Görüş: Bir uzay aracını asteroide çarpmak hiç de iyi bir şey değil

Çarpma, denizi ve karayı yüzlerce kilometre boyunca kat eden ve atmosfere su ve enkaz fırlatan mega tsunamileri tetikledi. Ortaya çıkan bulutlar, dünya çapında ölüme neden olan küresel soğumaya neden oldu. Bitki ve hayvan türlerinin %75’i o dönemde yaşıyor, En ünlüsü kuş olmayan dinozorlar dahil, böylece gezegenin biyosferini, Memeliler Çağı olarak da bilinen Cenozoik Çağı başlatan ve insanları mümkün kılan şekillerde yeniden şekillendirdi.

Bu kadar büyük yıkım ve anıtsal sonuçlar göz önüne alındığında, şu soruyu sormadan edemiyoruz: “Bu tekrar olabilir mi?”

Cevap Evet.

ama şimdi işler farklı. İnsanlar gelecekte benzer bir felaketi önleyebilecek bir teknoloji icat ettiler. Pazartesi günü, araştırmacılar işe yarayıp yaramadığını görecekler. kritik sınav olası bir geleceğin NASA tarafından geliştirilen gezegen savunma sistemi.
Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı liderliğindeki bir grup bilim insanı ve mühendis, adı verilen 570 kilogramlık bir uzay aracına çarpacak. Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) Dimorphos adlı bir asteroide. Test, çarpmanın asteroidin yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceğini görecek ve bilim adamlarının, potansiyel olarak tehlikeli uzay kayalarının Dünya’yı tehlikeye atmadan önce saptırılıp yönlendirilemeyeceğini anlamalarına yardımcı olacak.
Dimorphos’un kendisi böyle bir tehdit oluşturmaz. adı verilen çok daha büyük olanın yörüngesinde dönen küçük bir asteroittir. Didim. İkisi de Dünya’ya çarpma yolunda değil. Bununla birlikte, birlikte, bir uzay aracını bir asteroide çarpmanın o asteroidin yolunu değiştirip değiştiremeyeceğini test etmek için mükemmel bir laboratuvardır.

İki asteroit, tutulma ikilisi olarak adlandırılan şeyi oluşturur; bu, Dünya’dan bakıldığında Dimorphos’un yörüngede dönerken daha büyük asteroitin önünden geçtiği anlamına gelir. Bu, Dünya tabanlı teleskopların, şu anda sadece 12 saat utangaç olan yörünge zamanını çok doğru bir şekilde ölçmesini sağlar.

NASA'nın DART görevi bir asteroit çarpışmasına hazırlanıyor

DART gemisi Dimorphos’a kafa kafaya çarptıktan sonra yörünge süresinin birkaç dakika değişmesi bekleniyor. Başarılı olursa, Dünya’nın uzay ajansları gelecekte ve daha tehditkar olan uzay kayalarında kullanılabilecek bir program geliştirmeye başlayabilir.

Dünya ile çarpışan bir asteroidin gerçek bir tehlike olup olmadığını sormakta fayda var; belki kozmik etkiler çok nadirdir ve bir risk olarak göz ardı edilebilir. Ne de olsa, kuş olmayan dinozorları öldüren etki yaklaşık 66 milyon yıl önceydi — ve insanlar sadece tür olarak var oldu birkaç yüz bin yıldır. Bu pozisyonda bir miktar liyakat var. Chixculub’daki gibi etkiler gerçekten çok nadirdir.
Ama bunun nedeni asteroitin çok büyük olmasıydı. Daha küçük nesneler, meteorları oluşturan çakıl taşları ve kum tanelerinden daha büyük olanlara kadar, gerçek sonuçlarla Dünya’ya her zaman çarpar. 50.000 yıldan fazla bir süre önce, 150 fit genişliğinde ve birkaç yüz bin ton ağırlığındaki bir kaya, suya çarptı. arizona çölü Hiroşima’yı harap eden ve neredeyse bir mil ötede bir krater bırakan bombanın 150 katının üzerindeki gücüyle bugün hala görülebilmektedir.
1908’de bir meteor Dünya’nın atmosferini etkiledi. Tunguska, Sibirya. Olaydan gelen enerji eşdeğerdi 10 ila 15 megaton TNT. Meteor yere düşmese de, 830 mil karelik bir alanda ağaçları düzleştiren, camları kıran ve yüzlerce kilometre uzaktaki insanların ayaklarını yerden kesen yıkıcı bir şok dalgası yarattı.
Yeni görüntüler Mars'ta ilgi çekici Azim keşfini gösteriyor
Daha yakın zamanda, 2013’te başka bir büyük meteor Dünya atmosferine çarptı Chelyabinsk, Rusya üzerinde. Çarpma kraterinden ziyade bir şok dalgasıyla sonuçlanan bu olaya, yaklaşık 56 fit çapında bir kaya neden oldu. Chelyabinsk meteoru, 470 bin ton TNT’ye eşdeğer enerji ya da Hiroşima atom bombasının yaklaşık 30-40 katı kadar enerji saldı. Çarpmanın etkisiyle yaklaşık 1.200 kişi yaralandı.
Bu nedenle, bir asteroit veya meteorun felaket etkisi yaratma tehlikesi gerçektir. Chelyabinsk olayı nispeten küçük bir asteroidi içeriyordu ve insanlar hala bundan zarar görüyordu. Tunguska veya Arizona olayı yoğun nüfuslu bir bölgede meydana gelseydi, hasar çok daha büyük olurdu. Ve Arizona etkisi okyanusta kıyı şeridine yakın bir yerde meydana gelmiş olsaydı, buna sebep olabilirdi. karayı silip süpürebilecek tsunamiler, yollarına çıkan her şeyi yok etmek. Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Kıyısı’ndaki büyük bir etki, Appalachian Dağları’nın eteklerine ulaşan dalgalar yaratabilir.

Bu nedenle, DART çabası bir boondoggle değildir. Çok gerçek bir tehlikeye karşı korunmak için düşünceli ve proaktif bir girişimdir.

Bununla birlikte, asteroitleri saptırabilmek çabanın sadece bir parçası. Ayrıca nerede olduklarını da bilmemiz gerekiyor – ne kadar erken olursa o kadar iyi. Bir asteroit Dünya’ya çarpmak üzereyse, yönünü değiştirmek çok zor olacaktır; Eğer yıllarca uyarımız varsa, asteroit çok daha küçük bir destekle saptırılabilir.

Bu erken uyarıyı elde etmek için NASA, Yakın Dünya Nesneleri Merkeziveya NEO’lar, Dünya’yı tehlikeye atabilecek uzay kayalarını tanımlamak için. Şimdiye kadar, neredeyse 30.000 nesne Çapı yaklaşık 10.000’i 140 metreden (500 fitten biraz daha az) ve 850’den fazla bir kilometreden (yarım milin biraz üzerinde) olmak üzere keşfedilmiştir.
Tespit edilen kayaların hiçbiri acil bir tehdit oluşturmaz. Öte yandan, hepsi bulunamadı. Yakın Dünya Nesneleri Merkezi, yaklaşık olarak üçte ikisi Yukarıdaki NEO’ların 140 metre büyüklüğünde keşfedildi, bu yüzden bulunacak daha çok şey var.
Büyük ekranı seven bizler için bu test, filmlerdeki şeyleri gerçek hayata dönüştürüyor. Hollywood’un gişe rekorları kıran “Derin Etki” ve “Armageddon”, her ikisi de, Dünya Gezegen Koordinasyon Ofisi önlemek için tasarlandı. Ve unutmayalım son Netflix filmi “Don’t Look Up”. Film, bilinen birçok küresel tehlikeyi görmezden gelmenin tehlikeleri hakkında daha geniş bir sinematik ifade olsa da, filmde metafor olarak kullanılan devasa bir meteor tehdidi makul bir senaryo.

Gerçekten de, Dünya kozmik bir atış galerisinde oturuyor ve uzaydan gelen büyük kayalar gezegeni milyonlarca yıldır yumrukluyor. Bu tehlikeleri bulmalı ve kendimizi onlardan nasıl koruyacağımızı öğrenmeliyiz. Sonuçta, Dünya’nın tekrar vurulup vurulmayacağı meselesi değil. Ne zaman olduğu bir mesele.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir