Dünyanın En Yüksek Cenaze Masraflarından Bıkmış Bir Ülke Değişiyor

Dünyanın En Yüksek Cenaze Masraflarından Bıkmış Bir Ülke Değişiyor

Bir masraf, Budist rahiplere nakit teklif etmektir (Temsili)

Tokyo:

Eski Başbakan Shinzo Abe için yapılan 12 milyon dolarlık bir devlet cenaze töreni kamuoyunda büyük bir tepkiye yol açmadan önce bile, Japonlar uzun zamandır dünyanın en yüksek cenaze masrafları hakkında homurdandılar. Şimdi, artan sayıda yas tutan aile, büyük törenlerden kaçınmak için ek bir neden sağlayan pandemi ile düşük anahtarlı gönderileri tercih ediyor.

Yaşlı bakımı, cenazeler ve mezarlar konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi bilgi hizmeti olan Kamakura Shinsho Ltd.’ye göre, geçtiğimiz yıl cenaze başına ortalama harcama 1,1 milyon yen (7,725 $) idi ve daha önceki bir Covid öncesi ankete göre yüzde 40 düşüş gösterdi. Bu hala ortalama yıllık maaşın dörtte biri kadardır ve Budist rahiplere yapılan teklifler gibi ekstra masrafları kapsamaz. İngiltere merkezli sigorta sağlayıcısı SunLife Ltd tarafından yapılan 2020 anketine göre, ek masraflar dahil olmak üzere, Japon cenazeleri pandemi öncesinde yaklaşık 3 milyon yen, ABD ve Avrupa’da harcananların yaklaşık üç ila dört katına mal oluyor.

2019’un başlarında babasının cenazesini organize eden Hiroya Shimizu, farklı cenaze arabaları ve çiçek aranjmanları gösterildiğini hatırlıyor ancak nihayetinde maliyetler üzerinde çok az kontrolü olduğunu hissetti.

57 yaşındaki otel sahibi, elektronik için popüler bir e-ticaret sitesine atıfta bulunarak, “Amazon ve Yodobashi’deki fiyatları karşılaştıramazsınız” dedi. Son faturanın 3.5 milyon yen civarında geldiğini söyledi. “Size söyleneni ödersiniz.”

Son zamanlardaki düşüşün çoğu, insanların Covid’in yayılmasını önlemek için küçük çaplı törenleri tercih etmesinden kaynaklanmış olsa da, çoğu kişi değişikliğin hem geciktiğini hem de tamamen tersine çevrilmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor. Kamakura Shinsho’da yönetici olan Shinsuke Nakamura, Japonya’nın yaşlanan nüfusunun ve daha küçük, çekirdek ailelere geçişin de daha küçük cenazelere yol açtığını söyledi.

“Covid, zaten var olan bir eğilimi hızlandırdı ve insanlar giderek yalnızca aile törenlerine doğru kayıyor” dedi.

Japon cenazelerinin çoğunluğunu oluşturan geleneksel Budist törenleri, genellikle iki gün boyunca yapılır, ilk akşam bir uyandırma ve ertesi gün resmi bir cenaze ve ölü yakma yapılır. Katılanların taziye hediyesi olarak nakit vermeleri bekleniyor, ancak bu tür katkılar genellikle yemek ikramından mekan ücretlerine kadar değişen maliyetlerden çok daha ağır basıyor.

Birçoğunun özellikle anlaşılmaz bulduğu bir masraf, törenlerde sutraları okuyan ve ölümden sonraki yaşam için ölülere dini isimler veren Budist rahiplere nakit teklif edilmesidir. Rahiplere bu tür hizmetler için ortalama 200.000 yen civarında ödeme yapılır. Nadiren açık bir fiyat listesi vardır, ancak daha ayrıntılı bir dini isim sağlamak için daha büyük bir teklif anlaşılır.

Kederli ailelerin çoğu, cenaze ücretleri üzerinde pazarlık yapmak uygunsuz görüleceğinden, kendilerine söylenen oran ne olursa olsun ödeme baskısı altında hissediyorlar. Tüm Japonya Cenaze Yöneticileri İşbirliği tarafından bu yıl yayınlanan bir çalışmada, insanların yarısından fazlası, bu tür belirsiz ödemelerden memnun olmadıklarını söyledi. İnsanların daha büyük mekânları veya daha süslü tabutları seçmeye zorlanmaları da dahil olmak üzere her yıl bu tür yüzlerce şikayeti alan Ulusal Tüketici İşleri Merkezi’ne göre, cenaze evleri tarafından yapılan satışlar da yaygındır.

Daha küçük cenaze törenleri bu tür sorunları kontrol altında tutma eğilimindedir. Basit, sözde aile cenazeleri büyük maliyet tasarrufu sağlar ve pandemiden bu yana daha popüler hale gelmiştir. Abe’nin Temmuz ayında Salı günkü devlet cenazesinden önce düzenlenen ve meslektaşları ve diğer eski başbakanların katıldığı aile cenazesinin aksine, bunların çoğu yakın akrabalarla sınırlı. Hatta bazıları bir günlük bir etkinliğe kısaltılmıştır. Kamakura Shinsho’dan Nakamura’ya göre, geçen yıl her iki cenazeden biri sadece aileye aitti. Bu tür samimi toplantıların organizatörleri daha az gösteriş yapmaya teşvik ettiğini de sözlerine ekledi.

“Sadece bir aileyse, kimse yargılamayacak ve en ucuz seçeneğin iyi olduğuna dair bir his var. Ama komşularınız, iş arkadaşlarınız varsa… çok ucuza yapılıyorsa utanç vericidir, bu yüzden tercih edebilirsiniz. daha büyük bir sunak veya tabut,” dedi Nakamura.

Harcamalardaki düşüş, bazı tahminlere göre 1.8 trilyon yen değerinde olan ve Japonya’nın yaşlanan nüfusu nedeniyle birkaç yıl önce yatırım fonlarının hedefi olan cenaze endüstrisi için kötü bir işaret. Geçtiğimiz yıl cenaze işletmecileri, ölü yakma ücretleri ve çiçek aranjmanlarının yanı sıra cesetleri korumak için kullanılan kuru buz fiyatlarındaki bazı artışlarla birlikte daha yüksek enerji ve ithalat maliyetleriyle boğuşuyor.

Cenaze törenleri ile ilgili borsaya kayıtlı birkaç şirketten biri olan Tear Corp., düşük fiyatlı törenler ve şeffaf bir fiyatlandırma yapısı sunarak işinin büyüdüğünü gördü. Ama o da müşteri başına harcamada bir düşüş görüyor.

Şirket, son kazanç raporunda, “Sektördeki mevcut koşullar, yıldan yıla cenaze sayısının arttığını gösteriyor, ancak törenler küçüldükçe ve yemeklerden satışlar da düştüğünden cenaze başına fiyat düşmeye devam ediyor.” Dedi.

Bazı insanlar, aile cenazelerinin yalnız ve hayal kırıklığı yaratabileceğini, yas tutanları birlikte yas tutma ve merhumun arkadaşları, meslektaşları ve uzak akrabalarıyla bağlantı kurma şansından mahrum bırakabileceğini söyledi. Ancak Shimizu da dahil olmak üzere küçük çaplı törenlere katılan diğerleri, muhtemelen daha yaygın hale geleceklerini söyledi.

“Küçük bir tanesine gittim. Sadece dua ederek eğildik, o kadar” dedi. “Ama bence temelde ihtiyacımız olan tek şey bu.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir