COVID, Güney Afrika’daki Kadınlar İçin Kritik İşlerin Kesilmesi

31 yaşındaki Michele, sınırlar kapanmadan önce Güney Afrika’da giysi ve elektronik eşya satın alarak ve bunları Zimbabwe’de kâr amacıyla yeniden satarak mütevazı bir gelir elde etti. Ancak pandemi iki ülke arasındaki trafiğin çoğunu kapattığında, gelirinin kuruduğunu ve “hayatını kazanmak için başka yollar” denemek zorunda kaldığını söyledi.

Güney Afrika’daki diğer binlerce sınır ötesi tüccar da aynı ikilemle karşı karşıya. On yıllardır, bu gayri resmi ticari ağ, bölgenin sınır bölgelerindeki insanlar için, çoğunlukla kadınlar için istikrarlı bir iş sağlamıştır. Birleşmiş Milletler, endüstrinin Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’ndaki 16 ülke arasındaki 17 milyar dolarlık ticaret pazarının %40’ını oluşturduğunu tahmin ediyor. Ancak pandemi, iş fırsatlarının zayıf olduğu ve COVID-19 aşılarına sınırlı erişimin olduğu topluluklar için bu temel ekonomik ayağı yıktı ve görünürde sonu olmayan bir finansal gerilemeye yol açtı.

BM’ye göre Zimbabwe’deki tüccarların yaklaşık %70’i kadın ve başka gelir kaynakları bulmak zorunda kaldılar. Bazıları daha az kar için yurtiçinde mal alıp satmayı denedi. Bazıları, ürünleri taşımak için sınırdan gizlice geçerek gelirden pay alan kaçakçılarla ortaklık kurdu. Michele gibi bazıları, kamyon şoförlerine seks, uçağa binme ve arkadaşlık satmaya başladı. sıkışmak nakliye gecikmeleri, COVID tarama darboğazları ve değişen hükümet politikaları konusundaki kafa karışıklığı nedeniyle haftalarca şehirde.

Bir kamyoncu, 15 saatlik bir araba yolculuğu olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kadar mal taşımak için yola geri dönmek için izin beklerken, Zimbabve, Beitbridge’deki küçük evinde Michele ile iki hafta kalıyor. Her gün onun için yemekler ve ılık bir banyo hazırlar.

“Hayat bu – ne yapabiliriz?” Mevcut çalışma durumunu duyurmak istemediği için kısmi anonimlik talep eden Michele, dedi. “İleriyi düşünmek istemiyorum. Şu anda sahip olduklarımla çalışıyorum.”

Limpopo Nehri boyunca yoğun bir limana sahip bir kamyon taşımacılığı merkezi olan Beitbridge ve diğer sınır kasabaları, uzun süredir hareketli bir ulusötesi ticaret ağı aracılığıyla yukarı doğru hareketlilik için fırsatlar sunuyor. infüzyon Değeri Zimbabwe dolarından daha istikrarlı olan Güney Afrika para birimi rand, yıllardır süren hiperenflasyondan dolayı zayıfladı. Ancak bu ticaret ağının kısıtlanmasıyla, bu toplulukların ekonomik motoru püskürüyor.

Zimbabve Katolik Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi araştırmacısı ve üyesi Ernest Chirume, “Virüs ve bunun sonucunda ortaya çıkan karantina o kadar hızlı gerçekleşti ki, kadınların herhangi bir ekonomik yansımaya hazırlanmak için yeterli zamanları olmadı” dedi. kağıt COVID-19’un kayıt dışı tüccarlar üzerindeki etkileri hakkında.

40 yaşındaki Marian Siziba, sınırlar kapanmadan önce, Zimbabve’nin ikinci büyük şehri Bulawayo’daki küçük şehir merkezindeki dükkanlara satmak üzere Güney Afrika’dan buzdolabı, dört gözlü soba ve güneş panelleri gibi büyük ev aletleri satın aldı. Aylarca, döviz satarak ve küçük krediler vererek hizmetinin sonunu getirebildi ve ona devam eden borçları olan müşterilerden bir damla ödeme sağladı. Ancak son zamanlarda, müşterilerinin çoğu aidatlarını karşılayamadı.

Koronavirüsten önce ekonomik zorluklara alışmıştık” dedi. “Sadece şimdi daha kötü çünkü çalışamıyoruz.”

Zimbabve’nin Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Fadzai Nyamande-Pangeti, pandeminin kayıt dışı sınır ötesi ticareti diğer sektörlerden daha fazla zorladığını belirtti. Ancak hükümet yardımının yokluğunda, bir zamanlar Michele, Siziba ve diğer sınır ötesi tüccarlar için geçici görünen mali aksilikler artık belirsiz gibi görünüyor.

Ulaşım zorlukları, servet eşitsizliklerini genişletti. İnsanların ya sınır kısıtlamalarını aşma araçları vardır ya da yoktur.

Bulawayo’da popüler bir giyim butiği işleten Nyasha Chakanyuka, BuzzFeed News’e konuşan çoğu tüccarın karşılayamayacaklarını söylediği, uzun süredir hava yolculuğuna güvendiği için yolların kapanmasının satışlarını engellemediğini söyledi. Aslında, bu durum ona işini genişletme fırsatı verdi: diğer ülkelerde toplu envanter satın alıyor ve Zimbabwe’den dışarı çıkamayan tüccarlara mal satıyor.

Bazıları ise kara sınırını yasadışı yollardan geçen nakliyecilere yöneldi. Siziba, “Güvendiğiniz birine Güney Afrika’da sizin için mal alması için para verebilirsiniz, ancak bu olağanüstü bir güven gerektirir çünkü riskler açıktır” dedi.

Mallarını kendileri için taşımaları için başkalarına para ödeyemeyenler, her zamanki gibi işlerine geri dönmeyi beklerken, geçimlerini sağlamanın başka yollarını bulmak zorunda kaldılar.

Bulawayo’da bir tüccar olan ve beş çocuk annesi Getrude Mwale, yeni koşullara uyum sağlamak için evinin kapısında kıyafet satmaya başladı, ancak işler o kadar yavaştı ki, bir zamanlar yapabildiği envanteri temizlemesi bir yılını aldı. bir ay içinde temizlemek için.

Mwale, “Evden satış yapmak, yalnızca sizi mahalleden tanıyan kişilere satış yaptığınız anlamına gelir” dedi. “Kolay olmadı.”

Pandemiden önce 33 yaşındaki ve çalışma durumunu gizli tutmak için kısmi anonimlik talep eden Sarudzai, Zimbabve’nin Masvingo kentindeki bir bit pazarında sattığı çocuk kıyafetlerini satın almak için Malavi’ye kadar seyahat etti ve her biri binlerce ABD doları eşdeğeri kazandı. yıl.

Salgın başladığında birden evinde gömlek, pantolon ve çorap yığınları vardı ama satacak kimsesi yoktu. İşleri durmuş, Beitbridge’e taşınmaya karar verdi.

Samosa, patates kızartması ve alkolsüz içecekler satıyor, ancak bu günlerde gelirinin çoğu, kiraladığı tek odalı ahşap evde onunla kalan kamyon şoförlerine seks ve arkadaşlık satan ticari ilişkilerden geliyor. Şimdi iki çocuğunu annelerinden yaklaşık 200 mil uzakta kaldıkları Masvingo’daki okula geri göndermek için yeterli para kazanıyor.

“Her zaman kamyoncuların parası olduğunu biliyordum – bu yüzden burada yaptım” dedi.

Pulitzer Merkezi, bu hikaye için raporlamayı desteklemeye yardımcı oldu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir