Hiç duymamış olabileceğiniz 8 çarpıcı İtalyan köyü

(CNN) – Gezginler, İtalya’yı ziyaret ederken Venedik, Floransa, Roma ve hatta Napoli gibi büyük isimlere yönelme eğilimindedir.

Ancak Avrupa ülkesinde, bazı İtalyanlar arasında bile büyük ölçüde bilinmeyen, eşit derecede, hatta daha fazla güzel köy var.

Aslında İtalya, harika yemekleri, bozulmamış manzarası ve az sayıda sakini olan 5.000’den fazla muhteşem, radarın altında kalan köylerle dolu.

İşte muhtemelen daha önce hiç duymadığınız sekiz muhteşem İtalyan köyü.

Castel di Tora

Göl kenarı kasabası Castel di Tora, İtalya'nın Latium bölgesinde yer almaktadır.

Göl kenarı kasabası Castel di Tora, İtalya’nın Latium bölgesinde yer almaktadır.

e55evu/Adobe Stock

İtalya’nın merkezi bölgesi Latium’un en iyi saklanan sırlarından biri olan Castel di Tora, Roma’da günübirlik bir gezi yapmak için harika bir yerdir. Kasabaya giden köy yolu, derin ormanları keser, bu nedenle ziyaretçiler yolda dolaşan inek ve koyunları görebilir.

Kasabanın kendisi, İtalya’nın savaş zamanı faşist lideri Benito Mussolini tarafından inşa edilen ve yerlilerin güneş bronzlarını tamamlarken veya köpüklü turkuaz suya dalarken taş banklarda uzanmış bulunabilecekleri yapay Turano Gölü’ne bakan gür bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Metal bir köprü, ana yolu gölün üzerinde asılı panoramik balkonlara sahip, zarif bir şekilde yeniden şekillendirilmiş çeşitli taş konutlardan oluşan eski bölgeye bağlar.

Kasabanın küçük meydanı, öğle yemeği ve/veya hızlı bir espresso için ideal bir mekandır. Açık panoramik verandalara sahip göl kenarındaki tavernalarda taze balık servis edilmektedir.

Daha sonra serbest bırakılması gereken iki metre uzunluğundaki sazan balığı avlamak, serinletici bir yüzmeye çıkmak veya göl kıyısında dinlendirici bir tekne gezisine çıkmak burada yapılabilecek pek çok aktivite arasındadır.

frasso sabino

Ulaşmak biraz zor ve köy yollarında kaybolma ya da yolda bir Budist inzivaya çekilme şansınız var, ancak bu inanılmaz derecede bakımlı ortaçağ köyü görülmeye değer.

İtalyan bölgesi Latium’un derinliklerinde ve Rieti şehrinin yakınında yer alan Frasso Sabino, daha basit zamanlara geri dönüş niteliğindedir.

Kalabalık barları ve restoranları unutun, plastik şişeler ve boş kahve kapsülleri gibi geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılan elbiselerin yer aldığı eko moda defilesi Sfilata Frasso – Moda e Riciclo, muhtemelen kasabanın sosyal etkinliğindeki tek önemli etkinlik.

11. yüzyıla kadar uzanan Castello Sforza Cesarini’nin kalıntıları, Frasso Sabino’nun üzerinde yükseliyor.

Kaleye yaklaşmak için ziyaretçilerin, açık hava savunma duvarlarının geniş taş basamaklarında yokuş yukarı bir yürüyüş yapması gerekiyor.

Campiglia Marittima

Ortaçağ köyü Campiglia Marittima, Etrüsk Sahili'nin plajlarına yakın bir konumdadır.

Ortaçağ köyü Campiglia Marittima, Etrüsk Sahili’nin plajlarına yakın bir konumdadır.

Borghi piu belli d’italia

Toskana’da yer alan bu tepe köyü, popüler Etrüsk sahilinin güzel plajlarına bakmaktadır.

Balıkçılar geçmişte buraya sığınmışlar. Ve bugün, günübirlik gezginler huzur, doğa ve harika şarap arayışı içinde Campiglia Marittima’ya gidiyor. Açık günlerde, Floransa’nın yaklaşık 90 kilometre güneybatısında bulunan topluluktan gelen görüntüler, Toskana takımadalarına ve Korsika’ya kadar uzanıyor.

Duvarlarla çevrili Rocco kalesinin kalıntıları, yeşilliklerle çevrili bu orta çağ kasabasına bakar; antik bölgesi ise dar Arnavut kaldırımlı sokaklar ve geçitlerden oluşan bir labirenttir.

Luzerna

Trento bölgesinde Alpler’in tepesinde yer alan Luserna, inanılmaz derecede eşsiz bir yer. Küçük köy, ortaçağ yerleşimciler tarafından getirilen Cimbro (veya Cimbrian) adı verilen eski ve sıra dışı bir Bavyera kökenli lehçeyi konuşan yaklaşık 200 köylüye ev sahipliği yapıyor.

Buradaki yol ve konum işaretleri çeşitli dillerde gösteriliyor, yerel halk kökleriyle gurur duyuyor, bu nedenle bölgedeki birçok ormanda gezinirken başka bir ülkeye gidip gitmediğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Luserna ayrıca harika kayak pistlerine sahiptir ve ziyaretçiler ayrıca kızak köpeği gezintileri ve kar ayakkabılı yürüyüşler gibi kış aktivitelerinin keyfini çıkarabilirler.

Bear Trail (evet, birine rastlayabilirsiniz), karla kaplı tepelere bakan harika manzaralı bir noktaya giden kilometrelerce yürüyüş rotasına sahiptir.

Bobbio

İtalyan kasabası Bobbio, alışılmadık bir yapıya sahip eski bir köprüye sahiptir.

İtalyan kasabası Bobbio, alışılmadık bir yapıya sahip eski bir köprüye sahiptir.

Pixelshop/Adobe Stock

Emilia Romagna’daki bu köy, “Game of Thrones” dizisinin çekim yeri olabilir gibi görünüyor.

İçeri girdiklerinde ziyaretçiler, Bobbio’yu ana yola bağlamak için soğuk Trebbia nehrini geçen antik bir taş köprü olan Ponte Gobbo’nun heybetli manzarasıyla karşılanıyor.

“Şeytan Köprüsü” veya “Kambur Köprüsü” olarak da bilinen düzensiz yapı, 280 metre (yaklaşık 920 fit) ölçülerindedir ve 11 eşit olmayan oyun salonuna sahiptir.

Celtics tarafından İtalya’yı işgalleri sırasında kurulan Bobbio, aristokrat palazzolarla kaplı bir dolambaçlı sokak labirentine çıkan güzel yürüyüş yollarından oluşur.

İrlandalı bir keşiş olan St. Columbanus, kasabanın en önemli simge yapılarından biri olan Bobbio Manastırı manastırını kurarak Bobbio’nun ihtişamına katkıda bulunmuştur.

Ayrıca diğer hazinelerin yanı sıra değerli antik el yazmalarının bulunduğu şirin bir katedral olan Bobbio Katedrali de var. Kasaba etkinliklerine gelince, Bobbio genellikle salyangoz, üzüm ve yer mantarı gibi lezzetleri sergileyen küçük fuarlar düzenler.

Petritoli

Adı, yerel lehçede kabaca “mezar yeri” anlamına gelen eski bir kelimeden gelebilir, ancak Petritoli aslında günümüzde imrenilen bir düğün yeridir.

Çiftler, son yıllarda bu küçük köyün el değmemiş otlakları ve temiz havası arasında adak değiştirmek için İtalya’nın Marche bölgesinin bu uzak köşesine akın ediyor.

Zeytinlikler, üzüm bağları ve dut ağaçlarıyla bezeli yeşil tepelere bakan Petritoli, Adriyatik kıyısının göze çarpan manzarasını sunar.

Yöresel spesiyalitelere gelince, yoğun et sosu ve pecorino koyun peyniri ile el yapımı moccolotti (daha yaygın olarak rigatoni olarak bilinir) öne çıkanlar arasındadır.

Buccheri

Sicilya, Syracuse yakınlarında bulunan Buccheri, rahat plajlara ve inanılmaz manzaralara yakın olmakla birlikte, kalabalıktan huzurlu bir mola sunuyor.

Kırsal köy, görkemli bir kalenin kalıntılarına ev sahipliği yapar, ancak burada ziyaret edilecek en güzel yerler, muhtemelen, buz ve karı korumak için inşa edilmiş doğal buzdolapları olan antik kar mağaraları veya “niviere” ve ayrıca kasabanın minik buzdolaplarıdır. şapeller ve dammuso tarzı evler.

Orta Çağ’da, “nivaroli” olarak bilinen özel kar toplayıcılar, granita adı verilen dondurma ve lezzetli slushies yapmak için dağlardan buz topladılar.

Günümüzde çok daha basit yöntemlerle yapılsa da, granita köyde hala oldukça popüler. Diğer yerel favoriler arasında safranlı makarna yemekleri ve yerel yer mantarı bulunur.

Civita Castellana

Pitoresk Civita Castellana, orta İtalya'nın Lazio bölgesinde yer almaktadır.

Pitoresk Civita Castellana, orta İtalya’nın Lazio bölgesinde yer almaktadır.

Timon/Adobe Stoku

Umbria sınırına yakın kahverengimsi kırmızı tüf bir burnun üzerinde yer alan Civita, zamanın durduğu bir yerdir.

Kasabanın uzun ve dolambaçlı ana yolu, bir zamanlar haydut barınakları olarak kullanıldığı düşünülen Falisci adlı eski bir İtalyan kabilesi tarafından inşa edilen yarıklara ve mağaralara bakan antik bölgeye çıkar.

Yakındaki nehirleri, bir zamanlar eski İtalik öncesi kabilelerin mezarlıklarının bulunduğu derin uçurumlar ve yarıklar içeren gözenekli kayalara sahiptir.

Buradaki başlıca ilgi çekici yerler arasında şehrin mozaik kaplı duomo’su, Civita Castellana Katedrali ve görkemli antik kalesi sayılabilir.

Ayrıca çeşitli zanaatkar seramik butikleri ile ziyaretçilerin doğrudan çiftçilerden satın alabilecekleri taze ricotta ve birinci sınıf jambon var.

Düzeltme: Bu hikayenin önceki bir versiyonu, yanlış bir şekilde Civita Castellana olarak etiketlenmiş bir fotoğraf içeriyordu. Görüntü, doğru şehri gösteren bir görüntüyle değiştirildi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir