarafından görevlendirildi.

Geçen yıl, Raoult’un ekibi bir düzeltme yayınladı. 2018 çalışmasıve 2013’ten bir diğeri tamamen geri çekildi (dergi, karar verirken Raoult’a ulaşılamadığını söyledi). Her ikisi de, olası sorunlar için PubPeer’deki 60’tan fazla başka çalışmasını işaretleyen Bik tarafından fark edilen, görünüşte kopyalanmış veya başka şekilde şüpheli görüntüler içeriyordu.

Ve geçen yılın Temmuz ayına kadar, en kötü şöhretli çalışması, derginin yayıncıları tarafından görevlendirilen daha da fazla dış uzman tarafından gözden geçirilmişti. Bilim adamları geri durmadı. “Ağır metodolojik eksiklikler”, “bilgi vermeyen” ve “tamamen sorumsuz” biri dedi. Başka bir grup dedi “çok dikkat çekti ve uygun kanıt olmadan ilaca olan talebe katkıda bulundu.”

Bu kusurları kabul etmelerine rağmen, dergiyi Elsevier ile birlikte yayınlayan Uluslararası Antimikrobiyal Kemoterapi Derneği’nin liderleri, çalışmayı geri çekmemeyi seçti. “Bir pandeminin zirvesinde gözlemsel verileri paylaşmanın önemine ek olarak, makalenin bulguları hakkında açık ve şeffaf bir şekilde sağlam bir bilimsel tartışmanın yapılması gerektiğine inanıyoruz.” dediler. Aynı zamanda, 500 Fransız bulaşıcı hastalık uzmanından oluşan bir grup şikayette bulundu Raoult’u suçlayarak yerel sağlık yetkilileriyle yanlış bilgi yaymak hidroksiklorokin hakkında.

Raoult savundu geri çekilme çağrısının hidroksiklorokine “şiddetle düşman olan insanların görüşlerinden başka hiçbir gerekçesi” olmadığını öne sürerek “yeni ufuk açıcı çalışması”nı yaptı. O Eylül ayında bir Fransız Senatosu duruşmasında, araştırmasına yönelik eleştirileri bir kez daha küçümsedi. Bik, “toplam 3.500 makalede beş hata bulmayı başardı” dedi, potansiyel olarak az sayıda başka hata olduğunu kabul ederken. Dolandırıcılık yapmadığını inkar etti.

Senato duruşmasında, Raoult aranan Bik, “ünlü” olduğundan beri onu “takip eden” bir “kız” anlamına gelen “kafa avcısı” anlamına gelen bir terim. Ve Şükran Günü civarında, Raoult’un sık sık işbirlikçisi olan ve hidroksiklorokin çalışmasının ortak yazarlarından biyolog Eric Chabrière, Bik’in Raoult’u “taciz ettiğini” ve “karalamaya çalıştığını” tweetledi.

FBI’ın 2019’da baskın düzenlediği bir mikrobiyom testi girişimi olan uBiome’da geçmişteki işini hatırlattı. (2018’in sonuna kadar orada bilimsel yayın yönetmeni olan Bik, söyledi hiçbir zaman sorgulanmadığını ve kuruculara karışmadığını sigortacıları ve yatırımcıları dolandırmak için iddia edilen plan.) Chabrière ayrıca onu ilaç endüstrisi tarafından ödenmekle de suçladı.

Bik, “Hiçbir şirketin sponsorluğunda değilim, ancak @Patreon’da bana sponsor olabilirsiniz” diye tweet attı Bik, hesabına bağlantı vererek. Chabrière’e açıkladığı gibi, aynı zamanda şüpheli makalelerin soruşturulmasını isteyen üniversitelere ve yayıncılara danışmanlık yapıyor.

“Bana ödeme yaptığınız sürece enstitünüzün herhangi bir makalesini araştırmaktan memnuniyet duyarım :-),” diye ekledi.

Sonraki aylarda Chabrière ona “gerçek bir bok böceği”, “sadece paraya itaat eden bir paralı asker” ve “belirli hedeflere saldırmak ve itibarını sarsmak için para ödeyen” biri diyecekti. Destekçileri bazen belirsiz tehditlerle. Bu arada, Raoult ona “çılgın bir kadın” ve “orta zeka” konusunda “başarısız bir araştırmacı” dedi.

Ardından, bu yılın 30 Nisan’ında Chabrière, Fransa’da bir savcıya sunulduğu iddia edilen bir yasal şikayetin ekran görüntüsünü tweetledi. Onu ve PubPeer ortak organizatörü Barbour’u “ahlaki taciz”, “şantaj girişimi” ve “gasp girişimi” ile suçladı. Ev adresi listelenmişti. Tweet daha sonra silindi.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir