Havana Sendromu tarafından vurulan CIA doktoru, araştırdığı şeyden acı çekerken ‘inanmadığını’ söyledi

CNN Özel Raporu’nu izleyin: “Kusursuz Sarsıntı: Havana Sendromu Hakkındaki Gerçek” Pazar günü saat 20.00’de CNN’de ET.CNN

CIA doktoru Dr. Paul Andrews, 2017’de büyükelçiliği ve teşkilat personelini etkileyen bir dizi gizemli sağlık olayını araştırmak için Küba’nın Havana kentine gönderilen ilk kişilerden biriydi ve aynı zayıflatıcı semptomlarla vuruldu. Baş Tıbbi Muhabir Dr. Sanjay Gupta, CNN Özel Raporu için yaptığı ilk kamu röportajında: “Immaculate Concussion: The Truth About Havana Sendromu.”

Topluluk önünde konuşmak için bir takma ad kullanan Andrews, halk dilinde şu şekilde bilinen şeyin ilk kurbanlarını zaten inceliyordu. “Havana sendromu” veya resmi olarak “anormal sağlık olayları” olarak. Florida’daki doktorlar, kurbanların diğer şeylerin yanı sıra dengelerini etkileyen bir beyin hasarından muzdarip olduklarını ima eden bir dizi semptom kaydettiler. Andrews, ilk vakalardan haberdar olduktan yaklaşık iki ay sonra araştırmak için Küba’ya gitti.

İlk başta kendi güvenliği için çok endişeli değildi. İlk gecesinde, saat 23:30 civarında otel odasında uyudu. Ancak sabah 5’ten kısa bir süre önce sağ kulağında şiddetli ağrı, mide bulantısı ve korkunç bir baş ağrısıyla uyandı. Ardından, geçmişteki kurbanların semptomlarının başlangıcında duyduklarını bildirdikleri bir tıkırtı duymaya başladı – Andrews’in daha önce yalnızca ses kliplerinde duyduğu bir ses.

İlk düşüncesi rüya gördüğüydü.

“Bu olamaz. Ve bir dakikalığına yatağın kenarında oturdum ve işler daha da kötüye gitti, daha da kötüye gitti” diye hatırladı. “Gerçekten inanamıyorum. Ve düşünmeye başladım, bu bir rüya mı? Hiç bir fikrim yoktu.”

O sırada yetkililer bir tür sonik saldırıdan şüphelendikleri için Andrews banyoya gitti ve 45 dakika boyunca kulaklıklarla oturdu. Semptomlar azalmadı ve sabah 6’da toplanıp odadan ayrılmaya karar verdi.

Ama zar zor toparlayabildiğini fark etti. Diş fırçasını aldığından emin olmak için banyoyu “en az dört ya da beş kez” kontrol etti, sonra da aynısını dolaptan paltosunu çıkarmak için yaptı. Otel kafeteryasındaki meslektaşlarıyla buluşmaya giderken kapıları itmesi mi yoksa çekmesi mi gerektiğini çözemedi. Ve dengesinin “yoldan çıktığını” fark etti.

Kendisinin ve meslektaşlarının gözetlendiğinden emin olarak, meslektaşlarına sessizce yaralanmış olabileceğini düşündüğünü söylemeye çalıştı – ama anladıklarından emin değildi. Andrews günün geri kalanında sis içinde olduğunu söyledi: midesi bulanmış, yönünü şaşırmış ve para saymak ve kimlik kartını güvenlik görevlilerine göstermek gibi temel görevlerle boğuşuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne döndüğünde, orijinal kurbanları araştırmak için birlikte çalıştığı Florida’daki aynı doktoru aradı ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Anormal sağlık olayları – kısaca AHI’ler – istihbarat topluluğu içinde hala bir gizem ve tartışma kaynağıdır. Şu anda dünya çapında düzinelerce ABD yetkilisini etkileyen olayları araştıran bir panel, bazı bölümlerin “makul bir şekilde” harici bir kaynaktan yayılan “darbeli elektromanyetik enerji”den kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Ancak panel kesin bir karar vermekten vazgeçti.

Bir ara rapor Bu yılın başlarında ayrı bir CIA görev gücü tarafından yayınlanan, olayların arkasında kimlerin olabileceğini inceleyen Rusya’nın ya da başka herhangi bir yabancı düşmanın ABD yetkililerine zarar vermek için tasarlanmış yaygın bir küresel kampanya yürütmesinin olası olmadığı ortaya çıktı. Ancak ajans, araştırmacıların bilinen başka bir nedenle açıklayamadığı yaklaşık iki düzine vakadan Rusya dahil bir ulus devletin sorumlu olabileceğini de dışlamadı.

Kısacası kaynaklar, yıllarca süren araştırmalardan sonra, istihbarat topluluğunun bu yaralanmalara kimin veya neyin neden olduğunu belirlemeye daha yakın olmadığını söylüyor – ya da kabaca iki düzine çözülmemiş vakanın tümüne aynı aktör veya mekanizma neden olsa bile.

Şimdi Andrews de dahil olmak üzere bazı mağdurlar, ajansın ilk vaka dilimini nasıl ele aldığına dair endişelerini dile getirdi. Eski CIA yetkilileri, kısmen semptomların birçoğunun belirsiz olması ve herhangi bir sayıda bilinen sağlık koşullarıyla ilişkilendirilebilmesi nedeniyle, yaralanmalarının ilk başta CIA liderliği tarafından ciddiye alınmadığını iddia etti.

“Anlatı sadece yanlış yöne gidiyordu. İnsanlara ne yaparsam yapayım ya da ne söylersem söyleyim, bu aynen devam etti,” dedi Andrews. “Aslında bugüne kadar yapılan birçok şey benim standartlarıma uygun görünmüyordu.”

Andrews, etkilenen bazı memurların kariyerlerine zarar verme korkusuyla rapor vermek istemediklerini söyledi.

“Bir noktada başka bir kişi bana vurulmuş olabileceğini düşündüğünü ve duyduklarını ve veya kulaklarında ağrı olduğunu düşündüklerini söyledi” dedi. “Bunu rapor edecek misin dedim. Ve kesinlikle hayır dediler.

Kurbanlar, CIA Direktörü Bill Burns’ün meseleyi ele alış biçimini büyük ölçüde övdüler ve Biden yönetimi, kurbanları ciddiye almadığına dair herhangi bir ipucu vermemeye özen gösterdi.

Burns, Temmuz ayında Aspen Güvenlik Forumu’nda kamuoyuna yaptığı açıklamalarda, “İnsanların ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri bakımı almalarını sağlamada önemli ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum” dedi. “Bu konuyla ilgilenen sağlık ofisimizde tam zamanlı personel sayısını üçe katladık. Sadece Walter Reed ile değil, bilirsiniz, özel tıbbi sistemlerle de çok önemli ilişkiler kurduk, böylece insanların bakımı aldığından emin olduk.”

Kongre, 2021’de mağdurlara tazminat ödenmesini zorunlu kılan bir yasa çıkardı ve konuya aşina bir kaynağa göre bu ödemelerin bir kısmı ödendi.

CIA bu haber için yorum yapmaktan kaçındı.

Beş yıldan fazla bir süre sonra, Andrews hala zayıflatıcı semptomlardan muzdarip. Hala normal çalışmasını neredeyse imkansız hale getiren denge ve görme sorunları var. Okumak, yürüyüşe çıkmak veya koşmak midesini bulandırdığı için ve bir müzede kalabalığın içinde olmayı unuttuğu için zorlanıyor: sanata bakmak için başını sağa sola çevirmek ve diğer müşterilere çarpmamak onu sersemletiyor ve hasta ediyor.

“Konu ne dediğiniz için evden çıkmak istemediğiniz bir noktaya geliyor? Bunu yapmak istiyorum ama beni hasta edeceğini biliyorum” dedi. “Mide bulanmak istemiyorum. Takılıp düşmek istemiyorum.

“Yapmak istediğiniz tüm bu şeyleri yapamıyor olmanız çok sinir bozucu” dedi.

Andrews, vücudun denge ve yönelimi yöneten kısımları olan vestibüler yapılarında hasar tespit eden bir dizi doktor tarafından muayene edildi. Ancak birçok AHI kurbanı gibi, Andrews da tek ve net bir teşhisten yoksundur. Bazı kurbanlara travmatik beyin yaralanmaları teşhisi kondu, bunu sorguluyor çünkü AHI’lerin açıkça beyin yaralanmaları olduğunu söylese de, ona doktorların daha önce gördüğünden farklı bir beyin hasarı gibi görünüyor.

Andrews için, istihbarat topluluğu gibi, bu garip fenomenin arkasında kimin veya neyin olduğu konusunda, 2017 baharında Küba’ya yaptığı seyahatten çok az kesinlik var.

Gupta’ya “Durumu kesinlikle öğrenmek istediğimden daha fazla öğrendim” dedi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir