Clearview AI, Birleşik Krallık’ta Yüz Tanıma Üzerinden 23 Milyon Dolarlık Bir Para Cezasıyla Karşı Karşıya

İngiltere’nin ulusal gizlilik gözlemcisi Pazartesi günü Clearview AI’yi, tartışmalı yüz tanıma şirketinin, ülkenin veri koruma yasalarının “iddia edilen ciddi ihlalleri” nedeniyle 17 milyon sterlin veya 23 milyon dolar potansiyel para cezasıyla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Düzenleyici ayrıca şirketin İngiltere’deki kişilerin kişisel bilgilerini silmesini istedi.

Bilgi Komisyonu Ofisi, Clearview AI’nin veritabanındaki fotoğrafların “İngiltere’den önemli sayıda insanın verilerini içermesi muhtemeldir ve insanların bilgisi olmadan sosyal medya platformları da dahil olmak üzere çevrimiçi olarak halka açık bilgilerden toplanmış olabilir” dedi. Bir deyim Pazartesi gününde.

Şubat 2020’de, BuzzFeed News ilk kez bildirildi İç verilere göre, Ulusal Suç Ajansı, Metropolitan Polisi ve İngiltere’deki diğer bir dizi polis teşkilatındaki kişilerin Clearview’in yüz tanıma teknolojisine erişimi olduğu listelendi. Şirket, internetten ve sosyal medyadan insanların fotoğraflarını sıyırıp geniş bir yüz tanıma veritabanında indeksleyerek işini kurdu.

Mart ayında, Clearview AI’nin kendi dahili verilerine dayanan bir BuzzFeed News araştırması, New York merkezli girişimin yüz tanıma aracını – mobil uygulaması veya masaüstü yazılımı için ücretsiz denemeler sunarak – 1.800’den fazla şirkette binlerce memur ve çalışana nasıl pazarladığını ortaya çıkardı. Şubat 2020’ye kadar süren verilere göre, ABD vergi mükellefleri tarafından finanse edilen kuruluşlar. Ağustos ayında, başka bir BuzzFeed News araştırması, dünyanın dört bir yanından polis departmanlarının, savcılıkların ve içişleri bakanlıklarının Clearview AI’s ile aynı dönemde yaklaşık 14.000 arama yaptığını gösterdi. yazılım.

Clearview AI artık hizmetlerini Birleşik Krallık’ta sunmamaktadır.

İngiltere’nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), Avustralya’nın gizlilik düzenleyicisiyle ortak bir soruşturmanın ardından geçici emirleri açıkladı. Bu ayın başlarında, Avustralya Bilgi Komisyonu Ofisi (OAIC) talep edildi şirket, ülkede yaşayan kişilere ait tüm görüntüleri ve yüz şablonlarını aşağıdaki şekilde imha eder: bir BuzzFeed Haber araştırması.

İngiltere Bilgi Komiseri Elizabeth Denham yaptığı açıklamada, “Kişisel verilerin Birleşik Krallık’ta kimsenin beklemeyeceği şekilde işlendiğine dair önemli endişelerim var” dedi. “Bu nedenle, ICO’nun insanları bu potansiyel ihlalin ölçeği ve aldığımız önerilen eylem konusunda uyarması doğru.”

Clearview CEO’su Hoan Ton-That, geçici kararda “derin hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Ton-That yaptığı açıklamada, “Clearview AI teknolojisinin topluma yanlış yorumlanmasından dolayı cesaretim kırıldı” dedi. Kolluk kuvvetleri için çok önemli olduğu kanıtlanan bu teknolojinin gerçek değerinin toplulukları güvenli hale getirmeye devam edebilmesi için liderler ve kanun koyucularla sohbet etme fırsatını memnuniyetle karşılıyorum.”

Clearview AI’nin İngiltere avukatı Kelly Hagedorn, şirketin bir temyiz ve daha fazla işlem yapmayı düşündüğünü söyledi. ICO, 2022’nin ortasına kadar nihai bir karar vermeyi bekliyor.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir