Hindistan’ın kadın Para-sporcularının yeni dalgası, perspektifte bir değişimi zorluyor

BBC Sport Insight afişi

Palak Kohli
Kohli, Hint sporunda cesur yeni nesillerden sadece biri

Parlak ve kabarcıklı, parmakları sosyal medya sayfalarını ustaca kaydıran 19 yaşındaki Palak Kohli, tıpkı diğer herhangi bir genç gibi görünüyor.

Ta ki badminton kortuna çıkana kadar. Forehand ve backhand gibi saçma sapan hızlı rallilerde hızla koşarken, gösterideki atletik yeteneği özümsemek biraz zaman alıyor. Dönüşüm neredeyse büyülü.

Az gelişmiş bir kolla dünyaya gelen Palak, geçen yaz Tokyo Paralimpik Oyunları’ndaki en genç Hintli Para-badminton oyuncusuydu. Onun bulunduğu yere ulaşmak zorlu bir yolculuk oldu.

Hindistan çevresindeki birçok küçük kasaba ve köyde Para-spor hakkında çok az farkındalık var. Palak ve ailesi, 2016’dan önce Para-badminton terimini bile duymamışlardı.

Bir yıl sonra, gelecekteki antrenörü olacak bir “yabancı” ile şans eseri karşılaşmasından sonra, ilk kez bir raket aldı. 2019 yılına kadar ilk uluslararası turnuvasını kazandı.

“Çocukken hiç spor yapmayı düşünmedim. Sakatlığımdan dolayı her yerde bunun bana göre olmadığını duydum” diyor.

“Ama kendime meydan okumaya karar verdim. Engelimi bir süper yeteneğe dönüştürdüm ve Para-badminton hayatımı değiştirdi.”

Palak, Hindistan’da normlara meydan okuyan, tarih kitaplarını yeniden yazan, madalya kazanan ve çevrelerindeki insanları engellilik ve cinsiyet konusundaki bakış açılarını değiştirmeye zorlayan yeni kadın Para-atletlerden biridir.

Avani Lekhara başka biri. Ayrıca 19 yaşında, Tokyo’da Paralimpik altın kazanan ilk Hintli kadın oldu. Bayanlar 10m havalı tüfek ayakta SH1 kategorisindeki zaferini, 50m tüfek 3 pozisyonlu SH1 yarışmasında bronz madalya izledi.

10 yaşında geçirdiği bir araba kazasında belden aşağısı felç olan kurşun ona yeni bir hayat verdi. Atış poligonunda rampa olmaması ve özelleştirilmiş ekipman eksikliği gibi birçok engelle ve kazasının ciddi duygusal travmasıyla karşılaştı. Ama hırsı hiçbir zaman sarsılmadı.

Onunla Jaipur şehrinde esintili bir kış sabahında karşılaşınca, neden zirvede olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir rahibin disiplini, bir şahinin odağı, bir bilge gibi felsefi ve mükemmelliği arayan bir tavırla. O gereken her şeye sahip.

“Kazamdan sonra dünyam alt üst oldu” diyor. “Kimseyle konuşmak içimden gelmiyor. 10 yaşındaki bir çocuktan ne beklersin? Kazadan önce içine kapanık biriydim ve daha da içe kapanık biri oldum.

” Dönüm noktası çekim oldu. Bana çok fazla özgüven verdi.

“[But] insanın her zaman mutlu olması değil. Her gün aynanın karşısına geçip şöyle demelisiniz: ‘İçinde bulunduğum beden bu, bu bedene aşığım. Yetenekliyim, her şeyi yapabilirim, hak ediyorum.”

Yılın BBC Hint Sporcusu
Lekhara (en sağda, gözlük takıyor) 2021 BBC Yılın Hintli Kadın Sporcusu adaylarından biri

Hindistan’daki birçok sporcu kadın, bir sporcu olarak kariyer yapmaya karar verdiklerinde hala toplumsal muhalefet ve cinsiyet ayrımcılığıyla karşı karşıya kalıyor. Yoksulluk ve tesis eksikliği de büyük engellerdir. Engelli kadın sporcuların hepsini ve daha fazlasını aşması gerekiyor.

23 yaşındaki Simran Sharma, Tokyo’daki Paralimpik 100m sprintinde yarışan ilk Hintli atlet oldu. Erken doğmuş ve görme engelli.

“Çocukluğumda kendi akrabalarım ve aile üyelerim bile bana zorbalık yapardı” diyor.

“Görüşümü herhangi bir nesneye tam olarak odaklayamadığım için ‘bu kız buraya bakıyor ve orada konuşuyor’ gibi korkunç şeyler söylüyorlardı. Çok inciticiydi.”

Sharma okulda doğal bir sprinterdi ama ailesi onu eğitecek araçlara sahip değildi. 18 yaşında evlendiğinde, kocası olan adam da onun koçu oldu.

Kocasının köyündeki yerel halk, yeni bir gelinin ev sorumluluklarını üstlenmek yerine koşarak dışarı çıkması fikrine şaşırmıştı.

Ancak güçlü muhalefete rağmen Sharma pes etmedi. 2019 ve 2021’de iki Dünya Para-atletizm Grand Prix’sinde 100 metrelik zafer elde etti. Tokyo’da sezonun en iyi derecesiyle beşinci sırada tamamladı, ancak bir yeri kaçırdı. son.

Engelli olduğu için kendisiyle alay eden aynı aile üyelerinin bugün onunla gurur duyduğunu söylüyor.

“Para-sport beni gerçekten kurtardı” diye ekliyor. “Ataerkil bir toplumda engelli bir kişi olarak bana yeni bir kimlik ve yeni bir saygı kazandı.”

Rio 2016’da Deepa Malik, herhangi bir Paralimpik’te gülle atma gümüş madalya kazanan ilk Hintli kadın oldu. Geçen yaz düzenlenen Tokyo Oyunlarında, kadınlar %30’dan az olmasına rağmen, ülke şimdiye kadarki en büyük delegasyonu gönderdiği için kadın yarışmasında ilk kez altın madalya kazandı.

Yarışanlardan bir diğeri, Paralimpiklerde gümüşle masa tenisi madalyası kazanan ilk Hintli olarak tarihe geçen 34 yaşındaki Bhavina Patel’di.

Engelli sporcular Hindistan’da hiçbir zaman medyada fazla ilgi görmezlerdi. Ancak başarı, işlerin değişmeye başladığı anlamına gelir. Toplumsal görünümde de kademeli bir değişim oldu.

Lekhara umutlu.

“Kadın atlet olmak zor” diyor. “Daha az şansa sahibiz. Ancak şansları ne olursa olsun, Hintli sporcular çok iyi performans gösteriyor ve gelecekte her iki cinsiyetten de eşit madalya sahibi olacaklar.

“Gidecek çok yol var. Ama doğru yoldayız ve parlak bir geleceğimiz var.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir