Çin’e Ait TikTok, Kullanıcı Verilerini ABD’ye Taşımak İçin Yarışıyor

Şimdiye kadar, Texas Projesi, Çin hükümetinin Amerikalıların kişisel bilgilerine erişmesiyle ilgili endişeleri gidermek için iyi bir konumda görünen bir coğrafya alıştırması gibi görünüyor. Ancak, bölücü içeriğe maruz kalmayı artırmak için TikTok algoritmalarında ince ayar yapmak veya platformu dezenformasyon kampanyalarını teşvik etmek veya teşvik etmek için ayarlamak gibi Çin’in platformu silahlandırabileceği diğer yolları ele almıyor.

Dış İlişkiler Konseyi’nde Dijital ve Siber Uzay Politikası programı direktörü Adam Segal, BuzzFeed News’e Çin hükümetinin TikTok’un algoritmaları üzerindeki etkisinin veri hırsızlığından daha acil bir endişe olduğunu söyledi. “Çinlilerin yüzlerce başka kaynaktan alamayacakları TikTok verilerinden neler alabilecekleri hakkında özellikle iyi bir argüman görmedim” dedi. Ancak Çin Komünist Partisi’nin TikTok’un da dahil olduğu dijital söylemi çarpıtmak için teknolojiyi kullandığına dair örneklere işaret etti. önceki sansür Çin’in “ulusal onuruna” zararlı konuşma ve 2020 teşebbüs Çin merkezli bir Zoom çalışanı tarafından Tiananmen Meydanı katliamını anan görüntülü toplantıları bozmak için.

TikTok şiddetle reddediyor Bugün Çin’i eleştiren konuşmayı sansürlediği yönündeki suçlamalar. Ve şirket için içerik politikaları yapan ve uygulayan TikTok’un Güven ve Güvenlik ekibinin üyeleri, onu ByteDance etkisinden nispeten iyi yalıtılmış olarak tasvir etti. Çalışanlar, Trust & Safety çalışanlarını BuzzFeed News’in konuştuğu diğer çalışanlara göre Pekin ile daha az sıklıkta temasa ve daha net raporlama hatlarına sahip olarak nitelendirdi ve TikTok’un Güven ve Güvenlik uygulamalarını ABD merkezli teknoloji devleri tarafından benimsenenlere benzer olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, raporlama yapısı sorunu büyük görünüyor: Diğer üst düzey TikTok yetkilileri gibi, Güven ve Güvenlik başkanı da TikTok’un TikTok’un kurumsal sahibi olarak ByteDance’e rapor veren CEO’suna rapor veriyor. Lewis, ByteDance ile para durduğu sürece, TikTok’un Çin hükümetinden ne kadar uzaklaşabileceğinin “bir tavanı var” dedi.

ABD’li milletvekilleri, TikTok ile ilgili endişelerinin verilerin depolandığı yerin ötesine geçtiğini açıkça belirttiler. 2019 yılında cıvıldamakSenatör Chuck Schumer, Çin yasalarına göre TikTok ve ByteDance’in “Çin Komünist Partisi tarafından kontrol edilen istihbarat çalışmalarıyla işbirliği yapmaya zorlanabileceğini” söyledi. Ekim 2021’de Senato duruşması, TikTok’un Amerika Kıtası için Kamu Politikası Başkanı Michael Beckerman, TikTok’un gizlilik politikasının topladığı bilgileri (ABD kullanıcı verileri dahil) ByteDance ile paylaşmasına izin verdiğini ifade etti. Senatör Ted Cruz’un, politikanın TikTok’un bu verileri kısmen Çin Komünist Partisi’ne ait olan bir başka ByteDance yan kuruluşu olan Beijing ByteDance Technology ile paylaşmasına izin verip vermediği konusundaki sorularını yanıtlamayı reddetti.

Aynı duruşmada Senatör Marsha Blackburn, Beckerman’a ByteDance çalışanlarının TikTok’un algoritmasına erişimi olup olmadığını sordu. Soruya doğrudan cevap vermeyen Beckerman, ABD kullanıcı verilerinin ABD’de tutulduğunu söyledi. Blackburn ayrıca Çin’de TikTok üzerinde çalışan programcılar, ürün geliştiriciler ve veri ekipleri olup olmadığını sordu. Beckerman var olduğunu doğruladı.

ABD dışındaki milletvekilleri de TikTok’un Çin ile ilişkisi hakkında endişelerini dile getirdiler. Haziran 2020’de Hindistan hükümeti yasak TikTok, WeChat ve 50’den fazla Çin uygulaması, Hindistan-Çin sınırında 20 Hint askerini öldüren bir çatışmanın ardından. Hindistan’ın düzenleyici kurumu Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, uygulamaların Hintli kullanıcı verilerini Hindistan dışındaki veri merkezlerine “çaldığını ve gizlice ilettiğini” iddia etti. Ağustos 2020’de Avustralya’daki istihbarat teşkilatları araştırmaya başladı TikTok’un ülke için bir güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadığı. Eylül 2021’de İrlanda Veri Koruma Komisyonu soruşturma açtı TikTok’un kullanıcı verilerini AB dışındaki ülkelere nasıl aktardığına dair.

Farklı ülkelerin TikTok ve Çin hakkındaki düzenleyici endişeleri arasındaki benzerlikler, Project Texas’ın potansiyel önemini vurgulamaktadır. ABD’de başarılı olursa, proje TikTok için diğer yargı bölgelerinde (belki de yasaklandığı Hindistan’da bile) bir yol haritası işlevi görebilir. Aynı zamanda, yurt dışı düzenleyicilerin vatandaşlarının kişisel bilgilerini toplama konusunda benzer endişelerle karşı karşıya kalan Amazon, Facebook ve Google gibi diğer büyük şirketler için bir model görevi görebilir.

Stanford Üniversitesi Siber Politika Merkezi’ndeki Stanford-New America DigiChina Projesi’nin genel yayın yönetmeni Graham Webster, TikTok’u milletvekillerinin vatandaşlarının verilerini toplayan yabancı şirketlere yönelik doğal şüpheciliği için “kobay” olarak görüyor. Yine de Webster iyimser olduğunu söylüyor çünkü ByteDance, düzenleyicileri TikTok ile tamamen rahat ettirmek için ağır bir teşvike sahip.

“Bu, bunun gerçekten işe yaraması için bir yol arayan bir şirket” dedi. “Açık bir yenilgi olana kadar denemeye devam edecekler çünkü masadaki para çok büyük.” ●İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir