Göçmen barınağı intiharı akıl sağlığı hizmetlerinin eksikliğine işaret ediyor

Kolombiyalı bir göçmenin Queens’deki bir evsizler barınağında son intiharı, duygusal travma ile mücadele eden bir göçmen olan Maria için bir sinire dokundu. Maria aylardır ABD’deydi ve siyasi sığınma statüsü için yaptığı görüşmenin sonuçlarını beklerken düşünceleri karardı.

Venezüella’da geride bıraktıklarına, çevresel aktivizmi nedeniyle hapse atılmak üzere eve geri gönderilme ihtimaline dair endişeli düşünceler, kafasında tekrar tekrar oynuyordu. Maria, acil servise inmeden önce üç gün boyunca uyumadı.

“Ailemi, işimi, evimi, istikrarımı, hayatımı bırakmak zorunda kaldım. Yeni bir dilde, yeni bir dilde ve işsiz yeni bir ülkede göçmen olmanın zorluğuyla yüzleşmek zorunda kaldım” dedi. Venezuela hükümeti.

“… İnsanlar Amerikan rüyası derdi. Ama bakın nasıl bir kabusa dönüşüyor.”

Her gün yüzlerce göçmen New York’a akın ederken, yeni bir konu tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Birçoğu daha iyi bir gelecek için kendi ülkelerindeki tehlike ve yıkımdan kaçtı. Yol boyunca suç ve açlıkla uğraştılar. Onları karşılamaya hazırlıksız bir şehre atılan ve çoğu zaman bağlantıları, işleri, barınmaları, sigortaları veya ortak dilleri olmayan göçmenler, akıl hastalığına yakalanmaya karşı savunmasızdır.

Ancak savunucular ve uzmanlar, mevcut zihinsel sağlık kaynaklarının son derece yetersiz olduğu için yardımın gelmesinin zor olduğunu söylüyor. Tedaviye giden yollar herkes için belirsizdir – bırakın travmatik bir yolculuğun sonuçlarıyla uğraşan birini ve sert gerçekler New York’ta – çeşitli göçmenlik statüleri arayan göçmenler için bir göçmenlik değerlendirme terapisti olan George Ramos dedi.

Ramos, halihazırda yeterli sayıda personel bulunmayan bir ruh sağlığı altyapısıyla, danışmanlık randevusu bekleme sürelerinin genellikle üç aydan uzun olduğunu ve sigorta olmadan daha uzun sürebileceğini söyledi.

“İyi hizmetler olmadığında, genellikle daha akut reaksiyonlara yol açar” dedi intihar gibi.

Sorun geçen hafta kırılma noktasına geldi. Şehir Adli Tıp Kurumu sözcüsü Julie Bolcer, Kolombiyalı göçmen Leidy Paola Martinez Villalobos’un intihar ederek öldüğünü söyledi. Martinez Villalobos kendini banyoda asmak için kordon kullandı Hollis, Queens’deki bir sığınakta 18 Eylül’de. 32 yaşındaki annenin arkadaşları Habere anlattı dört aydır New York’taydı ve sınırda eşinden ayrıldıktan sonra depresyonla boğuşuyordu.

Her gün ağladı ve sığınak sosyal hizmet görevlilerinin haftalık kontrolleri hiçbir işe yaramadı.

Avukatlar ve uzmanlar, şehre gelen ve barınma sistemine bisikletle alınan 10.000’den fazla göçmenin de risk altında olduğunu söylüyor. Göçmenler zaten umutsuzluk, korku ve çaresizlik hissediyorlarsa, yoksulluk, belirsizlik ve kötü yaşam koşulları zorluklarını artırabilir – ve umutsuzluklarını ölümcül hale getirebilir.

Karşılıklı yardım grubu NYC ICE Watch’ta gönüllü olan Sergio Tupac Uzurin, “Bunu seslerinden duyabilirsiniz” dedi. “… Aynı anda bu kadar çok ihtiyacın olduğunu hayal et. Ve onların dinlenilmediğine dair bir his var. Bu zorlu yolculuğu yapan çok yetenekli insanlar ve buradalar ve geçimlerini sağlamak istiyorlar. Ve onlar’ Her iki parti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından sığırlar gibi karıştırılıyor. ”

New York’a vardıklarında göçmenler kar amacı gütmeyen kuruluşlardan ve toplum temelli kuruluşlardan hizmet alabilirler – ancak bunlara erişmek zor olabilir. Kamu yardımı ve sağlık sigortası için başvurabilirler, ayrıca çalışma izinleriancak personel sıkıntısı ve çok sayıda başvuru nedeniyle bu süreçler durduruldu.

Şehir ayrıca geçen hafta, değerlendirmeler yapan, duygusal destek ve danışmanlık sağlayan ve yerinde vaka yönetim ekibine sevk eden Sağlık Departmanı ruh sağlığı profesyonellerinden oluşan ekipleri barındıran bir kaynak merkezi açtı.

Belediye Başkanı Adams, “Ruh sağlığı desteğine ihtiyaç duyan tüm sığınmacıları bu hizmetlerden yararlanmaya ve şehrimizde kaygı, depresyon veya herhangi bir zihinsel sağlık sorunuyla mücadele eden herkesi 888-NYC-WELL’i aramaya teşvik ediyorum” dedi.

Flaş Haber

Flaş Haber

Olduğu gibi

Ücretsiz son dakika haber e-posta uyarılarımızla koronavirüs pandemisi ve diğer haberler hakkında güncellemeleri alın.

Ancak iki ayrı durumda sesli mesaj sistemi bu hatta İspanyolca konuşan tüm profesyonellerin meşgul olduğunu söyledi. Aramalar İspanyolca’dan İngilizce dil servislerine yönlendirildi.

Fordham Üniversitesi Sosyal Hizmet Enstitüsü’nde profesör ve İntiharı Önleme Araştırma Programı’nın kurucusu Dana Alonzo, göçmenler geldikçe daha fazla zihinsel sağlık desteğinin yardımcı olacağını söyledi. Alonzo, “Bunun özellikle savunmasız bir zaman olduğunu biliyoruz, ancak bu dönemde bireyleri ihtiyaç duydukları desteğe bağlamak için hiçbir şey yapmıyoruz, böylece risk altında değiller.” Dedi.

Paula'nın canını aldığı Queens, Hollis'teki aile barınağının içinde.

Uzurin, konutun akıl sağlığının önemli bir parçası olduğunu ve aile barınaklarındaki koşulların yardımcı olmadığını söyledi.

Uzurin, “Akıl sağlığı sorunlarının ölümcül olması için, insanların istikrarlı bir konutu olmamasından daha kesin bir yolu yoktur” dedi. “Çalışanlardan da dahil olmak üzere aile sığınma evlerindeki kadınların birbirleriyle konuşmasına bile izin verilmediğini duyuyoruz. Sanki hapishanelermiş gibi tecrit ediliyorlar.

“Başlangıçta kadın ve aile sığınma evlerinin bekar erkek sığınma evlerinden daha iyi olduğuna dair bu raporları aldık. Bu kadın sığınma evlerinden bazılarının bu şekilde izole edildiğini duyuyoruz. Sadece herhangi bir zihinsel sağlık sorununu ve genel bir umutsuzluğu daha da kötüleştirebilecek sakinleri izole ediyorlar. ”

Venezüella’da psikolog olarak çalışan Maria, çöküşünden sonra daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu biliyordu. Akıl sağlığı mücadeleleri boyunca çalıştı, o zamandan beri iltica statüsü aldı ve Uber Eats sürücüsü olarak çalışıyor. Şimdi, başkalarına yardım etmek için kendi deneyimini ve eğitimini kullanıyor. Bir sığınma destek grubunda gönüllü olarak çalışıyor ve başkalarının ABD’deki yaşamın zorluklarını aşmasına yardımcı oluyor

“Bu, ‘Aman tanrım, bu çok zor’ diye düşünmek için kendinizi bir yere koymakla ilgili” dedi. “Ve yalnız değilsin. Bu yüzden yardım aramak önemlidir.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir