Hala Çalışan Afgan Kadınları Korkunç Bir Gelecekle Yüzleşiyor

15 Ağustos Pazar günü hemşire işe geldiğinde ilaç kamyonu hastanenin önüne park edilmişti ve binaya yaklaşırken, sürücünün aracın yanında durduğunu, ona ve diğer hemşirelere çılgınca el salladığını gördü. geri.

35 yaşındaki hemşire, “Bütün kadınlar gitmeli, abla lütfen git, Taliban burada!” diye bağırıyordu. “İlk başta onu anlayamadık; imkansız görünüyordu.”

Kabil’de artık giyemeyeceğinden korktuğu bir kot pantolon ve bir bluz, Batı tarzı giysiler giymiş, o ve çevresindeki diğer kadınlar kamyonun arkasına tırmandı ve bu da onları evde bıraktı. Üç gün boyunca hemşire evinden çıkmaktan çok korktu. Dördüncü sabah, hastane başkanından bir telefon aldı: “Taliban’ın kadınlarla bir sorunu yok” dediğini hatırladı. “Lütfen işine dön. Burada sadece sizin yapabileceğiniz görevler var; kaynaklara bağlıyız, size ihtiyacımız var.”

Hemşire, Afganistan’da şu anda çalışan bir kadın olmanın nasıl bir şey olduğuna dair “gerçek bir resmi” okuyucularla paylaşmak için BuzzFeed News ile konuştu ve hayatından endişe duyduğu için isminin açıklanmasını talep etti.

Afganistan’da kalan çalışan kadınlar için, Kabil’in düşmesinden sonraki günler, hayatlarının Taliban yönetimi altında nasıl görüneceğine dair korku ve ürpertici bir belirsizlik getirdi. Aylardır Taliban, kadın hakları konusunda tutumlarını yumuşattığını açıkça iddia etti. Çarşamba günü, Taliban’ın sözcüsü Zabiullah Mücahid Kabil’de gazetecilere verdiği demeçte, çalışan kadınlara yalnızca “geçici bir kısıtlama” olduğunu ve rejim değişikliğinin kaosunda kendi güvenlikleri için olduğunu söyledi.

“Güvenlik güçlerimiz eğitimli değil [in] Kadınlara nasıl davranılır” dedi Mücahid. “Tam güvenlik sağlanıncaya kadar… kadınlardan evde kalmalarını istiyoruz.”
Ancak Taliban’ın Afganistan’daki saltanatının ilk günleri, yalnızca Afgan kadınlarının baştan beri söylediklerini doğruladı: kendi ülkelerinin bir kez daha kadınların daha büyük tehlikelerle, kısıtlamalarla ve daha az fırsatla karşı karşıya olduğu bir yere dönüşeceği. Bir zamanlar kadınlar halka açık sözlü haklarıyla ilgili olarak ülkeden kaçmak zorunda kaldılar, evleri ve ofisleri silahlı kişilerce yağmalandı ve başkentte kadın resimli posterler tahrif edildi. Genç kızlar okuldan eve gönderildi ve geri dönmemeleri konusunda uyarıldı. Hemşirelerin çalıştığı hastaneler gibi hastaneler cinsiyete göre ayrılıyor – kadın doktorlar ve hemşireler sadece diğer kadınlarla konuşup tedavi edebiliyor ve evlerinin dışındaki tüm kadınlar başörtüsü takmak zorunda. Taliban’ın henüz kadınları denetlemeye başlamadığı bölgelerde bile, iktidara dönüşleri, kadınları başörtüsü takmamak veya evlerinde kalmamakla tehdit eden kanunsuzları cesaretlendirdi.

10 yıldır hastanede çalışan hemşire, “Şimdi bekliyoruz” dedi. “Ama biz bile neyi beklediğimizi bilmiyoruz.”

Ailesinin tek kazanan üyesi olan hemşire gibi kadınlar için işe gitmek asla bir seçim değil, bir zorunluluktu. Şimdi Afganistan’dan ayrılmayı hayal ediyor, dedi, ancak kendine özgü koşulları nedeniyle bunun imkansız olduğundan korkuyor: Hemşire, annesi ve sürekli bakıma ihtiyaç duyan engelli bir kız kardeşi ile yaşıyor. Bir bomba onlarca insanı öldürmeden önce bile Kabil havaalanı Perşembe günühemşire, ülke dışına yapılan uçuşlarda sınırlı koltuklar için itişip kakışan çaresiz kalabalığın arasından yaşlı bir kadın ve çocuğu nasıl geçirebileceğini hayal bile edemediğini söyledi.

Kız kardeşime bir şey olsaydı ya da onları geride bırakmak zorunda kalsaydım, kendimle yaşayamazdım” dedi.

Hemşire, Taliban’a veya hastanesinin başkanına güvenmese de, Perşembe günü görev bilinciyle hastaneye döndüğünü söyledi. Sokaklarda, her yerde Kalaşnikof taşıyan ve başörtüsüyle yanından geçerken izleyen askerler olduğunu söyledi.

Korku yoğundu, dedi. “Bana avmışım gibi baktılar. Ama kendi kendime belki eskisi gibi değiller, artık kadınları dövmüyorlar diyordum. Şiddetli değil, sessiz görünüyorlardı. En azından henüz değil.”

Hastanede, genellikle her girişte görevli olan güvenlik görevlileri kayıptı ve her yer tepetaklak görünüyordu. Çoğu hasta koğuşunun boş olduğunu bulmak için içeri girdi – birçoğu IV’lerini söküp hastaneden yürüyerek ayrıldı. Kalanlar – birkaç ölümcül hasta, bir hamile kadın – korkmuş görünüyordu, dedi.

Hemşirenin bir hafta öncesine kadar en az bir düzine hastayla dolup taştığını söylediği COVID koğuşu artık boştu. Hemşire başka bir hemşireden bazı hastaların akrabalarının Taliban’ın koronavirüsten daha tehlikeli bir tehdit olduğuna karar verdiğini ve hasta aile üyelerini eve ya da doğrudan havaalanına götürdüğünü öğrendi.

BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Artık bu hastanedeki veya bu nedenle bu şehirdeki COVID hastalarının sayısı hakkında elimizde herhangi bir veri yok” dedi. “Sağlık bakanlığı hala COVID verilerini güncelliyor, ancak bunların hiçbiri gerçek değil. Hasta olan hiç kimse evinden çıkıp Taliban askerleriyle karşılaşmak istemez.”

Birkaç izdiham kurbanı da tedavi için hastanesine getirildi, ancak bunlar yeni hastane kurallarına göre tedavi edemediği erkeklerdi. Hemşire, bu yeni kuralı, kanayan ayağı olan bir adamla konuşurken görüldüğünde Taliban askerleri tarafından eve gönderildiğini söyleyen bir meslektaşından öğrendiğini söyledi.

Hemşireler ve doktorlar, Taliban için şehirdeki varlıklarını kaydetmek için her gün hastaneye gitmeleri gerekiyor. Yeni politikalar ve boş koğuşlar arasında, hemşire işe devam etmek için kendini motive etmekte zorlanıyor, dedi.

Evlerini terk etme riskinden kaçınmak isteyen birçok hasta, tıp uzmanlarıyla özel olarak iletişime geçti. Hemşire yakın zamanda mahallesinde yardım için yalvaran hamile bir kadın geldiğinde bir bebek doğurdu. Hemşire bulabildiği her şeyi taşıdı ve kadınla birlikte evine yürüdü ve bebeği gizlice teslim etti. Hemşire kadına eninde sonunda ihtiyaç duyacağı ilaçların bir listesini bıraktı, ancak kadın kendisinden bir daha haber alamadığını söyledi.

Hemşire, kontrol noktalarındaki kontrol noktalarındaki Taliban askerleri nedeniyle çok fazla ev ziyareti yapmaktan korkuyor, ancak başka nasıl para kazanacağından emin değil. Hastanenin başkanı kısa süre önce hemşirelere, şehrin bankaları yeniden normal şekilde çalışmaya başlayana kadar maaşlarının askıya alındığını söyledi – Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı Eşref Ghani kaçmadan ve Taliban başkente gelmeden hemen önce Kabil’deki bankalar 15 Ağustos’ta kapandı. Bankalar yaklaşık bir hafta sonra yeniden açıldığında, büyük kalabalıklar nedeniyle girmek neredeyse imkansızdı. Hemşire, ATM’ye erişemediğini ve nakit biterse ne yapacağını bilemediğini söyledi. Hemşire, Taliban onun gibi kadınları çalışmayı bırakmaya zorlarsa, ailesini beslemenin hiçbir yolu olmayacağını söyledi.

Mahallede hemşire, askerlerin sokaktaki sıradan erkekler kadar sorun olmadığını, kendilerini aniden ahlaki koruyucular olarak atadığını, kadınlara eve dönmelerini, başörtüsü takmalarını ve biraz utanmalarını söyleyerek onları dayak konusunda uyardığını söyledi. uymazlarsa.

Birkaç gün önce, onu düzenli olarak kot pantolon giydiği için azarlayan bir dükkan sahibiyle tartıştı: “Taliban’ın sizin gibi kadınlara bakmak için burada olması iyi bir şey” dediğini hatırlıyor. O zamandan beri, hemşirenin annesi ve genç bir erkek komşu, aile için ekmek ve temel ihtiyaç maddelerini almak için sırayla dışarı çıkıyor.

Hemşire artık zamanının çoğunu içeride geçiriyor, ancak evdeki birincil eğlence kaynakları artık gerçeklerden kaçma izlenimi vermiyor – televizyonda haberlerden başka bir şey yayınlanmıyor. Hemşire, “Tek gördüğüm türban, sakal ve silahlar” dedi. “Bollywood filmleri, Afgan Süperstarı ya da eskiden sevdiğimiz sohbet programları yok.” Radyonun artık müzik çalmadığını, sadece Taliban’ın “melodisi olmayan ve cenaze gibi tınlayan” dini şarkılarını çaldığını söyledi. ●

Khatol Momand raporlamaya katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir