Bruce S. Old: Nazi bilim adamlarını sorgulayan tenis verilerinin öncüsü

BBC Sport Insight afişi

Bruce S. Old ve Bill Talbert, 1956'da fotoğraflandı
Old (solda, 1956’da resimde) tenis kitaplarıyla başarıya ulaştı, ancak spor erken analizlerini ilerletmede yavaştı.

Wimbledon Pazartesi günü yola çıkarken, dünyanın en iyi oyuncularını destekleyen veri analistleri de iş başındaydı.

Günümüzde elit teniste uygulamaları yaygındır. Bazı oyuncular, uzman şirketlere kârlı meblağlar ödüyor ve her türlü avantaj arayışı yoğun.

Ancak beyzbol veya futbol gibi diğer büyük sporlarla karşılaştırıldığında, bu, neredeyse 130 yıl öncesine dayanan ilk belgelenmiş tenis veri analizine rağmen, nispeten geç gerçekleşti.

Kamusal alanda çok az paylaşılmakla birlikte, çoğu da gizlilik içinde kalıyor.

JM Heathcote, 1883’te Wimbledon’ın altıncı edisyonu olan bir maçtaki vole ve yer vuruşlarının sıklığını kaydetti ve yazdı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1890 Ulusal Şampiyonası için benzer veriler yayınlandı ve pas şutları, aslar ve çift hatalarla ilgili ayrıntıları içeriyordu.

Ancak, bu sayı toplamanın hiçbiri çok ileri gitmedi ve belli bir Bruce S. Old daha fazla araştırma yapmak için zaman ayırana kadar oyun tarzlarını veya koçluk fikirlerini bilgilendirmek için kullanılmadı.

1913 doğumlu Amerikalı 1950’lerde tenis analizi konusunda öncü bir yazar olacaktı, ancak oyun üzerindeki etkisi 1930’larda ulusal toprak kort şampiyonu Bryan ‘Bitsy’ Grant ile çalışarak başladı.

Grant sadece 5 fit 4 inç boyunda olmasına rağmen, gizli bir silah olan Old’un veri analizinin yardımıyla çağın en iyi oyuncularını yenebildi.

O günlerde üçüncü setten sonra bir ara verilecekti ve Old, soyunma odasında Grant’le, maçın şu ana kadarki şut atış verileriyle dolu defterleriyle buluşacaktı.

Grant, boyu nedeniyle ağı korumakta zorlanıyorsa, Old ona yaklaşma atışlarının en iyi neresinden vuracağını ve rakibin onu ne zaman lob yapmaya veya pas vermeye çalışacağını gösterecekti.

Grant’in bekarlar kariyeri İkinci Dünya Savaşı tarafından durduruldu, ancak iki kez Wimbledon çeyrek finallerine ve iki kez ABD Açık yarı finallerine ulaştı. 1972’de Tennis Hall of Fame’e girdi ve memleketi Atlanta, Georgia’da onun adını taşıyan bir tenis merkezi vardı.

Old, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) metalurji alanında doktorasını tamamladı ve ABD Donanması’na kaydoldu. Araştırma ve Geliştirme Koordinatörlüğü’ne atandı ve bu da onu ABD ordusu için özel projeler üzerinde en iyi Müttefik bilim adamlarıyla çalışmaya yönlendirdi.

1943’ün sonlarında, atom bombasını geliştiren Manhattan Projesi’nin başkanı Korgeneral Leslie Groves, bir grup bilim insanına Avrupa’da yakalanan Nazi araştırmacılarıyla röportaj yapmalarını ve kendi nükleer silahlarını geliştirmeye yakın olup olmadıklarını öğrenmelerini emretti. Eski onlardan biriydi. Mart 1944’te evine dönmüştü ve sonuç, Nazilerin yakın olmadığıydı.

Savaş sonrası yıllarda Concord, Massachusetts’teki Nuclear Metals Inc’de çalıştı ve daha sonra başkanı oldu. Bu, tenis analizine olan ilgisini yeniden alevlendirdiği zamandır.

Bryan 'Bitsy' Grant
Bryan ‘Bitsy’ Grant (solda) 1935’te Donald Budge ile birlikte fotoğraflandı

Yakınlardaki Brookline’daki Longwood Kulübü, ABD çiftler şampiyonasına ev sahipliği yaptı ve Old, izledikleriyle ilgili notlar aldı.

konuşan Concord Sözlü Tarih Programıharici bağlantı 1993’te şunları söyledi: “Birçok çizelge yaptım. Servise nereden vurdukları, servisi nereye geri verdikleri, kazananları mümkün kılmak için sahayı nasıl açmaya çalıştıkları, tüm taktikleri. Yaklaşık dört yıl sonra bunu yapabildim. çiftler oyunu üzerine bir kitap taslağı yazmak.”

Kitap için yaptığı işbirliği talepleri, günün en iyi çiftler oyuncularının çoğu tarafından reddedildikten sonra, Old, dokuz kez Grand Slam kazanan Amerikalı Bill Talbert’e yaklaştı ve el yazısına göz atmayı kabul etti.

Metin, bir şutun bir puan kazanmadaki etkinliğini sıralayarak çalışan, ‘şut potensi’ gibi Eski tasarlanmış orijinal metrikleri içeren destekleyici verilerle birlikte taktikler hakkında tavsiyeler içeriyordu.

İkinci bir servise 1,0’lık bir temel potens atfederek, Old’un verileri, bir ilk servisi, ikinci bir servise göre bir sayı kazanma olasılığının 1.2 kat daha fazla ve fileye bir şut olasılığının 2,6 kat daha fazla olduğunu değerlendirdi. Tepeden vuruş olasılığı 3,9 kat daha fazlaydı – ve bu en etkili vuruştu.

Old ve Talbert kitap üzerinde başarılı bir şekilde çalıştılar ve Old tenis üzerine dört tane daha yayınlayacaktı. İyi sattılar, ancak nihayetinde spor, veri analizinin rolünü tam olarak benimsemeye hazır değildi.

O zamanlar tenis bir değişim döneminden geçiyordu, 1968’den itibaren Açık dönemde ilk kez birlikte oynayan amatörler ve profesyonellere uyum sağlayarak, çeşitli turların, devrelerin ve yönetim organlarının üstünlük için yarışan siyasi çalkantılarıyla.

1970’ler boyunca birkaç bağımsız araştırmacı tenise baktı ama bunlar çoğunlukla akademik çalışmalardı. Sahada, Cyclops sistemi 1980’den itibaren Wimbledon’daki servis hattını elektronik olarak izlemek için kullanıldı ve daha yakın zamanda topu takip eden ve oyuncu mücadelelerine izin veren Hawkeye oldu.

Old’un 1983’teki kitaplarının sonuncusu, tekler ve çiftler taktik yayınlarının bir derlemesiydi ve Arthur Ashe tarafından kaleme alınan bir önsöz içeriyordu.

O zamana kadar kendi başına başarılı bir amatör kariyerinin tadını çıkarmıştı – 1980’de bir kalça ameliyatı 67 yaşında oyun günlerini sonlandırana kadar tekler, erkekler ve karışık çiftlerde 38 şampiyonluk kazandı. Wimbledon’ı televizyonda izlemeye devam etti, ancak oyuna olan ilgisi sona ermişti. 2003 yılında, 90. doğum gününden hemen önce öldü.

Peki tenis verilerinin kullanımı bugün nerede duruyor?

Belki de bu neslin – ya da aslında herhangi bir neslin – en iyi üç erkek oyuncusu farklı yaklaşımlara sahiptir.

Rafael Nadal verilerle ilgilenmediğini iddia ediyor ve hazırlıklarında kullanmadığını söylüyor. Novak Djokovic tam tersi bir yaklaşım benimsiyor ve 2013’ten beri bir kişisel veri analisti istihdam ediyor. Roger Federer’in verileri kullanmaktan çekindiği söyleniyor, ancak raporlara göre, ağır bir prim ödüyorharici bağlantı belirli bilgilere özel erişim için bir üçüncü taraf veri tedarikçisine.

Craig O’Shannessy, 2017’den itibaren Djokovic ile çalıştı ve Sırp, çalıştığı süre boyunca dört Grand Slam turnuvası kazandı.

Avustralyalının yaklaşımı yeniydi. “Kazananlar” ve “zorunlu hatalar” gibi iki geleneksel konuya odaklanmak yerine, oyuncusunun rakibini “zorunlu hatalara” yenik düşürmesini istedi.

“Maç kazanmak, mükemmel tenis oynamak ya da bir top daha geri almakla ilgili değildir” dedi. tenis.comharici bağlantı 2020’de. “Rakibinizi kaçırma ihtimalinin daha yüksek olduğu yerlere koymakla ilgili.”

O’Shannessy ayrıca uzun rallilerin odak noktası olmaması gerektiğini vurguladı. Puanların %70’inin dört veya daha az atışlık rallilerde kazanıldığını keşfettiğinde, bu kısa atışların çoğunda zirveye çıkan oyuncunun maçı kazanacağını biliyordu – ve bunu rakibini oynamaya zorlayarak yapabilirlerdi. hata yapmak.

Ancak beklenebileceği gibi, her biri kendi başına orada olduğundan, oyuncular ve antrenörler genellikle veri analizi konusunda sıkı olma eğilimindedir.

Çoğu verinin gizli tutulması taraftarlar ve sporun derinliklerine inmek isteyen herkes için bir hayal kırıklığıdır. Sahipliği, tenisin örtüşen yönetim organlarına yayılmıştır – ATP Tour, WTA, ITF, Grand Slam Board ve dünya çapında çeşitli turnuvalar için yüzlerce organizasyon komitesi.

Kamuoyu tarafından bilinenler sınırlıdır, ancak bu, amatörleri ve meraklıları ağır kazma yapmaktan alıkoymadı.

Jeff Sackmann, zengin tenis verileri sağlayan Tennis Abstract web sitesini kurdu. Şu anda 10.000’den fazla maç ve altı milyon çekim kaydedildi.

‘Maç Tablosu Projesi’ olarak sunulan site, gönüllülerden gelen verileri bir araya getiriyor ve halkın izlemesi için büyüleyici bir kaynak sağlıyor.

Hawkeye sistemine erişimle sağlanabilecek top ve oyuncu hareket verileri eksik olsa da, ralli uzunluklarının veya servis yüzdelerinin ötesine geçen bir dizi metrik içerecek şekilde ilerleme kaydetti.

‘Servis Etkisi’, alıcı topu geri göndermeyi başarsa bile bir servisin puan kazanma üzerindeki etkisini sıralarken, ‘Geri Dönüş Derinliği İndeksi’ topların nereye döndürüldüğünün etkisini gösterir.

Drop şutlar, dilimler, forehand ve backhand kazananlar, pas şutları, çizginin altındaki kazananlar ve filedeki oyunun çeşitli yönleri de kataloglanmıştır.

Kaç oyuncu ve koçun rekabete hazırlanmak için ‘Maç Tablosu Projesini’ kullandığı bilinmiyor, ancak büyük veri şirketleri tarafından talep edilen ücretleri karşılayamayanlar için bu muhtemelen çekici bir seçenek ve giderek artan sayıda küçük bir avantaj bile arıyor. .

Talbert, Old’un ilk bağlantılarını hatırladığı gibi, 70 yıl önce verilerin önemini kesinlikle biliyordu.

“İş için New York’taydım ve Talbert’i aradım ve karısı telefona cevap verdi” dedi.

“Adımı verdim ve kocasına okuması için bir defter bıraktığımı söyledim ve ne olduğunu merak ettim. ‘Tanrıya şükür aradın, her gece yastığının altında o lanet defterle uyuyor çünkü o çok kaybedeceğinden korkar.”

Rob Haywood, yakında çıkacak olan kitabın yazarıdır. Birçok İmkansız Şey: Futbol Verilerinin Ustaca Evrimi

BBC Çevresinde - SeslerBBC altbilgisinin etrafında - Sesler

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir