Bu Haiti Kasabası Sörf Hedefi Olmayı Umuyor

Sorun Temmuz 2018’de başladı Başkent Port-au-Prince’de, 74 mil kuzeyde.

Hükümet, Uluslararası Para Fonu ile yapılan bir anlaşmanın ardından, göstericilerin mağazaları yağmalaması ve polisin göz yaşartıcı gaz atması ile şiddete dönüşen protestolara yol açmasının ardından akaryakıt fiyatlarında %50’lik bir artış açıklamıştı. Protestocular, özellikle de Venezuela ile Haiti’nin altyapı ve sosyal programlara yatırım yapmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir petrol anlaşması olan PetroCaribe’den gelen 2 milyar doların nerede olduğu konusunda hesap verebilirlik çağrısında bulundu.

Ekonomik büyüme durma noktasına geliyordu ve enflasyon yükseliyordu. Herkesin aklındaki soru: Haiti dünyadan gelen 13 milyar dolar, binlerce gönüllü ve sayısız proje için ne göstermek zorundaydı?

Turistler Haiti’ye zar zor geliyordu – ve Aralık 2019’da iki yıllığına bir iş bulabilmek ve biraz para biriktirebilmek için Dominik Cumhuriyeti’ne taşınan Gilles de dahil olmak üzere birçok Haitili ayrılıyordu. Bugün, Haiti-Dominik Cumhuriyeti sınırında atıştırmalık ve içecek satan küçük bir dükkan açmaya çalışıyor. Güney Haiti’de kalmayı çok istemesine rağmen, “Gerçekten bir iş ve bağımsız hissetmek istiyorum” dedi.

Yaklaşık yarım düzine Surf Haiti’nin kurucuları ve eski üyeleri, çoğu üniversiteye girdikten veya iş bulduktan sonra ABD’ye gidenler arasındaydı.

Tahtalar kırılmaya başladığında yenilerini getirecek kimse yoktu. Balmumu kıt oldu. Ziyaretçiler bir damla kadar yavaşladı ve yıllar önce kıyıda Pierce’ın kürek çekmesini bekleyen çocuklar şimdi kolejdeydiler, iş umutları ve gelirleri yoktu.

Andris, “Bizi motive etmek ve desteklemek için orada olan insanlar burada o kadar fazla bulunmadı” dedi.

Sonra pandemi vurdu. Jules’un Olimpiyatlar için teklifi, Jacmel’deki sponsorlardan ve yerel yetkililerden ihtiyaç duyduğu desteği alamayınca suya düştü. Geçen yıl, sörf derslerine bir düzineden az insan geldi, her ay bu kadar çok kişinin katıldığı yıllardan çok farklı.

Son aylarda çeteler başkentten çıkan ana yolu güneyden keserek ele geçirdiler; çok azı onu geçmeye cesaret edebilir. Başka bir rota, uzun bir dik, dar toprak yol, bir damla yağmur bile çok tehlikelidir. Su taksileri sınırlıdır.

Kabac Plajı’na gelen ziyaretçi akışı şimdilik neredeyse kapalı. Kalan Surf Haiti üyeleri, organizasyonun logosu ve el yapımı hediyelik eşyaların bulunduğu tişörtleri çevrimiçi olarak satmayı planladıklarını söylüyorlar.

Bu arada, çoğunlukla sudaki yerliler, bu Ağustos sabahı yarım düzineden daha azı. Müdavimler, sporu devam ettirmek için küçük kardeşlerine sörf yapmayı öğretiyor. Frantzy’nin 13 yaşındaki kardeşi Samuel Andris, geçtiğimiz bir sabah kıyıya yakın bir yerde kaldı, dalgaların oluşumunu gözlemlemek için durup daha küçük olanları yakalamaya çalıştı.

Daha ileride, Jules daha gelişmiş hareketlerini uyguladı. Bunların bir kısmını 2019 yılında yurtdışında katıldığı tek yarışmada Dominik Cumhuriyeti’nde sörf yaparken öğrendi. Bir süre sonra sudan çıktı, evlatlık köpeği Brutus’un başını okşadı ve merdivenlerden yukarı, terk edilmiş evin verandasına çıktı – yıllar önce Pierce’in evi. Mahallede iş umudu ya da işleyen bir spor salonu olmayan Jules, zamanının çoğunu burada çimlerin üzerinde şınav çekerek geçiriyor.

Hâlâ Brezilya, Hawaii ve Tahiti’deki sörf yarışmalarına gitmeyi hayal ediyor.

Jules, “Uyanıp yürümesi gereken biri gibi” dedi. “Sörf yapmayı da aynı şekilde görüyorum.” ●

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir