Güçlü tayfun, kuzey Filipinler’de 5 kurtarıcının ölümüne neden oldu

Manila, Filipinler — Pazartesi günü kuzey Filipinler’de patlayan Noru Tayfunu, beş kurtarıcının ölümüne neden oldu, iki eyalette elektriği kesti, köylüleri selde mahsur bıraktı ve yetkilileri başkent içinde ve çevresinde sınıfları ve hükümet çalışmalarını askıya almaya zorladı.

Yetkililer, bu yıl ülkeyi vuran en güçlü tayfun, Pazar günü akşam karanlığı çökmeden önce Quezon eyaletindeki Burdeos kasabasında karaya vurdu, ardından 52.000’den fazla kişinin bazılarının zorla acil durum barınaklarına taşındığı ana Luzon bölgesini bir gecede vurarak zayıfladı. .

Manila’nın kuzeyindeki Bulacan eyaletinden Vali Daniel Fernando, sel sularında mahsur kalan sakinlere yardım etmek için bir bot kullanan beş kurtarıcının çöken bir duvara çarptığını ve ardından şiddetli sularda boğulduklarını söyledi.

Fernando, DZMM radyo ağına yaptığı açıklamada, “Onlar felakette vatandaşlarımızın hayatlarını kurtarmaya yardım eden yaşayan kahramanlardı” dedi. “Bu gerçekten çok üzücü.”

Yetkililer ayrıca, Burdeos kasabasında bir adamın tamir etmeye çalıştığı çatıdan düşerek yaralandığı bildirilen ölümünü doğrulamaya çalışıyorlardı. Polis ayrıca, batı Zambales eyaletinde köyünün sel suları altında kalmasından sonra bir çiftçinin kaybolduğunu doğruladı.

Yetkililer, yalnızca Quezon’da gelgit dalgalanmalarına, sel ve toprak kaymalarına eğilimli yüksek riskli topluluklardan 17.000’den fazla kişinin acil durum barınaklarına taşındığını söyledi.

Şiddetli rüzgar ve yağmurun gece boyunca savurduğu büyükşehir Manila’da 3.000’den fazla kişi güvenli bir yere tahliye edildi. Sabah gökyüzünün güneşli olmasına rağmen, Pazartesi günü başkentte ve çevre illerde derslere ve hükümet çalışmalarına önlem olarak ara verildi.

Enerji Bakanı Raphael Lotilla, Cumhurbaşkanı Ferdinand Marcos Jr.’a yaptığı açıklamada, tayfunun vurduğu kuzeydeki Aurora ve Nueva Ecija eyaletlerinin tamamının Pazartesi günü elektriksiz kaldığını ve onarım ekiplerinin elektriği geri getirmek için çalıştığını söyledi. hasarı değerlendirmek ve afet müdahalesini koordine etmek.

Marcos Jr., yetkilileri tayfun vurmadan önce on binlerce insanı tahliye ederek daha fazla ölümü önledikleri için övdü, ancak Noru ve Aralık ayında orta ve güney eyaletlerini harap eden başka bir fırtınanın hızla yoğunlaşarak süper tayfunlara dönüşmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Haziran’da göreve başlayan Marcos Jr., “İklim değişikliği bu mu?” diye sordu: “Bu fırtınaları uzun süredir izliyorduk ama eskiden böyle değildi… Bu benim halletmem gereken bir şey. ile birlikte.”

Marcos Jr. daha sonra, birçok köyün ve yolların sular altında kaldığı pirinç yetiştirilen bölgedeki tayfunun vurduğu bölgelerin havadan teftişine katıldı.

Ülkenin hava durumu ajansının başkanı Vicente Malano Pazar günü The Associated Press’e verdiği demeçte, Noru Filipinler’i vurmadan önce açık Pasifik Okyanusu üzerinde “patlayıcı bir yoğunlaşma” geçirdi.

Cumartesi günü saatte 85 kilometrelik (53 mil / saat) sürekli rüzgarlardan, Noru sadece 24 saat sonra 195 kilometrelik (saatte 121 mil) sürekli rüzgarlarla ve zirvesinde 240 km / s’ye (149 mil / saat) varan rüzgarlarla süper bir tayfundu. Pazar günü geç.

Hava ajansına göre, Pazartesi öğlen saatlerinde, Noru 130 km/s (81 mph) rüzgar ve 160 kph (99 mph) rüzgarları sürdürdü ve Güney Çin Denizi’nde kuzeybatıya Vietnam’a doğru ilerliyordu.

Filipinler’i her yıl yaklaşık 20 fırtına ve tayfun vuruyor. Takımadalar aynı zamanda Pasifik Okyanusu kıyısının çoğu boyunca uzanan ve birçok volkanik patlamanın ve depremin meydana geldiği bir bölge olan “Pasifik Ateş Çemberi”nde yer alır ve Güneydoğu Asya ülkesini dünyanın en felakete eğilimli ülkelerinden biri yapar.

2013 yılında, dünyanın en güçlü kaydedilen tropik kasırgalarından biri olan Haiyan Tayfunu, 7.300’den fazla insanın ölümüne veya kaybolmasına neden oldu, tüm köyleri yerle bir etti, gemileri iç bölgelere süpürdü ve Noru’nun güneyindeki Filipinler’in merkezinde 5 milyondan fazla kişiyi yerinden etti. yol.

———

Associated Press muhabiri Joeal Calupitan bu rapora katkıda bulundu

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir