Cep telefonları ve ekranlar çocuğunuzu uyanık tutuyor

Hikaye AYRICALIKLAR

Yeni araştırmalar, yatak odasındaki cihazların çocukların uyku süresini ve kalitesini kaybetmesiyle ilişkili olduğunu söylüyor

Geç saatlere kadar çevrimiçi kalmayan çocuklar ve gençler bile uykularını kaybediyorCNN

Bu günlerde öğretmenler genellikle, geç saatlere kadar özçekim yapan veya çevrimiçi oyunlar oynayan esneyen öğrencilerle dolu sınıflarla karşı karşıya.

Yeni araştırma bulguları, çocuklar ve gençler için geceleri cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanmanın uyku süresi ve uyku kalitesini kaybetme ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Geceleri yatak odalarını kirleten telefonlarını veya diğer teknolojileri kullanmayan çocuklar bile gözlerini kapatıyor ve gün ışığı uykululuğuna yatkın hale geliyor. JAMA Pediatri’de bugün yayınlanan analiz bulur.

King’s College London’da baş yazar ve biyoistatistik alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Ben Carter, analizin “çok çeşitli ülkeler ve ortamlarda tutarlı bir etki modeli” bulduğunu söyledi.

Carter ve meslektaşları, 1 Ocak 2011 ile 15 Haziran 2015 arasında yürütülen yüzlerce uygulanabilir çalışmayı belirlemek için tıbbi literatürü didik didik aradılar. Cinsiyete göre eşit olarak bölünmüş toplam 125.198 çocuğu içeren ve ortalama yaşları 125.198 olan 20 araştırma raporu seçtiler. 14½ yıl. İlgili verileri çıkardıktan sonra, Carter ve ortak yazarları kendi meta-analizlerini gerçekleştirdiler.

Sonuçlara çok az ebeveyn şaşıracak: Ekip, yatma vakti medya cihazı kullanımı ile yetersiz uyku miktarı, düşük uyku kalitesi ve aşırı gündüz uyku hali arasında “güçlü ve tutarlı bir ilişki” buldu.

Şaşırtıcı bir şekilde, Carter ve ekibi, cihazlarını yatak odalarında kullanmayan çocukların uykularının hala kesintiye uğradığını ve muhtemelen aynı sorunları yaşayacaklarını keşfetti. Teknolojinin yaydığı ışıklar ve sesler ile içeriğin kendisi çok uyarıcı olabilir.

Carter, analizin zayıf yönlerinden birinin “ilk çalışmalarda verilerin nasıl toplandığı: ebeveynler ve çocuklar tarafından kendileri tarafından rapor edildi” olduğunu kabul etse de, çoğumuz muhtemelen kendi ailelerimizin istatistiklere yansıyan alışkanlıklarını fark edeceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen geniş çaplı bir anket Ulusal Uyku Vakfı (PDF), 2013 yılında tüm çocukların %72’sinin ve gençlerin %89’unun uyku ortamlarında en az bir cihaz olduğunu bildirdi. Aynı raporda, bu teknolojinin çoğu yatmadan önce kullanılıyor.

Carter ve yardımcı yazarlarına göre, bu her yerde hazır ve nazır teknoloji, çocukların bir film izlemeyi bitirirken veya bir oyun daha oynarken uyku sürelerini geciktirerek uykularını olumsuz etkiliyor.

Araştırmacılar, bu cihazlardan yayılan ışığın sirkadiyen ritmi, vücut ısısı ve hormon salınımı da dahil olmak üzere dahili saat zamanlaması biyolojik süreçlerini de etkileyebileceğini açıklıyor. Spesifik bir hormon olan melatonin, yorgunluğa neden olur ve uyku-uyanıklık döngülerimizin zamanlamasına katkıda bulunur. Elektronik ışıklar melatonin salınımını geciktirebilir, bu döngüyü bozabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Carter ve yardımcı yazarları ayrıca çevrimiçi içeriğin psikolojik olarak uyarıcı olabileceğini ve çocukları ve gençleri cihazlarını kapatıp uyumaya çalıştıkları saatten sonra uyanık tutabileceğini öne sürüyor.

Yeni analize dahil olmayan Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki pediatrik nöroloji uyku tıbbı programı direktörü Dr. Sujay Kansagra, “Uyku çocuklar için hayati önem taşıyor” dedi. Uykunun beyin gelişimi, hafıza, öz düzenleme, dikkat, bağışıklık fonksiyonu, kardiyovasküler sağlık ve çok daha fazlasında çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz.”

Kansagra, “Çocuğum UyuyamıyorBeyin gelişiminin en büyük olduğu dönemin, en çok ihtiyaç duyduğumuz ve en çok uykuya daldığımız zamana denk gelen hayatımızın ilk üç yılı olduğunu kaydetti. “Bunun bir tesadüf olacağına inanmak zor.”

Kansagra, ebeveynlerin geceleri cihaz kullanan çocukları olduğundan az bildirmelerinin mümkün olduğunu, ancak daha büyük olasılıkla teknolojinin uyku hijyenine müdahale ettiğini söyledi. “Örneğin, odalarında cihaz bulundurmalarına izin verilen çocukların, uyku için yararlı olduğunu bildiğimiz iyi bir uyku rutininden kaçınma olasılıkları daha yüksek olabilir” dedi.

Amerikan Uyku Derneği’nin bir temsilcisi olan Dr. Neil Kline, uykunun bir çocuğun sağlıklı gelişiminde ayrılmaz bir rol oynadığını kabul ediyor, ancak “arkasındaki tüm bilimi bilmiyoruz. DEHB ile bazı uyku bozuklukları arasında bir ilişki olduğunu gösteren bazı araştırmalar bile var.”

Pek çok açıdan, yeni çalışmanın bulguları sürpriz değil. Fikrini yalnızca araştırmalara değil, kendi “kişisel deneyimine ve diğer birçok uyku uzmanının anekdotlarına” dayandıran Kline, “Uyku hijyeni, özellikle gençlik yıllarında teknolojiden önemli ölçüde etkileniyor” dedi.

Facebook ve Twitter’da CNN Health’i takip edin

 • En son haberleri görün ve yorumlarınızı CNN Health ile paylaşın Facebook ve heyecan.
 • uyku hijyeni – iyi, sürekli ve yeterli uykuyu kolaylaştıran ipuçları – sessiz bir odaya sahip olmayı içerir. Kline, “Ve bu, elektronik cihazlar, TV ve hatta evcil hayvanlar da dahil olmak üzere uykuya müdahale eden öğelerin uykuya müdahale etmesi anlamına gelir” dedi.

  Bir önemli ipucu daha geliyor Ulusal Uyku Vakfı, yatmadan önce en az 30 dakikalık “gadget’sız geçiş süresi” önerir. Daha iyi uyku için gücü kapatın.

  İyi bir uyku hijyeni için diğer öneriler, yatma saatine çok yakın bir zamanda (fiziksel veya zihinsel olarak) egzersiz yapmamayı; düzenli bir uyku programı oluşturmak; uykudan önce ışığa maruz kalmayı sınırlamak; yatmadan önceki saatlerde alkol, kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçınmak; ve karanlık, rahat ve huzurlu bir uyku ortamı yaratmak.  İçeriğe ait kaynak URL

  Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

  Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

  Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

  Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

  Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

  Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

  Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

  Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

  İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

  Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

  Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

  There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

  For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

  Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

  Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

  Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

  Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

  Şunları yapmakta özgürsünüz:

  Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

  Yayım tarihi
  wiki olarak sınıflandırılmış

  Yorum Gönderin

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir