Haitili Çocuklar BM Barış Muhafızı Babalarını Arıyor

Kısa süre sonra, Appoliner kendini Mario Joseph’in ofisinde, başkentin dar, dolambaçlı sokaklarından birinin üzerindeki işaretsiz bir binada otururken buldu. O zamana kadar Joseph, Haiti’deki ABD merkezli Adalet ve Demokrasi Enstitüsü ile birlikte BM’ye karşı savaşmaya alışmıştı: Kolera salgını kurbanları adına bir ABD federal mahkemesinde toplu dava açmışlardı. mahkeme BM’nin zararlardan bağışıklığını onadığında kaybettiler.

58 yaşındaki Joseph, ülkenin en sembolik insan hakları davalarından bazılarında çalıştı ve kurbanlarını temsil etti. Raboteau katliamı ve eski diktatörün Jean Claude Duvalier. Elektriği veya akan suyu olmayan bir evde büyüdü ve Haiti’de işlenen adaletsizliklerin çoğunun ırkçılık ve emperyalizmin bir sonucu olduğuna inanıyor, sadece ülkeye müdahale eden yabancılar arasında değil, aynı zamanda Haiti hükümeti içinde de yaygın.

Appoliner’in davasını aldı ve Cortez için bir dosya hazırlamaya başladı. Ağustos 2016’da, Joseph’in hukuk firması MINUSTAH’a nafaka davası açmayı planladıklarını bildiren ve BM’nin Davranış ve Disiplin Birimi tarafından babalık davalarıyla ilgili soruşturmalar ve DNA sonuçları da dahil olmak üzere iddia edilen babalar hakkında bilgi talep eden yasal bildirimler gönderdi. bazıları 2014 gibi erken bir tarihte kuruluşa teslim edilmiş olan testler. Joseph, yanıtın opak olduğunu ve eksik. Davacıların davalarına ilişkin dahili soruşturmalar hakkında ayrıntılı bilgi vermediler veya barışı koruma görevlilerinin dokunulmazlığının bu davaların Haiti mahkemelerinde ilerlemesini engellemediğine dair belge vermediler.

Aralık 2017’de Joseph, Haiti’deki mahkemelerde 10 kadın adına dava açtı.

Joseph, BM’den “İnsan haklarını desteklediklerini söylüyorlar, ancak bizimkileri ihlal ediyorlar” dedi.

Bir BM sözcüsü BuzzFeed News’e, örgütün “annelere ve Haiti’nin ulusal makamlarına belge ve bilgi” sağladığını ve 31 Haitili kadın ve 36 çocuğun “bireysel ihtiyaçlarına göre değişen” yardım aldığını söyledi. ve gelecek öğretim yılı için fon içerir.

Doğrudan BM ile muhatap olan dışişleri bakanlığının, kadınlarla avukatları olmadan toplantılar yapmak da dahil olmak üzere Joseph’i kenarda tuttuğunu söyledi. Moïse suikastından sonra başbakanlık görevini devralan ve şu anda dışişleri bakanı olarak görev yapan Claude Joseph, BuzzFeed News’in röportaj talebini reddetti.

Kadınların davaları kendi mahkemelerinde büyük ölçüde durmuştur. Mario Joseph, sorunun bir kısmının, yargıçların çoğu BM’den eğitim almış veya bir gün orada bir iş bulmayı umdukları için BM veya üye ülkeleri aleyhine karar vermekte isteksiz olmaları olduğunu düşünüyor.

Port-au-Prince’deki Asliye Mahkemesi dekanı Bernard Saint-Vil, bir röportaj sırasında, başlangıçta BM’nin misilleme korkusunun bu davaların gecikmesinde “bir faktör olabileceğini” söyledi, ancak daha sonra geri adım attı. yargıçlar yasayı uygulamalıdır. 2010 depreminde kısmen yıkılan ve yeniden inşa edilmeyen Ulusal Saray’dan birkaç blok ötedeki ofisinde oturan Saint-Vil, davaların ilerlemesi için dışişleri bakanlığından baskı gelmesi gerektiğini açıkladı.

Yaklaşık dört yıl sonra, yalnızca bir yargıç – Jui davasında – bir BM barış gücü görevlisine karşı nafaka talebinde bulunan bir kadın için lehte karar verdi. Ancak kararı Uruguay’da uygulamak neredeyse imkansız olduğu için Joseph, diplomatik baskıyı artırmaları ümidiyle diğer BM üyesi ülkelere karar hakkında bilgi vermekten başka yapabileceği bir şey olmadığını söyledi.

Bazı kadınlar çocuklarının babalarını kendileri bulmaya çalışıyor. 8 Şubat 2020’de Appoliner, Cortez’in oğlu Jorge’ye Facebook Messenger’da şunları yazdı: “Ben 8 yaşında bir çocuğum. Babam Marcelo Antonio Cortez ile tanışmak istiyorum.”

Ertesi gün Jorge cevap yazdı: “Bununla ne yapmam gerekiyor? Onu bul ve yaz [to] o.”

Birkaç hafta sonra, Appoliner ona tekrar mesaj attı. “Babanın benden bir çocuğu vardı, fotoğrafa bak” ve Dominic’in bir fotoğrafını ekledi. Ertesi ay Jorge cevap verdi: “Onunla konuştum ve yalan söylediğini söyledi.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir