DART görevi bir asteroitle çarpışmak üzere

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Pazartesi günü, bir NASA uzay aracı kasıtlı olarak Dimorphos adlı bir asteroide çarpacak.

Çift Asteroid Yönlendirme Testi görevi veya DART, bu tür bir kinetik etkinin Dünya için tehdit oluşturan bir asteroidi saptırmaya yardımcı olup olmayacağını görmeyi amaçlar.

Bu çizim, asteroid Dimorphos'a doğru giden DART uzay aracını göstermektedir.

DART görevi için NASA program bilimcisi Tom Statler, “Bir asteroidi hareket ettiriyoruz” dedi. “Doğal bir gök cisminin uzaydaki hareketini değiştiriyoruz. İnsanlık bunu daha önce hiç yapmadı.”

İşte bu görev hakkında bilmeniz gerekenler.

DART uzay aracı, bir okul otobüsü büyüklüğündedir. Kasım 2021’de fırlatıldığından beri asteroit hedefine ulaşmak için seyahat ediyor. Uzay aracı, 26 Eylül’de asteroit sistemine ulaşacak. Darbenin 19:14 ET’de olması bekleniyor.

Uzay aracı, Dimorphos adlı küçük bir “ay” asteroidinin daha büyük bir asteroit olan Didymos’un yörüngesinde döndüğü çift asteroit sistemine doğru gidiyor.

Didim. Yunanca “ikiz” anlamına gelen, kabaca 2,560 fit (780 metre) çapta. Bu arada, Dimorphos 525 fit (160 metre) çapındadır ve adı “iki form” anlamına gelir.

Çarpma anında Didymos ve Dimorphos, Dünya’ya nispeten yakın olacak – 6,8 milyon mil (11 milyon kilometre) içinde.

Ne Dimorfos ne de Didymos Dünya ile çarpışma riski altında – çarpışmadan önce veya sonra.

DART bir zafer parıltısı içinde aşağı gidiyor. Gözlerini Dimorphos’a dikecek, saatte 13.421 mil (saatte 21.600 kilometre) hızlanacak ve neredeyse kafa kafaya aya çarpacak.

Uzay aracı Dimorphos’tan yaklaşık 100 kat daha küçüktür, bu nedenle asteroidi yok etmeyecektir.

Bunun yerine DART, asteroidin uzaydaki hızını ve yolunu değiştirmeye çalışacak. Görev ekibi bu çarpışmayı Büyük Piramitlerden birine çarpan bir golf arabasına benzetti – bir çarpma krateri bırakmak için yeterli enerji.

Darbe, Didymos yörüngesinde dönerken Dimorphos’un hızını %1 oranında değiştirecek. Kulağa pek hoş gelmiyor ama bunu yapmak ayın yörünge dönemini değiştirecek.

Dürtme, Dimorphos’u hafifçe kaydıracak ve onu Didymos’a daha yerçekimsel olarak bağlı hale getirecek – böylece çarpışma, ikili sistemin Dünya etrafındaki yolunu değiştirmeyecek veya gezegenimiz için bir tehdit olma şansını artırmayacak.

Uzay aracı, Didymos Keşif ve Optik Navigasyon için Asteroid Kamerası veya DRACO olarak bilinen bir araç aracılığıyla çift asteroit sistemi hakkındaki görüşünü paylaşacak.

DART’ın gözleri olarak hizmet eden bu görüntüleyici, uzay aracının çift asteroit sistemini tanımlamasına ve hangi uzay nesnesine çarpması gerektiğini ayırt etmesine izin verecek.

Bu cihaz aynı zamanda, neredeyse bir video gibi görünecek şekilde, saniyede bir görüntü hızında Dünya’ya geri aktarılacak iki asteroitin görüntülerini yakalamayı amaçlayan yüksek çözünürlüklü bir kameradır. Canlı yayını adresinden izleyebilirsiniz. NASA’nın web sitesiPazartesi günü saat 18.00 ET’de başlıyor.

Didymos ve Dimorphos, çarpmadan yaklaşık bir saat önce, kadrajda giderek daha büyük ve daha ayrıntılı olarak büyüyen ışık iğneleri olarak görünecekler.

Dimorphos daha önce hiç gözlemlenmedi, bu yüzden bilim adamları sonunda şeklini ve yüzeyinin görünümünü alabilirler.

DART’a çarpmadan önce Dimorphos’u en ince ayrıntısına kadar görebilmemiz gerekir. Görüntülerin Dünya’ya geri akması için geçen süre göz önüne alındığında, bir sinyal kaybı meydana gelmeden ve DART’ın görevi sona ermeden önce sekiz saniye boyunca görünür olacaklar – başarılı olduysa.

Uzay aracı da yolculuk için kendi foto muhabiri var.

İtalyan Uzay Ajansı’ndan gelen evrak çantası büyüklüğünde bir uydu, DART ile uzaya bir yolculuk yaptı. Asteroitlerin Görüntülenmesi için Hafif İtalyan KüpSat veya LICIACube olarak adlandırılan, uzay aracından 11 Eylül’de ayrıldı. Uydu, olanları güvenli bir perspektiften kaydetmek için DART’ın arkasında seyahat ediyor.

Çarpışmadan üç dakika sonra LICIACube, çarpma bulutunun görüntülerini ve videosunu çekmek için Dimorphos’un yanından uçacak ve belki de çarpma kraterinde casusluk yapabilir. CubeSat, uçarken kameralarını Dimorphos’a dönük tutmak için dönecek.

Görüntüler ve videolar, hemen mevcut olmasa da, çarpışmayı takip eden günlerde ve haftalarda Dünya’ya geri aktarılacak.

LICIACube izleyen tek gözlemci olmayacak. James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu ve NASA’nın Lucy görevi etkiyi gözlemleyecek. NASA program bilimcisi Statler, Didymos sisteminin tozu ve enkazları uzaya fırlatıldığında parlayabileceğini söyledi.

Ancak, DART’ın Dimorphos’un hareketini başarıyla değiştirip değiştirmediğini belirlemede yer tabanlı teleskoplar anahtar olacaktır.

Didymos sistemi 1996’da keşfedildi, bu nedenle astronomların sistemle ilgili birçok gözlemi var. Çarpmanın ardından, dünyanın dört bir yanındaki gözlemevleri, Dimorphos’un Didymos’un önünden geçip arkasından geçişini izleyecek.

Dimorfos’un Didymos yörüngesini tamamlaması 11 saat 55 dakika sürer. DART başarılı olursa, bu süre 73 saniye azalabilir, ancak Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda DART proje yöneticisi Edward Reynolds, “ama aslında bunu yaklaşık 10 dakika değiştireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Statler, periyot değişiminin bir ölçümü birkaç günden daha kısa sürede gelirse şaşıracağını, ancak üç haftadan fazla sürerse daha da fazla olacağını söyledi.

NASA gezegen savunma görevlisi Lindley Johnson, “Pazartesi günü vuracağımızdan oldukça eminim ve bu tam bir başarı olacak” dedi.

Ancak DART, meşhur dart tahtasını kaçırırsa, ekip, Dimorphos’a neden çarpmadığını anlamak için uzay aracının güvenli olduğundan ve tüm bilgilerinin indirildiğinden emin olmaya hazır olacaktır.

Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nın Görev Operasyon Merkezi, DART yolculuğunun son dört saatinde bağımsız olarak çalışıyor olsa bile gerekirse müdahale edecek.

Bir komutun Dünya’dan uzay aracına seyahat etmesi 38 saniye sürüyor, böylece ekip hızlı tepki verebiliyor. Applied Physics Lab’de DART görev sistemleri mühendisi Elena Adams, DART ekibinin prova ettiği 21 acil durum planı olduğunu söyledi.

Dimorphos bu görev için seçildi çünkü büyüklüğü Dünya için tehdit oluşturabilecek asteroitlerle karşılaştırılabilir. Dimorphos büyüklüğünde bir asteroid, Dünya’ya çarparsa “bölgesel yıkıma” neden olabilir.

Statler, asteroid sisteminin test için “mükemmel doğal laboratuvar” olduğunu söyledi.

Misyon, bilim adamlarının, Dünya’ya yakın nesneleri anlamak için çok önemli olan her bir asteroitin boyutunu ve kütlesini daha iyi anlamalarını sağlayacak.

Dünyaya yakın nesneler, onları Dünya’dan 30 milyon mil (48,3 milyon kilometre) içine yerleştiren bir yörüngeye sahip asteroitler ve kuyruklu yıldızlardır. Ciddi zarara yol açabilecek Dünya’ya yakın nesnelerin tehdidini tespit etmek, NASA’nın ve dünyadaki diğer uzay kuruluşlarının birincil odak noktasıdır.

Şu anda hiçbir asteroit Dünya ile doğrudan bir etki rotasında değil, ancak tüm şekil ve boyutlarda 27.000’den fazla Dünya’ya yakın asteroit var.

DART tarafından toplanan değerli veriler, gezegenimizle çarpışabilecek Dünya’ya yakın bir asteroidin yörüngesini ne tür bir gücün değiştirebileceğinin anlaşılması başta olmak üzere, gezegen savunma stratejilerine katkıda bulunacaktır.

Filmler asteroit yaklaşımlarıyla savaşmak, gezegeni korumak için aceleyle yapılan bir mücadele gibi görünse de Johnson, “gezegen savunmasını yapmanın yolu bu değil” dedi. Bir asteroidi havaya uçurmak daha tehlikeli olabilir çünkü o zaman parçaları Dünya ile çarpışma rotasında olabilir.

Ancak NASA, asteroitlerin hareketini değiştirmek için başka yöntemler düşünüyor.

DART uzay aracı, Dimorphos’un hızını ve yolunu değiştirebilecek bir kinetik çarpma tertibatı olarak kabul edilir. DART başarılı olursa, asteroitleri saptırmak için bir araç olabilir.

Johnson, diğer bir seçeneğin, uzay kayasını çarpma yörüngesinden daha iyi huylu bir yörüngeye çekmek için bir uzay aracı ve bir asteroit arasındaki karşılıklı çekimsel çekime dayanan bir yerçekimi traktörüdür.

Başka bir teknik, iyon ışını saptırma veya iyonlar asteroitin hızını ve yörüngesini değiştirene kadar uzun süreler boyunca bir asteroide bir iyon motorunu ateş etmektir.

Ancak bunların ikisi de zaman alır.

Johnson, “Yörüngedeki asteroidin yörünge hızını değiştirdiğini hayal edebileceğiniz herhangi bir teknik uygulanabilir bir tekniktir” dedi.

Uzay Planlama Komisyonu adlı uluslararası bir forum, büyüklüğüne ve yoluna bağlı olarak bir asteroidi saptırmak için neyin en iyi olabileceğini değerlendirmek için 18 ulusal uzay ajansını bir araya getirdi.

Johnson, tehlikeli asteroit popülasyonlarını bulmak ve büyüklüklerini belirlemek NASA’nın ve uluslararası ortaklarının öncelikleri olduğunu söyledi. adı verilen uzay tabanlı bir teleskop için tasarım Yakın Dünya Nesne Araştırmacısı görevi şu anda incelemede.

Didymos sistemi çok uzun süre yalnız kalmayacak. Çarpmanın sonuçlarını araştırmak için Avrupa Uzay Ajansı’nın Hera görevi 2024’te başlayacak. Uzay aracı, iki CubeSat ile birlikte iki yıl sonra asteroit sistemine ulaşacak.

Hera, etkili bir gezegen savunma stratejisi oluşturmak amacıyla her iki asteroidi de inceleyecek, Dimorfos’un fiziksel özelliklerini ölçecek ve DART çarpma kraterini ve ayın yörüngesini inceleyecek.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir