Hacker’lar Ukrayna’nın Rusya’ya Karşı Yardım Çağrısına Cevap Verdi

Rus ordusu ağır silahlarla dolu bir yıldırım saldırısıyla Ukrayna’yı işgal ettiğinde, Ukrayna yanlısı bilgisayar korsanları çöküşün peşindeydi. www.mil.ru beklenmedik bir şeyle karşılaştı: bir sunucunun, bir çaydanlık olduğu için isteğinizi tamamlayamadığını bildirdiği bir 418 hatası.

bu çaydanlık hatası zaman zaman bilgisayar korsanlarına çabalarının öngörüldüğünü ve engellendiğini söylemeyi amaçlayan onlarca yıllık bir 1 Nisan şakasıdır. Akamai’de güvenlik araştırması direktörü Amit Serper, BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Bu neredeyse bir orta parmak vermek gibi” dedi. Akamai, rakibi Cloudflare gibi, interneti destekleyen tesisatların çoğunu işletiyor.

Birkaç gün sonra çaydanlık hatası ortadan kalktı ve Mil.ru ve Gazprombank gibi önde gelen Rus bankalarının web siteleri Rusya dışındaki internet kullanıcılarının çoğu için karardı. Hükümet, kilit web sitelerine coğrafi sınır koymuştu – yani ülke dışındakiler bu sitelere erişemedi ve bu yüzden onları hackleyemedi.

Serper, “Rusların, herkese yapmaya çalıştıkları hemen hemen her şeyin onlara da yapılabileceğini fark ettiklerini varsayıyorum” dedi. “Geofencing yaparak, Rusya dışındaki birinin tüm bu hedeflere ulaşmasını imkansız hale getiriyorsunuz.”

Başka bir deyişle, Rusya Ukrayna’yı işgali için misilleme bekliyordu ve geldiğinden şüphelendiği siber saldırıların önüne geçmişti – ve geldiler.

İstila başladıktan bir gün sonra, Reuters bildirdi önde gelen bir Ukraynalı girişimcinin siber suç ve siber savunma için gönüllülerden oluşan bir falanksı bir araya getirmek için hükümetiyle yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. Suç, casusluk operasyonları yürütürken, savunma, Ukrayna’nın geçmişte Rusya tarafından hedef alınan enerji santralleri ve su arıtma tesisleri gibi kritik altyapıları güvence altına alacak. Ardından Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, gönüllüleri bir Telegram kanalına katılmaya çağırdı. Ukrayna BT Ordusu. “Herkes için görevler olacak. Siber cephede savaşmaya devam ediyoruz” dedi.

O zamandan beri, hacker kolektifleri ve Ukrayna yanlısı Telegram gruplarıyla ilişkili sosyal medya hesapları, Anonymous gibi grupların bazı Rus web sitelerini ve sunucularını çevrimdışına aldığını iddia ediyor. Yine de Rus coğrafi sınırı ve Rusya’nın kendi dezenformasyon yayma konusundaki uzun geçmişi, bu web sitelerinin ne ölçüde saldırıya uğradığını ve eğer öyleyse, geri yüklenmelerinin ne kadar sürdüğünü doğrulamayı zorlaştırdı.

Ancak bilgisayar korsanlarının iddiaları doğru olsa bile, güvenlik uzmanları kitle kaynaklı saldırıların sonuçları konusunda ihtiyatlı davranıyor.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir