Hong Kong’un Kardinal Zen’i protesto fonu yüzünden yargılanıyor

Yüksek profilli dava, Pekin ile Vatikan arasındaki ısınma bağlarına yeniden odaklanmayı getirdi ve Vatikan, Vatikan’ın Çin’i üzme riskini taşıyabilecek açıklamalardan kaçındığını gördü.

Fonun dört mütevelli heyeti, başlangıçta, azami ömür boyu hapis cezası gerektiren kapsamlı bir ulusal güvenlik yasası uyarınca “yabancı güçlerle gizli anlaşma” şüphesiyle tutuklandı.

Beşinci bir mütevelli, eski yasa koyucu Cyd Ho, ayrı bir davada yasadışı toplanma nedeniyle zaten hapisteydi. Ho da ertesi gün ulusal güvenlik gerekçesiyle tutuklandı.

O zamandan beri beşi, tutuklu protestocuların yasal ve tıbbi ücretlerini ödemeye yardımcı olmak için Haziran 2019’da kurulan 612 İnsani Yardım Fonu’na kaydolmadıkları için daha hafif bir suçla suçlandı. Fon, ulusal güvenlik polisi tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından geçen yıl faaliyetlerini durdurdu.

Asırlık bir sömürge dönemi yasası olan Dernekler Yönetmeliği kapsamındaki suçlama, 10.000 HK$’a (1.274 $) kadar bir para cezasına tabidir, ancak hapis cezası değildir. Tüm sanıklar suçsuz olduklarını iddia etti.

Pazartesi sabahı Zen, bir bastona yaslanmış Batı Kowloon mahkemesine geldi. Gazetecilerle konuşmadı.

Mahkeme, yasal fonun 270 milyon HK$ (34.4 milyon$) bağış topladığını ve 100.000’den fazla mevduat topladığını duydu. Fon, protestoculara mali yardım sağlamanın yanı sıra, ses ekipmanı için ödeme yapmak gibi demokrasi yanlısı mitinglere sponsor olmak için de kullanıldı.

Vatikan, Mayıs ayında yaptığı ve Zen’in tutuklandığını “endişeyle” öğrendiğini ve “durumun evrimini aşırı dikkatle takip ettiğini” söyleyen bir açıklama dışında Zen’in davasıyla ilgili olarak büyük ölçüde sessiz kaldı.

14 Eylül’de Kazakistan’dan dönüş uçuşunda Papa Francis’e Zen aleyhindeki yaklaşan davayı din özgürlüğünün ihlali olarak görüp görmediği soruldu.

Papa, dolambaçlı bir yanıtta, “diyalog yoluna” olan desteğini ve “Çin zihniyetine” saygı duymanın önemini defalarca vurguladı. Ayrıca, Çin’i “çok karmaşık bir ülke olduğu için” antidemokratik olarak nitelendirmeyi de reddetti. Vatikan Haberleri.

Papa, “Evet, bize demokratik olmayan şeyler olduğu doğru, bu doğru” dedi. “Kardinal Zen bugünlerde yargılanacak sanırım. Ve ne hissettiğini söylüyor ve orada sınırlamalar olduğunu görebilirsiniz.”

Zen’in davası, Çin’deki piskoposların atanması konusunda Pekin ile tartışmalı bir anlaşmayı yenilemeye hazırlanan Vatikan için hassas bir zamanda geliyor. 2018’de imzalanan orijinal anlaşmaya göre Vatikan, Çin hükümeti tarafından atanan yedi piskoposun meşruiyetini tanıdı. Anlaşma, Çin’in lider Xi Jinping’in dini Komünist Parti’nin mutlak kontrolü altına alma kampanyasının bir parçası olarak yeraltı Hıristiyan gruplarına yönelik baskılarını ikiye katladığı bir zamanda geldi.

Zen’in sahip olduğu açıkça eleştirildi anlaşmayı “inanılmaz bir ihanet” olarak nitelendirdi ve Vatikan’ı “sürüleri kurtların ağzına vermekle” suçladı.
2020’de Vatikan anlaşmanın iki yıl daha uzatıldı.

‘Hong Kong’un Vicdanı’

1932’de Şanghay’da Katolik bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Zen, bir genç olarak yaklaşmakta olan Komünist yönetimden kaçmak için ailesiyle birlikte Hong Kong’a kaçtı. O 1961’de rahip olarak atandı ve 2009’da emekli olmadan önce 2002’de Hong Kong Piskoposu oldu.

Destekçileri arasında “Hong Kong’un vicdanı” olarak bilinen Zen, uzun süredir demokrasi, insan hakları ve din özgürlüğünün önde gelen savunucularından biri. 2003’te ulusal güvenlik mevzuatına karşı düzenlenen kitlesel mitingden 2014’te genel oy hakkı talep eden “Şemsiye Hareketi”ne kadar şehrin en önemli protestolarından bazılarının ön saflarında yer aldı.

Zen’in kovuşturması, Asya finans merkezinin 2019’un büyük bir bölümünde Pekin’in sıkı tutuşuna direnerek sokak protestolarıyla sarsıldığını gören Hong Kong’un demokrasi yanlısı hareketine yönelik devam eden baskının sonuncusu.

Pekin buna 2020’de tartışmalı bir ulusal güvenlik yasası getirerek yanıt verdi; bu yasa eleştirmenler kentin muhalefet hareketini ezmek, seçim sistemini elden geçirmek, açık sözlü medyasını susturmak ve bir zamanlar canlı olan sivil toplumunu sakatlamak için kullanıldığını söylüyor. Hong Kong’un önde gelen demokrasi yanlısı isimlerinin çoğu ya hapse atıldı ya da sürgüne gönderildi.

Hong Kong hükümeti, ulusal güvenlik yasasının özgürlükleri bastırdığını defalarca reddetti. Bunun yerine, yasanın kaosu sona erdirdiği ve şehre istikrarı geri kazandırdığı konusunda ısrar ediyor.

CNN’den Delia Gallagher bu rapora katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir