Hidilyn Diaz: Hükümet karşıtı komplo suçlamalarından tarihi Olimpiyat altınlarına

BBC Sport Insight afişi

Hidilyn Diaz, Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda kaldırıyor
Diaz, Filipinler’in ilk olimpiyat altın madalyalısı oldu

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının üçüncü günüydü ve Hidilyn Diaz’ın dünyası sonsuza kadar değişmek üzereydi. Beş yıllık hazırlık, acı ve sabır çok önemli bir ana dönüştü.

Kadınlar 55 kg kategorisindeki son kaldırması için halter platformuna yaklaşırken oda sessizdi. Çinli Liao Qiuyun başarıyla 126 kilo kaldırdıktan sonra liderliği aldı.

Diaz kendinden emin görünüyordu. Odaklanmış. Onu şimdiye kadar yarışma boyunca taşıyan kişisel mantrayı söyledi: “Göğüs dışarı. Deadlift. Tek hareket.” Filipinler’in ilk Olimpiyat altınıyla ülkesi için tarih yazmak için son bir şansı vardı.

Saniyeler sonra, 127 kg metal başının üzerinde tehlikeli bir şekilde kaldırılmışken, temiz bir kaldırmayı onaylamak için zil çaldığında, duygu yüzüne hücum etti. 30 yaşında, uzun zamandır hayalini kurduğu zafere ulaşmıştı.

Diaz için pek çok nedenden dolayı zor bir yolculuk olmuştu. Büyürken karşılaştığı tavırlar yüzünden. Çünkü kendini bir yıl boyunca Covid yüzünden yabancı bir ülkede kilitli bulmuştu. Ve 2019’da “devlet düşmanı” ilan edildiği için.

Kısa sunum gri çizgi

Filipinler ilk kez 1924’te Olimpiyatlara katıldı ve Paris’e sadece bir atlet gönderdi – bir sprinter olan David Nepomuceno.

Filipinler’de 97 yıllık kuraklığı sona erdiren ilk Olimpiyat altınını kazanan kadın, 1991 yılında ülkenin güneyinde yaklaşık bir milyon nüfuslu Zamboanga Şehrinde doğdu. Altı kardeşten biri olan Diaz’ın babası, üç tekerlekli bisikletle kısa mesafeli ulaşım sağlayarak geçimini sağlarken, annesi tam zamanlı bir ev hanımıydı.

Bir kuzeni onu halterle tanıştırdığında 11 yaşındaydı, bu annesinin canını sıkmıştı.

Diaz, “Annem bana, ‘Yaşlanınca kimse senden hoşlanmayacak. Bu spor erkekler içindir. Büyük kaslara sahip olacaksın ve hamile kalmayacaksın’ dedi.

“Hala yaptım çünkü hoşuma gitti. Ama daha sonra ne kadar keyif aldığımı ve lise bursum gibi faydaları olduğunu görünce beni desteklemeye başladı.”

Diaz’a hediye edildi. Altı yıl içinde en büyük sahnede yarıştı. Henüz 17 yaşında, Pekin’deki 2008 Olimpiyatları’na gitti ve burada 12 alanda ikinci oldu.

Londra 2012’de ülkesinin bayrak taşıyıcısıydı, ancak Oyunlar açılış ağırlığını kaldırmak için üç denemede başarısız olduğu için hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Yine de herkesin geleceğe dair büyük umutları vardı.

Şimdi Filipin Hava Kuvvetleri’ndeki hizmetle atletik bir kariyeri birleştiren Diaz, Rio 2016’da büyük atılımını gümüşle yaptı – Filipinli bir kadının kazandığı ilk Olimpiyat madalyası.

Tokyo 2020’den önce, 2018’de Asya Oyunları’nda altın, 2017 ve 2019 Dünya Şampiyonalarında bronz madalya ile uluslararası sahnede kendini daha da öne çıkarmıştı.

Başkan Duterte, Tokyo 2020 Olimpiyatları'ndan sonra Hidilyn Diaz ile bir nezaket görüntülü görüşmesinde.
Başkan Rodrigo Duterte, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndan sonra Diaz ile görüntülü görüşmede

Ancak Japonya’daki Oyunların gerçekleşmesinden bir yıl önce, kimsenin görmediği bir bükülme oldu.

2019’da Diaz, ülkenin cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte’yi devirmek için bir komploya karışmakla suçlandı.

2016’da, suç ve yolsuzlukla mücadeleye yönelik sert vaatlerin ardından büyük bir zaferle seçilen 76 yaşındaki Duterte, kanlı bir uyuşturucu savaşı ve birçok gözlemci tarafından saldırgan veya cinsiyetçi olarak kabul edilen bir dizi açıklama nedeniyle yoğun tartışmalara neden oldu.

Haziran ayında, Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı, hükümeti tarafından yönetilen ölümcül uyuşturucu baskınları sırasında insanlığa karşı işlenen suçların soruşturulması çağrısında bulundu.

2019’da Diaz’a yöneltilen suçlama, o sırada cumhurbaşkanlığı baş hukuk danışmanı olan Salvador Panelo’nun iddia edilen bir suç ağının ayrıntılarını sunduğu sırada geldi. “düşman”harici bağlantı Hükümetin iddia ettiği kişi ve kuruluşlar, “Duterte yönetimini itibarsızlaştırma girişimi” içinde olduklarını iddia etti. buna dediler “Duterte’yi devirmek” matrisi.harici bağlantı

2021 Nobel Barış Ödülü’nün ortak kazananı açık sözlü Duterte eleştirmeni Maria Ressa da dahil olmak üzere muhalefet siyasi partilerinin üyeleri, ünlüler ve gazetecileri içeriyordu.

O zamandan beri, Diaz’ın dahil edilmesinin, Duterte ve müttefiklerinin iddia ettiği uyuşturucu ticaretine karıştığını iddia eden çevrimiçi videoları paylaştığı iddiasıyla 2019’da tutuklanan blogcu Rodel Jayme tarafından sosyal medyada takip edildiği gerçeğine dayandığı öne sürüldü. damgalamak.

Diaz ilk başta her şeyi kafa karıştırıcı buldu. Ardından sosyal medyada Duterte destekçilerinden tacizler almaya başladı. Sonra ona yakın olanlar hedef alındı.

“Birisi bana bu konuda mesaj attığında eğitimdeydim” diyor.

“Babama kötü şeyler söylüyorlardı. Şok oldum ama ailemi işin içine girince daha çok incindim. Ondan sonra ağlamaya başladım.

“İnsanlar bana sosyal medyada mesaj atıyor, kötü şeyler söylüyor ve beni dövüyorlardı, ama ne olduğunu bile bilmiyordum. Neler olduğunu bilmiyorum ve doğru bile olmayan bir şey için beni dövüyorlardı.

“Kendimi Olimpiyatlara hazırlamakla çok meşguldüm. Zor bir zamandı ama bana inanan insanlarla birlikte üstesinden gelmeyi başardım.”

Bütün bunlar Diaz’ın akıl sağlığına ciddi şekilde zarar verdi. Ve ardından salgın geldi.

2020’nin başlarında dünya çapında sınırlar kapanıp uçuşlar iptal edildiğinden, Diaz ve ekibi kendilerini eğitim aldığı Malezya’da mahsur buldu ve eve ne zaman dönebileceklerine dair hiçbir belirti yoktu.

Diaz’ın nişanlısı ve koçu Julius Naranjo, Kuala Lumpur’da kiraladıkları konaklama yerlerindeki sınırlı kaynakları kullanarak yeni bir program geliştirdi. Park alanını kardiyo alanı olarak kullandılar ve geçici ağırlıklar olarak hizmet etmek için bambu çubuklardan su şişeleri astılar.

Hidilyn Diaz, bambu çubuklardan ve su şişelerinden yapılmış derme çatma ağırlıkları kaldırıyor.
Diaz, karantina sırasında ağırlıklar için bambu çubuklar ve su şişeleri kullanarak doğaçlama yaptı

Diaz, “Kaygı çok yüksekti” diyor. “Kilitlenmenin ne olduğunu bile bilmiyorduk. Sadece iki hafta süreceğini düşündük. Filipinler’den geliyorum. Antrenörlerim Guam ve Çin’den. Malezya’da kimseyi tanımıyorduk.”

Yakında Tokyo Oyunlarının ertelenmesi gerektiği anlaşıldı.

“Benim için bir 12 ay daha [in training]… Yapamayacağımı hissettim” diyor Diaz.

“Spor psikoloğumuzla konuştuğumda ağlayacak gibi oldum ve onlara nasıl hissettiğimi söylerdim. Sadece her gün al dediler. Kontrol edebileceğim şeyleri kontrol et çünkü başka hiçbir şeyi kontrol edemem.”

Ertesi yaz her şey meyvesini verdi.

Hidilın Diaz
Başkan Duterte, Diaz’dan Tokyo 2020’den dönüşünde “geçmişlerin geride kalmasına izin vermesini” istedi

Diaz, “Kazanacağımı zaten biliyordum – bekliyordum” diyor. “Performans yapmadan önce hak iddia etmelisin. Yapabileceğime inanmam gerekiyor.

“Yarışmada oradayken, ‘Bugün benim günüm. Tanrı’ya inanıyorum, takımıma inanıyorum, sonuncusu sadece kendime inanmam gerekiyor’ diyordum.”

Japonya’dan ülkesinin ilk Olimpiyat altınıyla eve döndüğünde, kendisine komplo kurmakla suçlandığı aynı cumhurbaşkanı tarafından tebrik edildi. Duterte onunla konuştuğunda suçlamadan açıkça bahsetmedi. Ancak Diaz’ı “geçmişleri geride bırakmaya” teşvik etti.

Diaz ekliyor: “Görüntülü bir görüşme oldu. Ondan sonra onunla salonda tanıştık. [Malacanang] Saray. Biz mutluyduk ve bence herkes Filipinli sporcuların Tokyo Olimpiyatları’ndaki başarısından memnun.”

Duterte’yi devirmek için bir komplo iddiaları hiçbir zaman doğrulanmadı. İktidarda kalır. Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, anayasa ikinci bir dönem için yasak olduğu için aday olmamasına rağmen, kızı Sara şu anda başkan yardımcılığında önde gidiyor. Önde gelen başkan adayı, 1986’da iktidardan uzaklaştırılan acımasız diktatör Ferdinand Marcos’un oğlu.

Kısa sunum gri çizgi

Diaz, kendisini veya nişanlısı ve koçu Naranjo’yu hayatlarının nasıl değişeceğine hiçbir şeyin hazırlayamayacağını kabul ediyor.

Bir gecede ulusal bir kahraman oldu. Ayrıca Filipin hükümeti tarafından da güzel bir meblağ ile ödüllendirilecekti – önceki yönetim tarafından kabul edilen bir yasa, evine Olimpiyat altını alan herhangi bir Filipinliye 10 milyon PHP (yaklaşık 150.000 £) garanti ediyor.

Diaz, “Yarışma Pazartesiydi, Cumartesi günü kazandığım için battı” diyor. “O beş gün içinde bulutların içinde olduğumu hissettim. ‘Bu gerçekten doğru mu? Bu gerçek mi? İlk altın madalya kazanan benim mi? Ben mi? Vay… Sadece, vay.’

Büyük destek anlaşmaları bekliyordu ve o zamandan beri halka açık profili fırladı. TV reklamlarında, sosyal medya kampanyalarında ve reklam panolarında görünür. 2021’de Filipin Postanesi onu kendi pul setiyle onurlandırdı.

Ve şimdi sahip olduğu platformla Diaz, engelleri aşmaya yardımcı olmayı ve diğer genç kızlara hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vermeyi amaçlıyor.

“Spora başladığım için kendime güvensiz büyüdüm” diyor. “Kadınlar hakkında bir zihniyet var, bir klişe, bu yüzden kızların birine sahip olması iyi bir şey. [different] bakmak için.

“Bakacakları ve ‘Bunu abla Heidi yaptı. Ben de yapabilirim’ diyecekleri birileri var.”

BBC Çevresinde - SeslerBBC altbilgisinin etrafında - Sesler

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir