Ev bitki koleksiyonunuz ne kadar yeşil?

Tarafından yazılmıştır Jacqui Palumbo, CNN

Yemyeşil, mizaçlı keman yaprağı incirlerinden rahat yılan bitkilerine kadar, iç mekan ev bitkileri birçok bin yıllık ve Z kuşağının evlerinde her yerde bulunur hale geldi – özellikle de bakımları pandeminin başlarında yatıştırıcı ve serotonin artırıcı bir hobi haline geldiğinden.

Yeni bitki ebeveynleri (bu yazar dahil), 2020’nin başlarında pothos ve dua bitkileri gibi popüler flora için Google aramalarında ani bir artışa neden olurken, deneyimli bakıcılar TikTok gibi sosyal medya platformlarında yeni başlayanlar için ipuçları verdi – örneğin #plantsoftiktok hashtag’i, bugüne kadar 6 milyardan fazla görüntüleme topladı. The Sill ve Bloomscape gibi yerel mağazalara alternatifler sunan eve teslim siteleriyle evde Instagramlanabilir vahalar yaratmak hızlı ve kolay hale geldi.

Ama senin yeşilliğin ne kadar yeşil? Daha fazla bitkinin çevre için faydalı olması mantıklı görünüyor – sonuçta soluduğumuz oksijeni üretiyorlar. Fakat son araştırmalar göstermiştir Ev bitkilerinin hava kalitesini iyileştirmek açısından başlangıçta inanıldığı kadar fazla bir şey yapmadığını. Ve çevre dostu görünümleriyle yalanlanan gezegende bir geçiş ücreti var.
Ev bitkileri terapötik ve sağlık yararları sağlar, ancak endüstrilerinin çevresel bir bedeli vardır.

Ev bitkileri terapötik ve sağlık yararları sağlar, ancak endüstrilerinin çevresel bir bedeli vardır. Kredi: Morsa Images/Digital Vision/Getty Images

İç mekan bitkilerinin çevresel etkisini ölçmek zor olsa da – dış mekan bahçecilik, kesme çiçekler ve saksı çiçekleri bahçecilik işiyle ilgili çalışmalarda genellikle ev bitkileri ile birlikte gruplandırılır – yerel bitki mağazanızın veya e-perakendecinizin arkasında milyarlarca kişi vardır. -evinize ulaşmak için yeşillik yetiştirmek ve taşımak için büyük miktarda kaynak gerektiren dolar endüstrisi. Yalnızca ABD’de 2.300’den fazla iç mekan bitki yetiştiricisi var ve bir araştırmaya göre 2019’da satışlar 691 milyon dolar değerindeydi. nüfus sayımı raporu Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından.

Davis, California Üniversitesi’nde çevresel bahçecilik uzmanı ve California Üniversitesi Fidanlık ve Çiçekçilik İttifakı’nın eş direktörü Dr. Loren R. Oki, “İç mekan bitki örtüsü bitkilerinin yetiştirilmesi oldukça yoğun bir süreçtir” dedi. “Yüksek bitki yoğunlukları var, hızlı devirler var (yetiştirme ve nakliye tesisleri arasında). Bu gerçekten karmaşık bir sistem…Enerji, emek, su, (ve) gübreler gibi çok fazla kaynağa ve ayrıca saksı karışımına ihtiyaç duyuyorlar” .

Gizli maliyetler

Bir iç mekan bahçesinin bakımının tedavi edici ve sağlıklı yaşam faydaları vardır – hem iç hem de dış mekan bahçeciliği stresi azaltabilir, dikkati keskinleştirebilir ve çok ihtiyaç duyulan yeşilliklerin kentsel ortamlara getirilmesine yardımcı olabilir. Ancak New York’taki Cornell Botanik Bahçeleri’ndeki serayı yöneten bahçıvan Missy Bidwell, ev bitkilerinizi büyütmek ve korumak için gereken tüm kaynaklara dikkat etmenin ve bir denge kurmaya çalışmanın önemli olduğunu söyledi. “Durup tüm girdileri düşündüğünüzde, çıktıları (düşünmeniz) gerekir – daha büyük bir avantajı var mı? Hayatınız üzerinde daha büyük bir etkisi var mı?”

Son yıllarda bahçecilik sektörü, enerji verimli seralar ve su uygulamalarında iyileştirmeler gibi alanlarda ilerleme kaydetti, ancak toplu ve acil çevresel etkiler devam ediyor.

Yerel fabrika mağazanızın arkasındaki milyarlarca dolar, çok miktarda kaynak gerektirir ve atık ve kirlilik üretir.

Yerel fabrika mağazanızın arkasındaki milyarlarca dolar, çok miktarda kaynak gerektirir ve atık ve kirlilik üretir. Kredi: Mansoreh Motamedi/Moment RF/Getty Images

2012 yılına göre, su kullanımı kuraklığa meyilli bölgeleri daha fazla zorlarken, gübrelerden gelen nitratlar ABD’nin en büyük halici olan Chesapeake Körfezi’ni ve Kaliforniya’nın içme suyunu kirletti. bildiri UC Davis’ten. Atmosferi karbondioksitten yaklaşık 300 kat daha fazla ısıtan bir sera gazı olan bu gübrelerden azot oksit de yayılır.

Pestisitlerin endüstride gerekli olduğuna dikkat çeken Oki, “iç mekan bitkileri ve diğer fidanlık ürünleri estetik ürünlerdir” dedi. “Mükemmel olmaları gerekiyor. Bitkinin üzerinde kahverengi bir yaprak varsa, insanlar onu satın almayacak. Dolayısıyla, yetiştiricilerin de karşılaması gereken tüketici baskısı var.”

Sonra bitkilerinizin içinde büyüdüğü saksı karışımı var. Bu, nemi ve besinleri tutma yeteneği sayesinde çoğunlukla turba yosunundan oluşur. Ancak, hasadın ötesinde, dünyanın turbalıkları yangınlar ve gelişme nedeniyle hızla tükenmekte ve bahçecilikte kullanımını özellikle zorlaştırmaktadır. Turba, karbonu emme ve depolama konusundaki olağanüstü yeteneğiyle çevreyi korur – hasarlı turba bataklıkları, yılda en az 2 milyar ton karbondioksit yayarak bunun tam tersini yapar, binaen doğaya.

Ve atık da bir sorun — birçok endüstride olduğu gibi, bahçecilik sektörünün de ciddi bir tek kullanımlık plastik sorunu var. Bidwell, “Plastikler, saksılardan toprak torbalarına (plastik etiketlere), plastik kılıflara kadar yaptığımız her şeyde var” dedi.

"O doğa parçası, doğa için en zehirli maddelerden birine sarılmış," Bitki-dükkan sahibi Andreas Szankay, bitkilerin yetiştirildiği plastik kaplar hakkında konuştu.  O ve ortağı, alternatif olarak biyolojik olarak parçalanabilen kaplar kullanıyor.

Fabrika-dükkan sahibi Andreas Szankay, bitkilerin yetiştirildiği plastik kaplar hakkında “Bu doğa parçası, doğa için en zehirli maddelerden birine sarılmış” dedi. O ve ortağı, alternatif olarak biyolojik olarak parçalanabilen kaplar kullanıyor. Kredi: Roosevelt Nguyen

Ev bitkilerinizin geldiği petrol bazlı plastik kapları alın. Binaen USDA’ya göre, büyük yetiştiriciler ve fidanlıklar tek bir sezonda on milyonlarca plastik kap kullanıyor. Pek çok yerde geri dönüştürülemezler ve %98’i çöplüklere gönderilir. 2009 yılında USDA, konteyner mahsul endüstrisinin 1,66 milyar pound plastiğe eşit 4 milyar birim ürettiğini hesapladı.

Brooklyn’de bir fabrika sahibi olan Andreas Szankay, “Bu doğa parçası, doğa için en zehirli maddelerden birine sarılmış,” dedi. “Aslında böyle olmak zorunda değil.”

Alternatif, Szankay ve eşi Stephanie’nin dükkânları Pollyn ile popülerleştirmeyi amaçladıkları biyolojik olarak parçalanabilen kaplardır. Tüm fidanlık bitkilerini hindistancevizi lifi, inek gübresi ve kağıt hamuru gibi malzemelerden yapılmış biyo-saksılara yerleştirirler.

Andreas, biyo-saksıların bitkileri daha sağlıklı tuttuğunu çünkü “daha fazla hava ve su değişimine izin veriyorlar” diye açıkladı ve malzemeye bağlı olarak bitkinin köklerinin gübrelenmesine yardımcı olabilir. Amazon veya Home Depot aracılığıyla kolayca bulunurlar ve Szankay, bitkileri tedarik eden fidanlıkların onları kullanmaya başlayacağını umuyor, çünkü zaten saksılı dükkanlara varıyorlar.

Dikkatli değişiklikler

Şeylerin şemasında, ev bitkisi koleksiyonunuz muhtemelen dolabınızdaki veya buzdolabınızdakilerden çok daha az çevresel zarara sahiptir. Ve gıda ve moda endüstrilerinde olduğu gibi, sürdürülebilir uygulamaları benimseyen bir birey, en büyük oyuncuların öncülük etmesini gerektiren çok daha büyük bir sorundan zar zor kurtuluyormuş gibi hissedebilir. Ancak daha sürdürülebilir bir kapalı bahçe istiyorsanız yapabileceğiniz kararlar var.

Bidwell’e göre, koleksiyonunuza yeni eklemeler eklerken yapabileceğiniz ilk şey kendi ‘fabrika millerinizi’ düşünmektir.

Bitki kırpıntılarını suda veya toprakta yenilerini yetiştirmek için çoğaltmak, bir koleksiyon yetiştirmenin en çevre dostu yoludur.

Bitki kırpıntılarını suda veya toprakta yenilerini yetiştirmek için çoğaltmak, bir koleksiyon yetiştirmenin en çevre dostu yoludur. Kredi: Wachirawit Iemlerkchai/Moment RF/Getty Images

Yerel olarak satın almak yardımcı olur, “böylece bitkilerinizi tedarik etmek için yakıt emisyonları ve benzeri şeyler kullanmazsınız” dedi. Ancak kırpıntıları yeni bitkiler oluşturmak için de kullanabilirsiniz — yayılma adı verilen bir süreç — internetten biraz yardım alarak. Bidwell, “Bitki takasları yapabilir ve komşularınızla paylaşabilir misiniz,” dedi, “özellikle çoğaltılması çok kolay olan bazı ev bitkileriyle?”

İnternetten alışveriş yapıyorsanız, araştırmanızı bitkilerin nereden geldiğini araştırın. Örneğin, Detroit’teki Bloomscape ve New York’taki Rooted gibi şirketler, doğrudan seradan gönderilir ve mağazayı keserek fabrikanızın yolculuğunu azaltır.

Turba kullanmaktan kaçınmak için TikTok kullanıcıları, lifli hindistancevizi hindistan cevizi ve biochar olarak bilinen karbon külü kalıntısı gibi alternatifler önermektedir. çalıştım uygulanabilir alternatifler olarak
Ancak yapabileceğiniz en iyi şey, sahip olduğunuz bitkiler hakkında dikkatli olmaktır. Titiz bitkileri mutlu etmek için koşullara (ve motivasyona) sahip olup olmadığınızı araştırın ve yoksa daha az talepkar bir sakini seçin. Yakın tarihli bir bilgiye göre bildiri Business Insider’a göre, Amerikalılar evlerine götürdükleri ev bitkilerinin neredeyse yarısını öldürüyor ve tedarik zincirlerinde ve mağazalarda bitki ölümleri son zamanlardaki taleple daha da arttı. Sosyal medya trendleri, beyaz alacalı monsteralar veya pembe filodendron prensesleri gibi nadir bulunan bitkileri de oldukça imrendirdi, ancak Etsy’de bir bitki bulabilmeniz, onu satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Su verimli, düşük ışıklı bitkilere odaklanmak, kendi koleksiyonunuzun bakımını kolaylaştıracak ve yetiştiricilerden yüksek bakım gerektiren çeşitler tedarik etmek için daha az talep yaratacaktır.
Herkes mükemmel bir bitki ebeveyni değildir (yine bu yazar gibi), ancak ilgilenemeyeceğiniz herhangi bir bitkiyi yeniden yerleştirmek akıllıca olur ve bir bitkinin rengi atmış, solmuş ve inatla ölmeye kararlı görünüyorsa seçenekler vardır. YouTube ve TikTok videoları, koleksiyonunuzu haşerelerden veya aşırı sulanmadan nasıl kurtaracağınıza dair sonsuz sayıda öğretici sağlar – tek bir derste viral video, TikTok kullanıcısı @the.plant.baddie, lo-fi vuruşlarının rahatlatıcı müziğine karşı endişeye neden olan kök çürümesi hakkında yararlı ipuçları veriyor. Ayrıca, tamamen yeni bir bitki oluşturmak için ne zaman ve nasıl saksı yapacağınızı veya sağlıklı budamaların nasıl çoğaltılacağını da öğrenebilirsiniz. (Sadece kaydedemeyeceğiniz her şeyi kompostladığınızdan emin olun.)

Bidwell, “Bitkilerinizin iyi bir koruyucusu olmak gerçekten önemlidir.” Dedi. “Yaşayanları (eve) getirmek önemlidir ve onlara bakmanız gerekir.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir