Bir sığınakta geçen 40 günün ardından iki Ukraynalı mülteci ve 17 köpek Polonya’da yeni bir hayata başlamaya hazır

Jackson, kar amacı gütmeyen kuruluşun kurucusu Barış dikmek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Florida’daki evinden Polonya’ya gitti. Evcil hayvanlarıyla birlikte kalmakta zorlanan birçok köpek sahibi de dahil olmak üzere yaklaşık 300 mülteciye barınak bulmasına yardım ettiğini tahmin ediyor.

Jackson, CNN’e verdiği demeçte, “Kamplarda yürüyor olsaydınız, köpeklerini getiren çok fazla mülteci vardı. Ve bu sadece mantıklı. Bu onların ailelerinin bir uzantısı” dedi.

Jackson, Ukrayna’dan gelen köpeklerin, hastalık endişeleri nedeniyle Polonya barınaklarında yerel köpeklerle karışmasına izin verilmediğini öğrendi. Böylece yakın zamanda Poznan şehrinde boş bir hayvan barınağı buldu ve devralmak için izin aldı.

Jackson’ın barınağına köpekleri ilk gönderen Ukrayna’daki bunalmış bir kurtarma organizasyonu oldu. İki mülteci Valerie Liscratenko ve annesi Liliana ile birlikte 17 köpeği taşıyan bir minibüs geldi.

Jackson, “Bize geldiklerinde tek bildiğim paraları olmadığı ve gidecek hiçbir yerleri olmadığıydı” dedi. “Ve hemen köpeklerle arasının iyi olduğunu görebiliyordum. … Bütün köpeklerin (onları) gerçekten sevdiğini fark etmeden edemedim.”

Daha sonra, iki kadının bu köpeklere bakmak için Ukrayna’daki bir bomba sığınağında 40 gün geçirdiklerini öğrendi.

Jackson, “Köpekler (onların) hayatlarının en kötü 40 gününü atlatmasına yardımcı oldular ve (onlar) bu köpeklerin hayatlarının en kötü 40 gününü geçirmelerine yardımcı oldular” dedi.

Savaş köpeklerini kurtarmak

Liscratenko, bir çevirmen aracılığıyla CNN’e kendisinin ve annesinin kanlarında köpeklere karşı bir sevgi olduğunu söyledi. Küçüklüğünden beri evde köpekleri vardı ve annesi bazen yiyecek ve tıbbi bakım sağlamak için eve sokak köpekleri getirirdi.

Savaş başlamadan bir gün önce, köpek yavrularıyla birlikte bomba sığınağına taşındılar ve Liscratenko’nun gardiyan olarak çalıştığı yakındaki fabrikada bazı yaşlı köpekleri tuttular.

Onları beslemek için barınaktan fabrikaya koşarlardı. Ancak bombardıman yola devam edemeyecek kadar yoğunlaştığında, köpeklerin geri kalanını bomba sığınağına getirmeye karar verdiler.

Liscratenko, annesiyle birlikte bir sabah – gece sokağa çıkma yasağı sona erdikten sonra ve bombardıman genellikle başlamadan önce – fabrikalarını son kez çalıştırmak için doğru anı beklediklerini söyledi. Bazı köpeklerin yanlarında gelemeyecek kadar hasta veya yaralı olduğunu gördüler, ancak bulabildikleri tüm köpekleri toplayıp bomba sığınağına geri koştular. Güvenliğe ulaştıktan sonra, koştukları yerde bir bombanın patladığını söyledi.

Barınaktan ayrılmak istemediler, ancak 4 Mayıs’ta Liscratenko, içme suyu kirlendiğinde ve oradaki insanlar ve köpekler hastalanmaya başlayınca gitmeye karar verdi.

Ukrayna’da bir hayvan barınağı buldular ve orada çalışan insanlar, Jackson’ın sınırdan geçen köpekleri almakla ilgili sosyal medya paylaşımlarını gördüler. Böylece, ona ulaştılar ve Liscratenkos’un köpeklere Polonya’ya eşlik etmesi için bir seyahat ayarladılar.

Yeni bir hayata başlamak

Liscratenko ve annesi Planting Peace’in Polonya’daki hayvan barınağına vardıklarında Jackson, onların gergin ve korkmuş olduklarını anlayabildiğini söyledi.

“Barış Dikmeyi bilmiyorlardı… yeni bir ülkedeler. Dillerini konuşmuyorlar. Biz onların dilini konuşmuyoruz” dedi.

Mülteciler olarak Jackson, Barış Dikim’in her halükarda Liscratenkos’a yardım edeceğini söyledi, ancak köpeklerle çok iyi oldukları ve onlarla güçlü bir bağları olduğu için onları barınakta çalışmak üzere işe aldı.

“Bu köpekleri inanılmaz derecede iyi tanıyorlar. Böylece bu bilgiyi veterinere aktarabildiler… ‘bu köpek yemiyor, bu köpek içmiyor’. Dolayısıyla bu, açıkçası, inanılmaz derecede değerliydi” dedi.

Liscratenko, köpekleri çocukları olarak adlandırır ve birlikte cehennemi yaşadıklarını ve cennete ulaştıklarını söyler. Sığınaktaki insanların hepsinin aynı dili konuşmadığını, birbirimizi anladığını çünkü bizi birleştiren şeyin sevgi olduğunu söylüyor.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir