DART görevi bugün bir asteroitin ayına çarpacak

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Bir NASA uzay aracı Pazartesi günü kasıtlı olarak bir asteroide çarpacak ve bunların hepsi gezegen koruması adına.

DART görevi veya Double Asteroid Redirection Test, 10 ay önce fırlatıldıktan sonra ET 19:14’te uzay kayasına çarpacak.

Uzay aracı, bir asteroidin uzaydaki hareketini etkilemeye çalışacak. Uzay aracı tarafından yakalanan görüntülerin canlı akışı şu adreste mevcut olacak: NASA’nın web sitesi 18:00 ET’de başlıyor.

Misyon şuraya gidiyor Dimorfos, Dünya’ya yakın asteroit Didymos’un yörüngesinde dönen küçük bir ay. NASA yetkilileri, asteroit sisteminin Dünya için hiçbir tehdit oluşturmadığını ve bunun kinetik bir etkiyi test etmek için mükemmel bir hedef olduğunu söyledi – bu, bir asteroit Dünya’ya çarpmak için yoldaysa gerekli olabilir.

Etkinlik, ajansın gezegeni koruyabilecek ilk tam ölçekli sapma teknolojisi gösterisi olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nın Uzay Araştırmaları Sektörü başkanı Robert Braun, “İlk kez, evrendeki bir gök cismi yörüngesini ölçülebilir bir şekilde değiştireceğiz” dedi. Laurel, Maryland’de.

Dünyaya yakın nesneler, onları Dünya’nın 30 milyon mil (48,3 milyon kilometre) yakınına yerleştiren yörüngeleri olan asteroitler ve kuyruklu yıldızlardır. Dünyaya yakın nesnelerin veya NEO’ların ciddi zarara neden olabilecek tehdidini tespit etmek, NASA’nın ve dünyadaki diğer uzay kuruluşlarının birincil odak noktasıdır.

Gökbilimciler Didymos’u yirmi yıldan fazla bir süre önce keşfettiler. Yunanca “ikiz” anlamına gelir. Didymos kabaca 2,560 fit (780 metre) çapındadır.

Bu arada, Dimorphos 525 fit (160 metre) çapındadır ve adı “iki form” anlamına gelir.

Uzay aracının Didymos Keşif ve Optik navigasyon için Asteroid Kamerası tarafından çekilen görüntüler, Dimorphos’a ilk bakışı ortaya çıkaracak. Uzay aracı ayrıca onları minik ay ile karşılaşmak için otonom olarak yönlendirmek için kullanacak.

Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda gezegen bilimcisi ve DART koordinasyon lideri Nancy Chabot, etkinlik sırasında bu görüntülerin saniyede bir oranında Dünya’ya geri akacağını ve aya “oldukça çarpıcı” bir görünüm sağlayacağını söyledi.

Çarpma anında Didymos ve Dimorphos, Dünya’ya nispeten yakın olacak – 6,8 milyon mil (11 milyon kilometre) içinde.

Uzay aracı, Dimorphos ile çarpıştığında saatte yaklaşık 13.421 mil (saatte 21.600 kilometre) hızlanacak.

Bu çarpışma, LICIACube veya İtalyan Uzay Ajansı tarafından sağlanan bir yardımcı küp uydusu olan Asteroitlerin Görüntülenmesi için Light Italian CubeSat tarafından kaydedilecek.

Evrak çantası boyutundaki CubeSat, yakın zamanda uzay aracından konuşlandırıldı ve neler olduğunu kaydetmek için arkasında seyahat ediyor.

Çarpışmadan üç dakika sonra, CubeSat, görüntü ve video çekmek için Dimorphos’un yanından uçacak. Görüntüler, hemen mevcut olmasa da, çarpışmayı takip eden haftalarda Dünya’ya geri aktarılacak.

Dimorphos bu görev için seçildi çünkü büyüklüğü Dünya için tehdit oluşturabilecek asteroitlere göre. Uzay aracı Dimorphos’tan yaklaşık 100 kat daha küçüktür, bu nedenle asteroidi yok etmeyecektir.

Hızlı çarpma, Didymos’un yörüngesinde %1 oranında dolanırken Dimorphos’un hızını yalnızca değiştirecek, ki bu kulağa pek fazla gibi gelmiyor – ancak ayın yörünge periyodunu değiştirecek.

Bir çizim, Dimorphos ile çarpışmadan önce NASA'nın DART uzay aracını ve İtalyan Uzay Ajansı'nın LICIACube'unu göstermektedir.

Chabot, “Bazen bunu bir golf arabasını büyük bir piramidin içine sokmak ya da buna benzer bir şey olarak tanımlarız” dedi. “Fakat Dimorphos için bu gerçekten asteroit sapması ile ilgili, bozulma değil.”

Dürtme, Dimorphos’u hafifçe kaydıracak ve onu Didymos’a daha yerçekimsel olarak bağlı hale getirecek – böylece çarpışma, ikili sistemin Dünya etrafındaki yolunu değiştirmeyecek veya gezegenimiz için bir tehdit olma şansını artırmayacak, dedi Chabot.

Dimorphos, Didymos çevresinde her 11 saat 55 dakikada bir yörüngesini tamamlar. Çarpmadan sonra bu süre 11 saat 45 dakikaya kadar değişebilir, ancak takip eden gözlemler ne kadar bir değişimin meydana geldiğini belirleyecektir.

Gökbilimciler, ikili asteroit sistemini gözlemlemek ve Dimorphos’un yörünge periyodunun ne kadar değiştiğini görmek için yer tabanlı teleskopları kullanacak ve bu, DART’ın başarılı olup olmadığını belirleyecektir.

Hubble, Webb ve benzeri uzay tabanlı teleskoplar NASA’nın Lucy görevi olayı da izleyecek.

Dört yıl içinde, Avrupa Uzay Ajansı’nın dönem görevi Dimorphos’u incelemek için gelecek. Sonda, ayın fiziksel özelliklerini ölçecek ve yörüngesine ve DART etkisine bakacaktır.

Şu anda hiçbir asteroit Dünya ile doğrudan bir etki rotasında değil, ancak tüm şekil ve boyutlarda 27.000’den fazla Dünya’ya yakın asteroit var.

DART ve Hera tarafından toplanan değerli veriler, gezegen savunma stratejilerine, özellikle gezegenimizle çarpışma potansiyeli olan Dünya’ya yakın bir asteroidin yörüngesini ne tür bir kuvvetin değiştirebileceğinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir