Bir zamanlar ünlü bir aktrise ait olan bir ‘lagünün’ 330.000 dolarlık dönüşümü

(CNN) – Fransa’da yağmurlu bir günde kendini yarım kalmış bulan triatlet Jeremy, kaldığı ilginç mahalledeki bazı mülkleri görmek için düzenleme yaptı.

Aslen Gallerli olan iki çocuk babası birkaç yıldır Paris’te yaşıyordu, ancak bir ayrılık yaşadıktan sonra Fransız kırsalına taşınma fikrine kapıldı.

Île-de-France bölgesinde, Fransa’nın başkentine arabayla yaklaşık 45 dakikalık mesafede bulunan Courgent kasabasında kendisine bir ev turu verildiğinde altın kazandığını fark etti.

Ancak, onu heyecanlandıran sadece ev değildi. Onunla birlikte gelen baş döndürücü ama çok ihmal edilmiş yüzme havuzuydu.

potansiyel havuzu

Yenileme süreci yaklaşık 12 ay sürdü, ancak Jeremy sonuçtan çok memnun.

Yenileme süreci yaklaşık 12 ay sürdü, ancak Jeremy sonuçtan çok memnun.

Jeremy N

Havuz bakıma muhtaç hale düşmüş olsa da, bir zamanlar etkileyici bir yapı olduğu ve çok fazla çalışmayla yeniden olabileceği açıktı.

Tam adının kullanılmamasını isteyen Jeremy, CNN Travel’a “Kesinlikle şaşırdım” diyor. “Çünkü yüzme havuzunu yeniden yapma ve olağanüstü bir proje yaratma potansiyeli hayal edebileceğim her şeydi. Sadece ‘burası burası’ diye düşündüm.”

Uzun yıllar emlak sektöründe çalışan Jeremy, kısa süre sonra evin bir zamanlar 1950’lerde sekiz yıllık kariyeri boyunca 100’den fazla filmde rol alan Fransız aktris Danielle Darrieux’ye ait olduğunu keşfetti.

Yerlilerle konuştuktan sonra, 1938’de inşa edildiği düşünülen yüzme havuzunun bir zamanlar popüler bir uğrak yeri olduğunu öğrendi ve birçoğu orada yüzmenin öğretildiğini hatırladı.

Hatta bazıları ona 2017 yılında 100 yaşında ölen Darrieux’nün evde kaldığı süre boyunca havuzda yüzerken fotoğraflarını gönderdi.

1938 Hollywood filmi “The Rage of Paris”te Douglas Fairbanks Jr. ile birlikte rol alan Darrieux’nün on yıldan fazla bir süredir orada yaşadığına inanılıyor.

“Bu beni projeyi yapmak için daha da motive etti” diye itiraf ediyor. “Buranın bir tarihi var. Bir hikayesi var.”

Ünlü eski sahibi

Havuzun bir zamanlar 2017'de hayatını kaybeden Fransız aktris Danielle Darrieux'ye ait olduğu söyleniyor.

Havuzun bir zamanlar 2017’de hayatını kaybeden Fransız aktris Danielle Darrieux’ye ait olduğu söyleniyor.

John Springer Koleksiyonu/Corbis Tarihi/Getty Images

Her şeyi tarttıktan sonra Jeremy, “istenen fiyattan yaklaşık %30 veya %40 daha düşük” bir teklifte temkinli bir şekilde teklifte bulunduğunu ve kaçınılmaz bir ret olacağına inandığı şeyi beklediğini söyledi.

“Onu düşünmedim [the owner] kabul edecektim,” diye itiraf ediyor. “Ama beni şaşırttı ki kabul etti.”

Jeremy birkaç otel tadilatı üzerinde çalışırken, bu onun ilk yüzme havuzu olacaktı. Proje aynı zamanda orijinal bütçesinin yaklaşık beş katına mal oldu.

“35 yıldan fazla bir süredir kullanılmamıştı, bu yüzden bir enkazdı” diye açıklıyor. “Her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldık.”

Havuzu yenileme maliyetinin eve önemli bir değer katma açısından ekonomik olarak uygun olmayacağı netleştiğinde, Jeremy yenileme maliyetlerinin bir kısmını telafi etmenin başka yollarını aramaya başladı.

Bölgede bu tür bir havuz bulunmadığına dikkat çekerek, haftada birkaç gün kiralamaya, geri kalanında ise kendi kişisel kullanımı için ayırmaya karar verdi.

Jeremy, satış tamamlanmadan önce havuz üzerinde çalışmaya başlamasına izin vermesi için sahibini ikna etmeyi başardığını söylüyor.

Jeremy, satış tamamlanmadan önce havuz üzerinde çalışmaya başlamasına izin vermesi için sahibini ikna etmeyi başardığını söylüyor.

Jeremy

Tekerlekleri olabildiğince çabuk harekete geçirmeye kararlı olan Jeremy, satış bitmeden havuz üzerinde çalışmaya başlamasına izin vermesi için sahibini ikna etmek için elinden geleni yaptı.

Daha sonra, onu “Fransa’daki en güzel ısıtmalı lagüne” dönüştürmek için uzman bir yüzme havuzu şirketi de dahil olmak üzere yeniden yapılanma çalışmalarına başlamak için farklı şirketlerle anlaşmalar yapmaya başladı.

Jeremy sözleşmeleri Eylül 2020’de Covid-19 pandemisinin zirvesinde imzaladı. Şubat 2021’de resmen sahibi olduğu zaman, havuz üzerinde neredeyse dört aylık çalışmanın zaten tamamlanmış olduğunu söylüyor.

Tasarım söz konusu olduğunda, Jeremy elinden geldiğince “en üstte” olmayı seçti.

İnanılmaz dönüşüm

Havuz Darrieux'ye aitken havuzda ilk kez yüzen yerli halktan bazıları, havuzun dönüşümüne hayran kaldılar.

Havuz Darrieux’ye aitken havuzda ilk kez yüzen yerli halktan bazıları, havuzun dönüşümüne hayran kaldılar.

Jeremy

“Yüksek kayalar, LED ışıklar, tam işler istedim” diyor.

Proje, elektrik, gaz ve suyu barındırmak için yeni altyapıların kurulmasını içeriyordu – su daha önce doğrudan yakındaki bir nehirden geliyordu – ayrıca yeni elektrik tesisatı kurmayı, taş kaya oluşturmayı ve havuzun altına borular, tahliyeler ve besleyiciler yerleştirmeyi içeriyordu.

Jeremy, tüm yenileme sürecinin yaklaşık 12 ay sürdüğünü ve 500.000 Euro’ya (yaklaşık 500.000 ABD Doları) mal olduğunu, yaklaşık 330.000 Euro’nun havuza ve geri kalanının altyapı, tesisler ve teraslama dahil olmak üzere dış mekan çalışmalarına harcandığını söyledi. Nihai sonuçtan heyecan duyduğunu söylüyor.

“Fransa’nın en büyük kentinden bir saat uzaklıkta olmanız dışında, gerçekten doğal bir lagünün içindeymişsiniz gibi hissettiriyor” diye ekliyor. “Şelaleler var ve iki metre yükseklikten kayalardan atlayabiliyorsunuz. Bir havuzdaymışsınız izlenimi almıyorsunuz.”

Jeremy, yenileme işlemi sırasında lagünden yakındaki nehre giden ve merkezine yakın bir yerde bir çeşme bulunan eski bir taş döşeli yolu ortaya çıkardığında hayrete düştü.

“Bu tam bir keşifti. Paris’te özel bir adaya sahip olan tek kişinin ben olduğumu söyleyebilirim” diye şaka yapıyor ve önümüzdeki yıl içinde yolu yenilemeyi planladığını da sözlerine ekliyor.

24 metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğinde, iki metreden fazla derinliğe sahip olan havuz kuşkusuz ana cazibe merkezi olsa da, Jeremy, şükür ki taşınmadan önce çok az çalışmaya ihtiyaç duyan yeni evinden çok memnun.

Kasaba hayatı

O zamandan beri, lagüne bakan 1974 Amerikan Airstream karavanını ithal etti ve yeniledi.

O zamandan beri, lagüne bakan 1974 Amerikan Airstream karavanını ithal etti ve yeniledi.

Jeremy

Yaklaşık 400 nüfusa sahip Courgent’e taşındığından beri Jeremy, nispeten kolay bir şekilde yerleştiğini ve yerel halktan havuz hakkında harika geri bildirimler aldığını söylüyor.

Aslında, burası Darrieux’ye aitken ilk kez yüzen köylülerden bazıları, dönüşümüne bir göz atıp bakamayacaklarını sormak için geldiler.

Darrieux kasaba ile uzun bir ilişkisi vardı ve görünüşe göre daha sonra bölgeye geri döndü, eski evinden sadece birkaç kilometre uzakta yaşıyordu.

Jeremy, Courgent’a taşındığından beri belediye binasından çok destek gördüğünü söylese de, “kimsenin ayağına basmamak” için çok uğraşıyor.

“Dikkatli olmalısın,” diye açıklıyor. “Çok fazla gürültü yapmak ya da çok fazla inşaat işi yapmak istemezsiniz. [going on]. Ama oldukça iyi sonuçlanmış.

Son rötuşlar

Triatlet, gece havuza daldığında hala bunaldığını söylüyor.

Triatlet, gece havuza daldığında hala bunaldığını söylüyor.

Jeremy

“Komşulardan biri bana biraz endişeli geldi çünkü parti vermeyi planladığımı duydu ve biri ağaçlara bir DJ koyacağımızı söyledi.

“Ona ‘bu hafta değil, gelecek hafta sor’ dedim.”

1,5 hektarlık arazisini mümkün olduğunca en üst düzeye çıkarmak isteyen Jeremy, lagüne bakan ve aynı zamanda kiralanabilen 1974 tarihli bir American Airstream karavanını ithal etmeye ve yenilemeye karar verdi.

Havuzun keyfini çıkarmadığı, kızlarının arkadaşlarını ağırlamadığı ya da yerel okulu ziyaret etmediği zaman, havuzu iki saat için yaklaşık 250 Euro’ya veya günde 3.000 Euro’ya kadar kiralıyor.

Müşterilerden ve bazen daha yakından bakıp bakamayacaklarını soran izleyicilerden yoğun eleştiriler almasına rağmen, Jeremy daha özel dokunuşlar eklemek istiyor.

Ağaçların bir kısmını aydınlatmak için bir elektrik hattı kurmayı ve köprünün üzerine bir gül tüneli ve bir dış mutfak eklemeyi planlıyor.

Jeremy, havuzun tamamen tamamlanmasının muhtemelen bir veya iki yıl daha süreceğini açıklayarak, “Yalnızca tüm ayrıntılar bittiğinde tatmin olacağım,” diye itiraf ediyor.

Bu arada, elinde çok fazla tarihi olan güzel bir havuza veya lagüne sahip olmanın keyfini çıkarıyor.

“Şimdi bile, geceleri yüzerken hala bunaldım” diyor. “Tamamen karanlık olduğunda, ayı ve yıldızları görebilirsin ve sadece sen, doğa ve su.

“Her zaman bunun uçak bileti olmadan Kosta Rika’da olmakla eşdeğer olduğunu söylerim.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir