Çin, Bu Antik Kentte Müslüman Kültürünü Yok Etti – Sonra Onu Disneyland’e Çevirdi

Abduweli Ayüp geri dönmedi 2015’ten beri Kaşgar’a gidiyor ve yakın zamanda bunu yapma şansı zayıf görünüyor. Çin hükümeti pasaportunu iptal ettiğini söyledi.

Bazen YouTube’da memleketinin videolarını izliyor. Onu daha iyi hissettirmiyorlar. Zorlayıcı hissettiriyor, “kötü yemek yemek gibi” dedi.

“Biliyorsun, yemeye devam etmek istiyorsun ama sonrasında miden bulanıyor” diye ekledi. Ayup, bir BuzzFeed News muhabiriyle konuşurken bir video izlerken, şehrin kapılarının yanında geleneksel bir yaylı çalgıdan oluşan dev bir heykeli işaret etti. “Şuna bakın, bu sadece turistler için” dedi.

Şehir şimdi bu tür fotojenik eklemelerle dolu. Şehir kapısının yanındaki ana kavşakta dev çaydanlıklar var. Başka yerlerde, duvar resimleri Sincan haritalarını gösteriyor veya ziyaretçilerin tatil fotoğrafları çekmek için durduğu “Sincan İzlenimleri” gibi sloganlar taşıyor. Demir döven siluetli figürler içeren büyük bir tabela ile metal pazarına yeni bir giriş eklendi. Köşedeki örs heykeli artık projeksiyon haritalı ateşin yanı sıra kıvılcımlar ve vurulan metal borulu bir film müziği ile geliyor. Deve gezintileri de mevcuttur.

Ayup, gördüğü videolarda, insanların bir asırdan fazla bir süre önce giymiş olabilecekleri geleneksel Uygur kıyafetleri giyerken dans ettikleri görüntüleri de fark etti. Bunun gibi rakamlar Çin devlet televizyonunda ve ülkenin yıllık parlamenter oturumunda görülebilir. Ayup, “Gösteri olmadıkça artık kimse o kıyafeti giymeyecek” dedi.

Turizm şimdi Xinjiang’da patlama yaşıyor. Geçen yıl, pandeminin bir sonucu olarak küresel rakamlar düşse bile, bölgeyi 190 milyon turist ziyaret etti – bir önceki yıla göre %20’den fazla artış. Gelir %43 arttı. Bir parçası olarak “Sincan harika bir ülke” kampanyası, Çin hükümeti, bölgenin barışçıl, yeni müreffeh ve dramatik manzaralar ve zengin kültürle dolu bir vizyonunu tanıtmak için İngilizce videolar üretti ve etkinlikler düzenledi.

Çin devlet medyası, bunu Sincan yerlileri için de bir ekonomik büyüme motoru olarak tasvir etti. bir makale Aliye Ablimit adlı eski bir kamp tutuklusunun serbest bırakıldıktan sonra nasıl misafirperverlik eğitimi aldığını anlattı. Habere göre Ablimit, “Mezun olduktan sonra Kaşgar Antik Kenti için tur rehberi oldum” dedi. “Daha sonra evimi Pansiyona çevirdim. Uygur tarzından dolayı turistler evimi çok seviyor. Bu günlerde tüm odalar tamamen dolu. Şimdi aylık yaklaşık 50.000 yuan gelirim var” ya da yaklaşık 7.475 dolar.

Cephe, Kaşgar’ın camileriyle daha az iyi durumda. Daha küçük mahalle camilerinin çoğu kullanım dışı görünüyor, ahşap kapıları hasar görmüş ve asma kilitlerle kapatılmış – ve diğerleri tamamen yıkılmış ya da kafeler ve umumi tuvaletler de dahil olmak üzere başka amaçlara dönüştürülmüştür.

İd Kah camisinin içinde, ibadethaneler de dahil olmak üzere birçok kamera kayboldu. Ancak son beş yılda beklenebileceği gibi, tapınanların çoğu da ortadan kayboldu. 2011 yılında Cuma namazında 4.000–5.000 bugün sadece 800’e kadar.

Caminin imamı Mamat Juma, Çin hükümetinin anlatılarını destekleyen videolar üreten bir vlogger ile Nisan 2021’de yaptığı bir röportajda bunu kabul etti. Bir tercüman aracılığıyla konuşurken, tüm Uygurların Müslüman olmadığını ve Uygurların Müslüman olmadığını belirtmek için çaba sarf ediyor. Uygur kültüründe dinin rolünü azaltmak. İnananların sayısının azalacağından gerçekten endişe ediyorum ama bu onları burada namaz kılmaya zorlamak için bir sebep olmamalı” dedi. ●

Irene Benedicto tarafından ek raporlama

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir