Dünya Sağlık Örgütü, COVID’nin Dünya Çapında 15 Milyon İnsanı Öldürdüğünü Söyledi

Sorun şu ki, ankete katılan 194 ülkeden 85’i DSÖ teknik danışma grubu Yeni tahminlerle ortaya çıkan, bunun uygulanabilir bir yaklaşım olması için yeterince iyi ölüm kayıtları yok. Bu ülkelerden kırk biri Sahra altı Afrika’da.

Bu ülkeler için, Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde istatistikçi olan Jonathan Wakefield liderliğindeki bir ekip, sıcaklık dahil olmak üzere diğer önlemlerden herhangi bir aydaki toplam COVID ölümlerini tahmin edebilen başka bir istatistiksel model oluşturmak için tam ölüm kayıtları olan ülkelerden gelen verileri kullandı. , pozitif çıkan COVID testlerinin yüzdesi, sosyal mesafe ve diğer önlemlerin sıkılığı enfeksiyonları ve diyabet ve kardiyovasküler hastalık oranlarını sınırlamak için – insanları COVID’den ölme riskini yüksek hale getiren koşullar.

Hindistan sağlık bakanlığı, New York Times makalesine verdiği yanıtta bu modele şiddetle karşı çıktı. Ancak DSÖ ekibi bunu Hindistan’daki COVID ölümlerini tahmin etmek için gerçekten kullanmadı. Hindistan, bazı bölgelerde toplam ölümler hakkında oldukça iyi verilere sahip olan, ancak diğerlerinde olmayan orta düzey bir ülke grubuna giriyor. Wakefield’ın ekibi, yeterli ölüm kayıtlarına sahip 17 Hint eyaletinden gelen verileri kullandı, tam ölüm kayıtları olan ülkeler için kullanılan standart aşırı ölüm yaklaşımını uyguladı ve ardından bu eyaletlerden tüm ülkeye tahminler yaptı.

Wakefield, BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Bu iki yılda Hindistan’da kaç kişinin öldüğüne dair tahminleri yalnızca Hindistan verilerine dayandırıyoruz” dedi.

Daha da önemlisi, DSÖ’nün Hindistan’daki COVID ölümlerine ilişkin tahminleri, biri de dahil olmak üzere diğer çalışmalarla uyumludur. Science dergisinde yayınlanan Ocak ayında Kanada’daki Toronto Üniversitesi Küresel Sağlık Araştırmaları Merkezi direktörü Prabhat Jha liderliğindeki bir ekip tarafından. Jha’nın ekibi, Hindistan hükümeti verilerinden ve insanlara bir aile üyesinin COVID’den ölüp ölmediğini soran bir anket şirketi tarafından yürütülen 137.000 kişilik ulusal bir anketten COVID ölümlerini tahmin etti. Jha, BuzzFeed News’e “Hindistan’ın cep telefonu kapsama alanı oldukça yüksek ve rastgele numara çevirme yaptılar” dedi.

Jha’nın ekibi, Hindistan’da Temmuz 2021’e kadar 3,2 milyondan fazla insanın COVID’den öldüğünü tahmin ediyor, bunların çoğu Delta koronavirüs varyantının neden olduğu COVID’de yıkıcı artış Bu, Başbakan Narendra Modi hükümetinin daha erken ve daha az şiddetli bir dalganın ardından COVID kontrollerini gevşetmesinin ardından geldi. Jha, “Hindistan hükümeti zafer ilan etti ve ‘Ah Hindistan bu virüsü yendi’ dedi ve gönül rahatlığı başladı” dedi.

Bu, resmi sayımdan çok daha yüksek ölüm oranına işaret eden çalışmaların sonuçlarının kabul edilmesi konusunda Hindistan’daki siyasi duyarlılığı açıklıyor. Sağlık ve Aile Refahı Bakanlığı, Jha’nın Şubat ayındaki çalışmasıyla ilgili muhalefetteki Kongre partisinin liderlerinden gelen bir soruya yanıt verdi. tarif etti “spekülatif” olarak nitelendirdi ve dünyanın önde gelen hakemli bilimsel dergilerinden birinde yayınlanmış olmasına rağmen “akran tarafından gözden geçirilen bilimsel verilerden yoksun” olduğunu iddia etti.

Jha, Hindistan hükümetinin onun çalışmasını reddetmesi hakkında “Bu siyaset,” dedi.

DSÖ’ye göre Mısır, pandemik ölümlerin orantısal olarak en büyük eksik sayımına sahip ve aşırı ölüm oranı COVID’e atfedilen geçiş ücretinin 11.6 katı. Resmi COVID ölüm sayısından 9,9 kat daha fazla ölümle Hindistan ikinci sırada yer alıyor. Bu arada Rusya, aşırı ölüm oranının gösterdiğinden 3,5 kat daha az COVID ölüm bildirdi.

DSÖ teknik danışma grubunun bir başka üyesi olan Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Ariel Karlinsky, ajansın aşırı ölüm hesaplamaları için “onay damgasının” ülkeleri daha gerçekçi rakamlar bulmaya teşvik edeceğini umuyor. BuzzFeed News’e “Putin benim kim olduğumu bilmiyor ama WHO’nun kim olduğunu biliyorlar” dedi.

Ancak bazı hükümetler, COVID ölüm sayılarını düzeltmek yerine, aşırı ölümleri hesaplamak için kullanılan tüm nedenlere bağlı ölüm verilerini saklıyor. Karlinsky, COVID ölümlerini yaklaşık 12 faktör eksik sayıyor gibi görünen Belarus’un tüm nedenlere bağlı ölüm verilerini BM’ye bildirmeyi bıraktığını söyledi. “Ölümle ilgili bölümler kayboldu.”

Şu anda asıl endişe, Omicron koronavirüs varyantının önemli bir dalgasını yaşayan ancak Çin’dir. şüpheli bir şekilde birkaç ölüm bildiriyor. Şanghay’ı ve diğer şehirleri vuran dalga, Şubat ayından bu yana Hong Kong’da görülen modelle eşleşirse, Jha bir milyon Çinli insanın ölebileceğinden korkuyor.

Bazı ülkeler aşırı ölüm araştırmalarına daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflıkla yanıt verdi. Daha önceki aşırı ölüm analizleri, Peru’nun COVID ölümlerini 2,7 faktör eksik bildirdiğini öne sürdükten sonra, Güney Amerika ülkesi tıbbi ve ölüm kayıtlarını ayrıntılı olarak inceledi ve Mayıs 2021’deki ölüm sayısını, aşırı ölüm analiziyle yakından eşleşen bir rakama revize etti. Şimdi rapor veriyor kişi başına en yüksek resmi ölüm oranı herhangi bir ulusun COVID’inden. Karlinsky, “Peru, her ülkenin yapmasını istediğim şeyi yaptı” dedi.

DSÖ’nün yeni toplam aşırı pandemik ölüm tahminleri, sağlık sistemleri bunalmış olduğu için başka nedenlerden ölen insanları ve ayrıca koronavirüs tarafından öldürülen insanları içerecek.

Bir ekonomist olan Karlinsky, aşırı ölümleri analiz etmeye başladığını çünkü “tedavinin hastalıktan daha kötü olup olmadığını” merak ettiğini söyledi – özellikle, karantinaların kısmen intiharlardaki artışlar yoluyla koronavirüsten daha fazla ölüme neden olabileceğinden korktuğunu söyledi. Ancak veriler çok farklı bir hikaye anlattı.

Yeni Zelanda gibi sıkı karantinaların olduğu ancak düşük COVID seviyeleri olan ülkelerde aşırı ölüm sinyali yok. Ayrıca pandemi sırasında küresel bir intihar salgını olduğuna dair hiçbir kanıt yok – ABD’de, intiharlar gerçekten azaldı. Karlinsky’ye göre, insanların enfeksiyon kapma endişesi nedeniyle hastaneye gitmekten kaçındığı Nikaragua gibi sadece birkaç ülkede, kalp hastalığı gibi diğer nedenlerden ölümlerin arttığına dair işaretler var.

“Aşırı ölüm oranı, COVID ölüm oranına eşittir” diye ekledi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir