Fehmarnbelt Tüneli dünyanın en uzun batık tüneli olacak

Editörün Notu – Aylık bilet seyahat dünyasındaki en büyüleyici konulardan bazılarına ışık tutan bir CNN Travel dizisidir. Dünyanın en etkileyici mühendislik başarılarından bazılarının arkasındaki hikayeleri paylaştığımız Eylül ayının teması ‘Büyük İnşa Et’.

(CNN) – Baltık Denizi’nin 40 metre altına inen dünyanın en uzun su altı tüneli, 2029’da açıldığında iki ülke arasındaki yolculuk sürelerini kısaltarak Danimarka ve Almanya’yı birbirine bağlayacak.

On yılı aşkın bir planlamanın ardından, Fehmarnbelt Tüneli’nde 2020’de ve Danimarka tarafında geçici bir limanın tamamlanmasından sonraki aylarda inşaat başladı. Tüneli oluşturacak 89 adet masif beton bölümün yakında inşasını yapacak fabrikaya ev sahipliği yapacak.

Danimarka’nın projeden sorumlu devlete ait şirketi Femern A/S’nin CEO’su Henrik Vincentsen, “Beklenti, ilk üretim hattının yıl sonu veya gelecek yılın başında hazır olacağı yönünde” dedi. “2024’ün başında ilk tünel elementini suya indirmeye hazır olmalıyız.”

18 kilometre (11.1 mil) uzunluğunda olacak tünel, 7 milyar avroyu (7,1 milyar dolar) aşan inşaat bütçesiyle Avrupa’nın en büyük altyapı projelerinden biri.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, İngiltere ve Fransa’yı birbirine bağlayan ve 1993’te tamamlanan 50 kilometrelik (31 millik) Manş Tüneli, bugünün parasıyla 12 milyar sterline (13,6 milyar dolar) eşdeğere mal oldu. Fehmarnbelt Tüneli’nden daha uzun olmasına rağmen, Manş Tüneli, önceden inşa edilmiş tünel bölümlerinin daldırılması yerine bir sondaj makinesi kullanılarak yapılmıştır.

Almanya’nın Fehmarn adası ile Danimarka’nın Lolland adası arasındaki bir boğaz olan Fehmarn Kuşağı boyunca inşa edilecek ve her yıl milyonlarca yolcu taşıyan Rødby ve Puttgarden’den mevcut feribot seferlerine bir alternatif olarak tasarlanacak. Geçişin şimdi feribotla 45 dakika sürdüğü yerde, trenle sadece yedi dakika ve arabayla 10 dakika sürecek.

Danimarka'da tünel bölümlerinin yapılacağı ilk üretim salonunun çatısı 8 Haziran 2022'de tamamlandı.

Danimarka’da tünel bölümlerinin yapılacağı ilk üretim salonunun çatısı 8 Haziran 2022’de tamamlandı.

Femern A/S

Daha hızlı yolculuk

Resmi adı Fehmarnbelt Sabit Bağlantı olan tünel aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki en uzun karayolu ve demiryolu kombine tüneli olacak. Bir servis geçidiyle ayrılmış iki çift şeritli otoyol ve iki elektrikli demiryolu hattından oluşacak.

Danimarkalı devlete ait Femern A/S’nin teknik direktörü Jens Ole Kaslund, “Bugün, Kopenhag’dan Hamburg’a bir tren yolculuğu yapacak olsaydınız, yaklaşık dört buçuk saatinizi alırdı” diyor. proje. “Tünel tamamlandığında aynı yolculuk iki buçuk saat sürecek.

“Bugün birçok insan iki şehir arasında uçuyor, ancak gelecekte trene binmek daha iyi olacak” diye ekliyor. Aynı araba yolculuğu, feribot için sıraya girmemekle kazanılan zaman dikkate alındığında, bugünden yaklaşık bir saat daha hızlı olacaktır.

Kaslund, tünelin yolcu trenlerine ve arabalara sağladığı faydaların yanı sıra, yük kamyonları ve trenler üzerinde de olumlu bir etkisi olacağını çünkü İsveç ile Orta Avrupa arasında bugünkünden 160 kilometre daha kısa bir kara yolu oluşturduğunu söylüyor.

Şu anda, Danimarka üzerinden İskandinav yarımadası ile Almanya arasındaki trafik, ya Fehmarnbelt üzerinden feribotla ya da Zelanda, Funen ve Jutland yarımadası adaları arasındaki köprüler üzerinden daha uzun bir rotaya binebilir.

İş başlar

Proje, Almanya ve Danimarka’nın tüneli inşa etmek için bir anlaşma imzaladığı 2008 yılına kadar uzanıyor. Ardından gerekli mevzuatın her iki ülke tarafından kabul edilmesi ve jeoteknik ve çevresel etki çalışmalarının yapılması on yılı aşkın bir süre aldı.

Danimarka tarafında süreç sorunsuz bir şekilde tamamlanırken, Almanya’da feribot şirketleri, çevre grupları ve yerel belediyeler de dahil olmak üzere bir dizi kuruluş haksız rekabet veya çevre ve gürültü endişeleri iddiasıyla projenin onayına itiraz etti.

Almanya kıyılarında tarama çalışmaları 2021 sonbaharında başladı.

Almanya kıyılarında tarama çalışmaları 2021 sonbaharında başladı.

Femern A/S

Kasım 2020’de Almanya’da bir federal mahkeme işten şikayetler: “İnşaat yaparken çevreyi nasıl izlediğimize, gürültü ve tortu dökülmesi gibi şeylere ilişkin olarak beklediğimiz ve hazırlıklı olduğumuz bir takım şartlarla karar geldi. Gerçekten buna ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. çevre üzerindeki etkinin mümkün olduğunca az olduğundan emin olun” diyor Vincentsen.

Şimdi Danimarka sahasındaki geçici liman tamamlandı, tünele ev sahipliği yapacak asıl hendeğin kazılması ve tünel bölümlerini inşa edecek fabrikanın inşası da dahil olmak üzere projedeki diğer birkaç aşama devam ediyor. Her bölüm 217 metre uzunluğunda (kabaca dünyanın en büyük konteyner gemisinin yarısı kadar), 42 metre genişliğinde ve 9 metre yüksekliğinde olacak. Her biri 73.000 metrik ton ağırlığında, 13.000’den fazla fil kadar ağır olacaklar.

Vincentsen, “Altı üretim hattımız olacak ve fabrika, ilkinin %95’i tamamlanmış olmak üzere üç salondan oluşacak” diyor. Kesitler deniz tabanının hemen altına, en derin noktasında deniz seviyesinin yaklaşık 40 metre altına yerleştirilecek ve mavnalar ve vinçlerle yerlerine taşınacak. Bölümlerin konumlandırılması yaklaşık üç yıl sürecektir.

Daha geniş bir etki

Küresel tedarik zinciri sorunlarından etkilenen inşaat projesinde doğrudan 2.500 kişi çalışacak.

“Tedarik zinciri şu anda zorlu bir iş, çünkü çelik ve diğer hammaddelerin fiyatları arttı. İhtiyacımız olan malzemeleri alıyoruz, ancak bu zor ve müteahhitlerimiz, tedarik edebildiklerinden emin olmak için tedarikçi sayısını artırmak zorunda kaldı. ihtiyaçları olanı alın. Şu anda gerçekten izlediğimiz şeylerden biri de bu, çünkü düzenli bir hammadde tedariği çok önemli” diyor Vincentsen.

Danimarka’nın en büyük ticari kuruluşlarından biri olan Danimarka Sanayi Konfederasyonu’ndan Michael Svane, tünelin Danimarka’nın ötesindeki işletmeler için faydalı olacağına inanıyor.

Bir tünel elemanının bu tam ölçekli deneme alçısı, Temmuz 2022'de inşa edildi.

Bir tünel elemanının bu tam ölçekli deneme alçısı, Temmuz 2022’de inşa edildi.

Femern A/S

“Fehmarnbelt tüneli, İskandinavya ve Orta Avrupa arasında stratejik bir koridor oluşturacak. İyileştirilmiş demiryolu transferi, karayolundan demiryoluna daha fazla yükün taşınması anlamına geliyor ve iklim dostu bir ulaşım aracını destekliyor. Sınır ötesi bağlantıları büyüme ve istihdam yaratmak için bir araç olarak görüyoruz. sadece yerel olarak değil, aynı zamanda ulusal olarak da” diyor CNN’e.

Bazı çevre grupları, tünelin Fehmarn Kuşağı’ndaki musurlar üzerindeki etkisi hakkında endişelerini dile getirirken, Danimarka Doğa Koruma Derneği’nden Michael Løvendal Kruse, projenin çevresel faydaları olacağını düşünüyor.

“Fehmarnbelt Tüneli’nin bir parçası olarak, Danimarka ve Almanya yakalarında yeni doğal alanlar ve taş resifler oluşturulacak. Doğanın alana ihtiyacı var ve bunun sonucunda doğa için daha fazla alan olacak” diyor.

“Ancak en büyük avantaj, iklim için fayda olacak. Kemer’in daha hızlı geçişi, trenleri hava trafiği için güçlü bir rakip haline getirecek ve elektrikli trenlerdeki kargo, çevre için açık ara en iyi çözüm.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir