Hamilelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır

Hamilelik testi nasıl yapılır

Hamilelik testi, kadınlarda hamilelik olup olmadığını anlamak için kullanılan bir testtir. Bu testte; hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunun salgılanmasına bağlı olarak hamileliğin tespit edilmesi amaçlanır.

Ülkemizde çoğu hastanede hamilelik testi ücretsizdir. Testte, kadının idrarında hCG hormonunun aranması yapılır. Bu hormonun hamilelik durumunda daha yüksek seviyede bulunması, hamileliğin olduğunu gösterir.

Hamilelik testi pozitif çıkması, kadının doğum yapmasını beklemeye başlaması anlamına gelir. Ancak, testte negatif sonuç çıkması, hamileliğin olmadığı anlamına gelmez. Çünkü, hamilelikte hCG hormonu salgılanırken, başka sebepler de bu hormonun seviyesini yükseltebilir. Bu sebeple, hamilelik testi pozitif çıkmasında %99 güvenirlik vardır.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testi ile çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında “hamilelik testi nasıl yapılır?” gelmektedir. Hamilelik testi, kişinin kanında hamilelik hormonu olarak bilinen hCG (human chorionic gonadotropin) seviyesinin ölçülmesi ile yapılır. Bu hormonun normal seviyesi hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasına iki hafta kala başlar. Hamilelik testi yapılmasının amacı ise, hamileliğin olup olmadığının belirlenmesidir. Hamilelik testi yapıldığında, hCG seviyesi yüksek çıkan kişilerin hamile olduğu anlaşılır.

Hamilelik testi, yapıldığında hCG seviyesi yüksek çıkan kişilerin hamile olduğu anlaşılır. Hamilelik testi, kişinin kanında hamilelik hormonu olarak bilinen hCG (human chorionic gonadotropin) seviyesinin ölçülmesi ile yapılır.

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir