Çocuklarını evde eğiten sırt çantasıyla seyahat eden ebeveynler

(CNN) – Sırt çantasıyla gezmek, sorumlulukları az olan gençlerle ilişkilendirilme eğilimindedir.

Ancak son yıllarda giderek daha fazla sayıda ebeveyn, çocuklarını dünya çapında uzun seyahatlere çıkarmayı tercih ediyor.

Aslında, American Express Travel tarafından yakın zamanda yayınlanan bir seyahat trendleri raporu, ankete katılan ebeveynlerin %76’sının 2022’de aileleriyle daha fazla seyahat etmeyi planladığını ortaya koydu.

Çocuklarla uzun süre seyahat edenler için, bu genellikle onları hareket halindeyken geleneksel okuldan ve evde eğitimden almak anlamına gelir.

Ancak, bazı durumlarda uzaktan çalışmanın yanı sıra, sırt çantalı bir yaşam tarzı yaşarken gençlerine kaliteli bir eğitim vermeye çalışmak kesinlikle kolay bir iş değil.

Burada, çocuklarıyla birlikte sırt çantasıyla seyahat etmeyi seçen ebeveynler, bavulları olmadan yaşarken evde eğitimin zevklerini ve zorluklarını tartışıyorlar.

seyahat eden aile

Emma ve Peter Tryon, 2021'den beri oğulları Hudson ve Darien ile dünyayı sırt çantalarıyla geziyorlar.

Emma ve Peter Tryon, 2021’den beri oğulları Hudson ve Darien ile dünyayı sırt çantalarıyla geziyorlar.

Sırt Çantasıyla Seyahat Ailesi

Emma ve Peter Tryon’ı 2011’de bir araya getiren şey seyahat ve macera tutkusuydu.

İkisi de öğretmen olan İngiliz çift, ikisi de Kamboçya’da ayrı sırt çantalı gezilerdeyken çıkmaya başladı ve evlenmeden önce birlikte birçok tatil yaptı ve iki oğulları oldu, şimdi beş yaşında olan Hudson ve şimdi iki yaşında olan Darien.

Anne baba olduktan sonra bir yerde kalmayı planlasalar da kısa sürede huzursuzlandılar ve yanlarında çocuklarıyla birlikte dünya gezintisinin cazibesi direnmek için fazla cazip geldi.

Emma Tryon, CNN Travel’a “Yaşamanın başka bir yolu olduğu fikrine çekildik” dedi.

Aylarca biriktirip planlar yaptıktan sonra evlerini sattılar, en büyük oğullarını resmen okuldan aldılar ve seyahatlerine çıktılar.

“İnsanların neden bizim deli olduğumuzu düşündüğünü anlıyorum,” diye ekliyor ve ilk başta doğru şeyi yapıp yapmadıklarını sorguladıklarını itiraf ediyor.

“Birleşik Krallık eğitiminden resmi olarak çıkmak için kağıtları imzalamak zorunda kaldığımda, farklı bir sonuç verdi. Sadece siyah beyaz gördüm. ‘Bu büyük bir olay’ diye düşündüm.”

Birleşik Krallık yasalarına göre, evde eğitimin içeriği için özel bir gereklilik yoktur, yalnızca ebeveynlerin çocuklarına uygun bir eğitim vermeleri gerekir.

Peter Tryon, kararlarının arkasındaki ana faktörlerden birinin aile olarak birlikte daha fazla zaman geçirme arzusu olduğunu vurguluyor.

“Seyahat etmenin macera, kendiliğindenlik ve zorluklarının bizi bir araya getirdiğini ve ayrıca benzersiz ve güçlü bir şekilde bağ kurma fırsatı yarattığını gördük” diyor.

Geçen yıl boyunca, Tryon’lar evde eğitimle uğraşırken Tayland’ın çoğunu, Singapur ve Malezya’yı dolaştılar.

Pişmanlık duymasalar da, ikisi de yeni yaşam tarzlarının zorluklarıyla birlikte geldiğini kabul ediyor. Her ne kadar öğretmen olmanın kendileri birçok yönden bir avantaj olduğunu kanıtlasa da, Emma Tryon başlangıçta “eğitimle çok uğraştıklarını” düşünüyor ve o zamandan beri daha rahat bir yaklaşıma geçtiklerini açıklıyor.

“Okula daha geleneksel bir şekilde gitmeye çok alışkınsın” diye açıklıyor. “Evde eğitim konusunda birçok yanlış anlama aldık.

“Ama bilerek yaşayarak ve ilerledikçe öğrenerek yapıldığında öğrenmenin ne kadar hızlı, hızlı, doğal ve kolay hale gelmesi şaşırtıcı.”

Yapı açısından, çiftin her ikisi de sabahları her iki oğluyla da yaklaşık 30 dakikalık bire bir “kasıtlı” öğretim süreleri var ve bunun onları güne iyi ayarladığını keşfetti.

dünya eğitimi

Tayland ziyareti sırasında Hudson ve Darien ile Emma.

Tayland ziyareti sırasında Hudson ve Darien ile Emma.

Sırt Çantasıyla Seyahat Ailesi

Çifte göre, Hudson ve Darien iyi ilerliyor ve bireyselleştirilmiş derslerden büyük ölçüde yararlanıyorlar.

“Son zamanlarda görmeyi sevdiğim şeylerden biri, bizim [eldest] oğlum aslında uyanıyor ve ne zaman okula gideceğimizi soruyor” diyor Peter Tryon. “Bu konuda heyecanlanıyor.”

Sabah öğrenme dönemlerinin yanı sıra, öğretim oturumları nispeten gayri resmidir.

Kendisini “bilim meraklısı” olarak tanımlayan Peter Tryon, çocuklarla yüzme ve batma deneyleri yapmak için sık sık yüzme seansları kullandığını ve son zamanlarda en büyük oğluna sudayken yüzebilmeyi öğrettiğini söylüyor.

“Yaptığımız her şeyde çok fazla bilim var” diyor. “Yani, sınıfta teorik bir konu olarak öğretmek yerine, dünyadaki tüm deneyimlere ve kaynaklara sahibiz.”

Çift kısa süre önce bir ay sırt çantasıyla gezecekleri ve sonraki dört haftayı tek bir yerde geçirecekleri yeni bir yapı için çalışmaya başladı.

Emma Tryon, “Aile olarak bu bizim için gerçekten iyi oldu,” diye ekliyor.

Malezya’dan ayrıldıktan sonra aile, Bhutan, Nepal ve Endonezya’ya gitmeden önce Kamboçya’ya ve ardından Vietnam’a seyahat etmeyi umuyor.

Ayrıca akıllarında Mısır, İsrail ve Ürdün’e eğitim temelli bazı geziler var, ancak şimdilik işleri esnek tutuyorlar.

Süresiz olarak devam etmeyi ummalarına rağmen, Emma ve Peter Tryon, çocuklarının ihtiyaç ve isteklerine göre olayları yeniden değerlendirmeye devam edeceklerini söylüyorlar.

Peter Tryon, “Onların günden güne değişen gelişmelerine ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmaya devam etmemiz gerekiyor” diye ekliyor. “Ancak bu aşamada gerçekten başarılı görünüyorlar.”

Şimdi çocuklarına evde eğitim verirken bir yılı seyahat ederek geçirdiler, ikisi de bunun tamamen doğal olduğunu söylüyor ve pişmanlık duymuyorlar.

“Bu bir boşluk yılı değil [for us]” diye ekliyor Emma Tryon. “Hayatta gerçek, derin bir değişiklik.”

göçebe yaşam tarzı

Tryon'lar hayatlarını toparlamanın ve çocuklarıyla yola çıkmanın, verdikleri en iyi kararlardan biri olduğunu söylüyor.

Tryon’lar hayatlarını toparlamanın ve çocuklarıyla yola çıkmanın, verdikleri en iyi kararlardan biri olduğunu söylüyor.

Sırt Çantasıyla Seyahat Ailesi

Astrid Vinje ve Clint Bush’un sık sık düşündükleri bir şey, eşyalarını toplayıp çocuklarıyla süresiz seyahat etme olasılığıydı.

Ancak, 2009’dan beri evli olan Seattle merkezli çift, British Columbia’da bir aile seyahati konferansına katılana ve bunu kendileri yapan diğer ebeveynlerle konuşana kadar, gitmeye karar vermediler.

“O [the conference] Vinje, CNN Travel’a verdiği demeçte, hem kendisinin hem de kocasının kendilerini tükenmiş hissettiklerini ve yeterince harcamadıklarından endişe duyduklarını açıklayarak, okul yılının başlangıcıydı ve okul yılının sonunda bir plan yapmıştık” dedi. çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek.

İlk planları, üç yılını iki çocuğuyla birlikte tam zamanlı olarak yollarda geçirmekti. (Bush’un önceki bir ilişkisinden büyük bir oğlu var) Mira şimdi 12 ve Julian şimdi dokuz.

içinde çocuklar olarak Washington eyaleti Sekiz yaşına kadar yasal olarak okula gitmek zorunda değiller, çiftin o sırada sadece kızları için evde eğitim yapma niyetlerini beyan etmeleri gerekiyordu.

Bush ve Vinje, Tryonlar gibi eğitimli öğretmenler olmasalar da, aslında ikisi de okul sonrası programında çalışırken tanıştılar ve ayrıca evde eğitim gören yeğenleri ve yeğenleri var, bu yüzden neye kaydolacakları konusunda biraz anlayışları vardı. .

Aile 2018’de yola çıktı ve Amerika’nın yanı sıra Kosta Rika, İngiltere, İspanya, Fransa İtalya, Vietnam, Singapur, Filipinler ve Endonezya’yı da gezmeye devam etti.

Artık bir bankada yazılım mühendisi olan Bush, seyahatlerinin başında tam zamanlı çalışıyordu, evde eğitimin çoğu Vinje’ye düştü.

Eğitim seyahati

Vinje Bush ailesi Kosta Rika OIAL

Clint Bush, Julian, Mira ve Astrid Vinje 2019’da Kosta Rika’da.

Deb Brunswick ve Tawanda Scott Sambou/CNN

Ancak, aile bloglarını yöneten Vinje, bir kez daha büyük bir rol üstlenmeye başladı. gezgin kızı, dijital olarak da çalışmaya başladı, bu da hepsi için önemli bir değişimdi.

Bush, “Sanırım çocuklara olanlardan biraz kopmuş hissettim” diye açıklıyor. “Bu yüzden bir şeylerin akışına girdiğimizde güzeldi ve bir öğrenme perspektifinden yaptıklarıyla daha fazla meşgul hissettim.”

Programları o sırada ne kadar hareket ettiklerine bağlı olarak değişse de Vinje, genellikle günde bir ila üç saatini öğrenmeye ayırdıklarını söylüyor.

Vinje, “Bazı günler sadece müze ziyareti yapıyoruz” diye açıklıyor. “Sonra diğer günlerde, bir saat matematik, bir saat okuma, bir saat yazma pratiği ve ardından bir dil sınıfımız var.

“Çocukların öğrenmek için çok fazla saate ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum çünkü sadece dünyayı gözlemleyerek öğreniyorlar.”

Hem o hem de kocası, çocuklarını geleneksel okul sisteminden alma konusunda bazı endişeleri olsa da, seyahat ederken öğrenmekten büyük fayda sağladıklarını düşünüyorlar.

“Sık sık kaçırılan birçok konu varmış gibi hissediyorum. [in traditional school,] çünkü belirli bir dizi standardı takip etmeye çok odaklanmış durumdalar” diye açıklıyor. “Tarih benim için büyük bir tarih”

Vinje, “daha kapsamlı bir bakış açısı” elde etmek için çocuklarına bulundukları yerde yaşayan tüm farklı grupları öğretmeye çalıştıklarını vurguluyor.

“Bu anlamda, onlar gibi hissediyorum [the children] daha iyi bir eğitim almak” diye ekliyor.

Sosyal Gelişim

Vinje Bush ailesi Quepos Kosta Rika plajı

Bush-Vinje ailesi dört yılını birlikte dünyayı dolaşarak geçirdi.

CNN/Deb Brunswick ve Tawanda Scott Santou

Bush, başlangıçta kendi yaşlarındaki çocuklarla düzenli etkileşimleri kaçırmanın sosyal becerilerini olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyduğunu kabul etse de, durumun hiç de böyle olmadığını görmekten heyecan duyuyor.

“Çocuklarımız artık başka çocuklarla başka ortamlarda kesinlikle inanılmazlar” diyor.

Dört yıllık seyahatten sonra (salgın nedeniyle yolculukları bir yıl uzadı) bu yaz ABD’ye döndüler ve şimdi tek bir yerde olmaya yeniden alışıyorlar.

Vinje, eve dönmeye hevesli olanın oğulları ve kızları olduğunu açıklamadan önce, “Kocam ve bana kalsaydı, sanırım sonsuza kadar seyahat ederdik” diyor.

Mira ve Julian bu Eylül’de okula geri dönecekler ama Vinje, ihtiyaçlarına bağlı olarak ileride evde eğitime dönebileceklerini söylüyor.

Bush ve Vinje, çocukların istekli olması koşuluyla, gelecekte bir noktada benzer bir yolculuğa çıkabileceklerini umuyorlar.

Bir e-kitap yazan Vinje, “Bu deneyimin kesinlikle bir ayrıcalık olduğunu ve herkesin yapabileceği bir şey olmadığını kabul ediyoruz” diyor.Hey Çocuklar, Haydi Seyahate Çıkalım!,“Çocuklarıyla uzun bir seyahate veya boş yıllara gitmeyi düşünen diğer ebeveynlere yardımcı olmak için.

“Ama eğer yapabilirsen, bence bu çok önemli.”

En iyi fotoğraf kredisi: Astrid Vinje

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir