Hugo Boss, Sincan’a Bağlı Şirketten Satın Aldı

Çin’in uzak batısındaki Sincan bölgesinde zorla çalıştırma o kadar yaygın ki – ve hükümetin bilgi üzerindeki kontrolü o kadar mutlak ki – oradaki tedarik zincirlerinde zorla çalıştırmanın kullanılıp kullanılmadığını belirlemek neredeyse imkansız. Ama işte bilinenler:

  • Esquel Group, Sincan’da pamuk çırçır ve eğiriyor.

  • Temmuz 2020’de ABD hükümeti yerleştirilmiş ticaret kısıtlamaları Xinjiang’daki yan kuruluşlarından biri olan Changji Esquel Textile Co.’da zorla çalıştırma konusundaki endişeleri dile getirdi.

  • Ocak 2021’de ABD düzenleyicileri tüm Sincan pamuğu yasaklandı ABD’ye girmekten, yine zorla çalıştırmayı gerekçe göstererek.

Pamuk yasağından bu yana, Guangdong’da (Sincan’dan yüzlerce mil uzakta) bulunan farklı bir Esquel yan kuruluşu, kıyafetlerini ABD’deki markalara ihraç etmeye devam ediyor. Ancak BuzzFeed News tarafından incelenen satın alma kayıtları ve şirket beyanları, Esquel’in Guangdong şubesinin Xinjiang merkezli pamuk eğirme fabrikalarıyla birlikte çalıştığını gösteriyor. Tekrar tekrar sorulduğunda, ne Hugo Boss ne Tommy Hilfiger ne de Ralph Lauren Esquel gönderilerindeki pamuğun nereden geldiğini söylemedi.

Esquel’in kendi kamuoyuna yaptığı açıklamalar, Sincan pamuk üretiminin dünya çapındaki giyim operasyonuyla derinden iç içe olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Şirket kendisini “dikeysel olarak entegreanlam pamuk tedarik zincirinin her aşaması için fabrikalara sahip olması: Esquel’in çırçır makineleri pamuk liflerini tohumlardan ayırır ve bu lifler daha sonra Esquel’in iplik fabrikalarında iplik haline getirilir. Esquel’in Guangdong fabrikaları kumaş yapmak için pamuk ipliği örüyor ve dokuyor, ardından bunu Hong Kong merkezli Esquel Enterprises aracılığıyla dünyanın geri kalanına ihraç edilebilecek giysiler üretmek için kullanıyor. Şirketin Xinjiang’da en az iki pamuk çırçır şirketi var, toplu nerede Çin’in pamuğu yetiştiriliyor – ancak bölge dışında herhangi bir pamuk çırçır tesisine sahip olduğuna dair herhangi bir kamu referansı yok.

ABD’nin tüm Xinjiang pamuğuna yönelik yasağının geçen Ocak ayında başlamasından bu yana, ticaret kayıtlarına göre en son Aralık ortasında olmak üzere, Hugo Boss için ABD’ye en az 16 Esquel sevkiyatı geldi. Tommy Hilfiger’ın ana şirketi PVH’ye gönderilen ve Tommy Hilfiger markalı ürünleri içeren bir gönderi geldi; Ralph Lauren için dört; ve bir tanesi Ralph Lauren’in yan kuruluşu olan Polo için. Guangdong Esquel, diğer Esquel şirketleri ile birlikte halen bir tedarikçi olarak listeleniyor. Hugo Müdür‘in en son yayınlanan tedarikçi listesi. PVH, Guangdong Esquel’i bünyesine katmıştı. tedarikçi listesiVietnam ve Sri Lanka’daki Esquel yan kuruluşlarının yanı sıra, ancak Aralık ayı sonlarında – BuzzFeed News yorum için ulaştıktan sonra – PVH bir listesinin güncellenmiş versiyonu, ve üzerinde hiçbir Esquel yan kuruluşu yoktu. Ralph Lauren’in Kasım ayında yayınlanan son listesinde hiçbir Esquel şirketi görünmüyor.

Hugo Boss yaptığı açıklamada, Esquel ile temasa geçtiğini ve şirketin “insan haklarına uyulması ve adil çalışma koşulları da dahil olmak üzere tüm şartname ve standartlarımıza uyulduğunu ve uyulmakta olduğunu” söyledi. Hugo Boss, Esquel üretim tesislerinde yapılan kendi denetimlerinin, zorla çalıştırma kullanımına dair hiçbir kanıt ortaya çıkarmadığını da söyledi.

PVH ve Ralph Lauren, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bir dizi soruya yanıt olarak Esquel, hiçbir zaman zorla veya zorunlu çalıştırma kullanmadığını ve kullanmayacağını söyledi. Tüm ulusal ithalat ve ihracat yasalarına uyduğunu ve belirli yargı alanlarında yasaklanmış ürünleri satmadığını da sözlerine ekledi.

Sincan dışında hangi bölgelerden pamuğu tedarik ettiği sorulduğunda Esquel, yalnızca “küresel olarak önemli pamuk üreten ülkelerin çoğundan” kaynaklandığını söyleyerek herhangi bir ayrıntı vermedi.

Esquel sevkiyatları, yalnızca bu markaların Sincan’da yetiştirilen pamuğu kullanan ürünleri satmaya devam edip etmediği konusunda değil, aynı zamanda ABD yasağının gerçekten uygulanabilir olup olmadığı hakkında da soru işaretleri yaratıyor.

Xinjiang’da zorla çalıştırma üzerine araştırmalar yürüten Sheffield Hallam Üniversitesi’nde insan hakları ve çağdaş kölelik profesörü Laura Murphy, “Pamuk Sincan’da yetiştiriliyor, ancak daha sonra Çin’in dört bir yanındaki depolara, işlemcilere ve tedarikçilere satılıyor” dedi. Sonra ham pamuk olarak ya da iplik ve kumaş olarak dünyanın geri kalanına geçer. “Ne zaman hareket etse, kökeni giderek daha fazla belirsizleşiyor. Bunu takip etmenin birçok yolu var, ancak şu ana kadar çoğu şirket ham pamuğunun nereden geldiğini bilmeye yatırım yapmamış görünüyor.”

Bir Gümrük ve Sınır Koruma sözcüsü BuzzFeed News’e ABD yasalarına göre ithalatçıların tedarik zincirlerinin zorla çalıştırılmamasını sağlamak için “makul özen” göstermeleri gerektiğini söyledi. “Makul bakımın” ne olduğu sorulduğunda, sözcü, şirketlerin “geçerli yasa ve yönetmeliklere aşina olmaya” ve tüketicileri “zararlı ve sahte ithalattan” korumak için ajansla birlikte çalışmaya teşvik edildiğini söyledi.

Çin hükümeti Müslümanları hedef alan kampanyasının bir parçası olarak emek programları Uygurların ve diğer etnik azınlıkların çiftliklerde ve fabrikalarda çalıştırıldığı yer. ABD, kampanyayı bir soykırım olarak nitelendirdi ve 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın diplomatik boykotu da dahil olmak üzere Çin hükümetine artan baskı uyguladı. ABD, bu süre zarfında ticaret yasaklarını artırmaya devam etti: ABD, Ocak 2021’de bölgeden pamuk ve domates ithalatını yasakladı, ancak geçen ay Kongre, Sincan’dan gelen tüm malların sınırda durdurulmasını zorunlu kılan bir yasa çıkardı. zorla çalıştırma ile yapılmış, ispat yükünü yerleştirmek ithalatçılar üzerinde.

Bölge, uzun zamandır uluslararası şirketler için en önemli pamuk kaynağı olmuştur. Çin şu anda dünyanın önde gelen pamuk üreticisiüzerinde Bunun %87’si Sincan’dan geliyor. Araştırmalar, bölgede zorla çalıştırmanın fabrika işçiliğiyle sınırlı olmadığını gösteriyor. pamuk toplamada zorla çalıştırma güney Sincan’da.

Sincan pamuğu yasağı, Çin hükümeti, Çinli tüketiciler ve ünlülerle birlikte ABD ve Çin arasındaki daha büyük diplomatik kavgada bir parlama noktası haline geldi ve uluslararası giyim markalarına vatansever desteğin bir gösterisi olarak bölgede tedarik etmeye devam etmeleri için baskı yaptı.

İnsan hakları grupları yasağı memnuniyetle karşıladı, ancak tamamen uygulanabileceğinden şüpheliydi. Hükümet programları tarafından desteklenen Uygurlar ve diğer çoğunlukla Müslüman azınlık grupları tarafından zorla çalıştırmanın, Sincan’da o kadar yaygın olduğunu söylüyorlar ki, oradan kaynak sağlayan herhangi bir şirketin tedarikçilerinin bunu kullanmadığından emin olması neredeyse imkansız. Konunun siyasi hassasiyeti, hükümetin azınlık grupları hedef alan diğer baskıcı önlemleriyle birleştiğinde, yabancı şirketlerin tedarik zincirlerini denetlemesini daha da zorlaştırdı..

Tedarik zincirlerini denetleyerek sürdürülebilirliği destekleyen bir endüstri grubu olan Better Cotton Initiative, Ekim 2020’de Sincan’daki incelemelerini tamamen durdurdu. anmak “giderek savunulamaz bir çalışma ortamı.” Beş firma da aynısını yaptı.

Dünyanın en büyük dokuma pamuklu gömlek üreticisi olan Esquel, büyük markalara her yıl 100 milyondan fazla ürün sağlayarak şirkete kazanç sağlıyor. 1,3 milyar dolardan fazla yıllık gelir. Esquel, Xinjiang’da iki pamuk çırçır fabrikası ve pamuğun iplik haline getirildiği üç iplik fabrikası işletiyor. BuzzFeed News, Xinjiang’daki üç iplik fabrikasını ve Guangdong’daki hazır giyim fabrikalarını coğrafi konum olarak belirleyebildi ve bu tesislerin Esquel’in web sitesi Baidu Total View’dan uydu görüntüleri ve sokak düzeyinde görüntülerle ve konumlarını doğrulayarak. bu kitap Şirketin 40. yıldönümünü kutlamak için üretilen Esquel, Xinjiang’ın Turpan vilayetindeki iplik fabrikasının özellikle Guangdong fabrikalarına tedarik sağlamak için nasıl kurulduğunu anlatıyor. Kitap, 2018 yılına kadar Esquel’in Sincan’daki yatırımının, hayırsever bağışlar da dahil olmak üzere 100 milyon doları bulduğunu ekliyor. Şirket, bu tedarik yolunun değişip değişmediğine dair bir soruya cevap vermedi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir