İngiltere Başbakanı, Rus ordusunun tırmanışının ve ‘sahte tehditlerin’ Putin’in Ukraynalılar tarafından ‘zeki olduğunu’ gösterdiğini söyledi

Tarihi bir ayaklanma döneminde iktidara gelen yeni İngiliz lider, CNN’den Jake Tapper’a “Birliğin Durumu” konusunda Putin’in “kazanmadığı için” acil bir askeri tırmanış emri verdiğini söyledi.

Truss, Pazar günü bir ABD kanalıyla yaptığı ilk röportajda, “Ukrayna’yı işgal ederek stratejik bir hata yaptı” dedi.

“Ukraynalılar tarafından zekasıyla alt edildiğini düşünüyorum. Ukraynalıların Rus saldırısına karşı geri adım atmaya devam ettiğini gördük. Ve bence o, özgür dünyanın tepki gücünü tahmin etmemişti.”

Hükümdarın ölümünden sadece iki gün önce Kraliçe II. Elizabeth tarafından hükümet kurmaya davet edilen Truss, ekonomik kriz içindeki bir ulusun başına geçer.

Cuma günü, ülkenin lideri olarak ilk büyük hamlesinde Truss, 1970’lerden bu yana görülmemiş bir hacimde büyük vergi indirimleri ilan etti, İngiltere piyasalarını bir kuyruk dönüşüne soktu ve sterlini dolar karşısında 1985’ten bu yana en düşük seviyesine indirdi.

İki gün önce New York’ta Truss ve ABD Başkanı Joe Biden göreve başlamasından bu yana ilk ikili görüşmelerini gerçekleştirdi.

10 Downing Street’teki müteakip röportajda Truss, CNN’e Washington’un “inanılmaz derecede yakın bir ortak” olduğunu söyledi, ancak geçen yıl Dışişleri Bakanı iken yaptığı ve ABD-İngiltere ilişkisini “özel” olarak nitelendirdiği tartışmalı yorumları geri almadı. ama özel değil.”

“İlişkimizin özel olduğunu düşünüyorum ve Rusya’dan gelen tehditlerle, Çin’den artan atılganlıkla karşı karşıya kaldığımız bir zamanda giderek daha önemli hale geliyor. Biliyorsunuz, ikimiz de özgürlük düşkünü demokrasileriz. Çok güçlü bir bağımız var” dedi. Tapper.

“Cumhurbaşkanı ile harika bir toplantı yaptım. Pek çok konu hakkında konuştuk. Ama özü, özü, özgürlüğe olan inancımız, demokrasiye olan inancımız. Ve üzerinde çalışmaya devam etmemiz gereken şey bu. çünkü giderek daha güvensiz bir dünyayla karşı karşıyayız.”

‘Kılıç çıngırağı dinlemeyin’

Batılı liderlerin Putin’in Ukrayna’daki askeri faaliyetleri hızlandırması durumunda nasıl tepki vermesi gerektiği sorulduğunda, Truss, “onun kılıç sallamalarını ve düzmece tehditlerini dinlememeleri gerektiğini” söyledi.

Bunun yerine yapmamız gereken, Rusya’ya yaptırım uygulamaya ve Ukraynalıları desteklemeye devam etmektir” dedi.

Liz Truss, pound düşerken tartışmalı vergi indirimlerini savunuyor

Bu haftanın başlarında Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Ukrayna’nın Batılı müttefiklerini teşvik eden ve Rusya’da öfkeye yol açan bu ay Kiev’den gelen kapsamlı bir saldırının ardından ülkenin 300.000 yedek asker çağıracağını söyledi.

Savaşın ivmesi, ABD’li yetkililerin genel olarak Batı’nın son aylarda Kiev’e sağladığı silah ve istihbarat türlerinin etkili olduğunun kanıtı olarak gördüğü belirgin bir değişimle, son zamanlarda Ukrayna’nın lehine döndü.

İngiltere, Rusya’nın savaşının en şiddetli muhaliflerinden biri ve Ukrayna’nın en büyük destekçilerinden biri, para, silah ve yardım sağlıyor.

Rusya’nın başarısız askeri kampanyasına yanıt olarak Putin, vatandaşların “kısmi seferberliğini” ilan eden bir konuşma yaptı ve “eldeki tüm araçları” kullanacağını söyledi – nükleer silah hayaletini yükselterek – ” Rusya’nın toprak bütünlüğü”.

“Putin’in başarılı olmasına izin verilirse, bu sadece Avrupa’ya korkunç bir mesaj ve tabii ki Ukrayna nüfusuna büyük tehditler göndermekle kalmaz, aynı zamanda dünyadaki diğer otoriter rejimlere bir şekilde kabul edilebilir olduğuna dair bir mesaj gönderir. .. egemen bir ulusu işgal etmek için,” dedi Truss.

“Bu yüzden kararlı olmaya devam etmemiz çok önemli, Putin’den duyduğumuz kılıç çınlamalarına kulak asmıyoruz ve Ukraynalıları sonuna kadar desteklemeye devam ediyoruz. İşte bunda kararlıyım. Birleşik Krallık yapacak.

“Başkan Biden’ın ABD açısından kesinlikle kararlı olduğunu biliyorum. Amerikan müttefiklerimizle, G7 ile yakın bir şekilde çalıştık ve Ukrayna galip gelene kadar da bunu yapmaya devam edeceğiz.”

‘Yapmak istediğim ileriye doğru bir yol bulmak’

Evde yaşamanın artan maliyetinden, yurt içinde ve yurt dışında Brexit sonrası bataklığa kadar Truss, Eylül ayında görevine başladığında krizin eşiğinde bir ülkeyi devraldı.

CNN’e verdiği demeçte, eleştirmenlerin uyardığı vergileri kesmek İngiliz toplumunun çoğunluğundan daha zenginler için daha faydalı olacak – hükümetinin “işletmeleri yatırım yapmaya teşvik ettiğini ve ayrıca sıradan insanlara vergileriyle yardım ediyoruz” dedi.

Piyasalar Liz Truss'tan nefret ediyor'  İngiltere için plan.  Sadece bu grafiklere bakın

Bunun da ötesinde, Boris Johnson’ın siyasi çöküşü ve ardından istifa etmesinin ardından Beyaz Saray ve Downing Street arasındaki bağları istikrara kavuşturmak için baskıyla karşı karşıya kaldı.

Biden ve Johnson ideolojik olarak bölünmüş olsalar da – birincisi bir zamanlar İngiltere’deki mevkidaşını Trump’ın “fiziksel ve duygusal klonu” olarak tanımlamıştı – ikisi de Rusya’ya, iklim krizine ve koronavirüs pandemisi sırasında aşı dağıtımına yaklaşımlarında derinden uyumluydu. .

Bununla birlikte, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasında taşınan mallar üzerinde ekstra kontroller gerektiren bir Brexit sonrası önlem olan Kuzey İrlanda Protokolü, her iki taraf için de artık bir diken olarak kaldı.

Kurallar, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınırı açık tutmak ve mezhepsel şiddete dönüşü önlemek için tasarlandı. Ancak Truss, hem Brüksel’de hem de Washington’da derin endişe uyandıran bu kuralları yeniden yazma niyetinde.

İngiltere'de vergi indirimi kumarı, sterlini 37 yılın en düşük seviyesine geri gönderdi

İrlandalı atalarına sık sık atıfta bulunan Biden, doğrudan ABD’yi ilgilendirmiyor olsa da konuyla ilgili görüşlerini netleştirdi. Beyaz Saray’a göre, bu ayın başlarında meslektaşları olarak yaptıkları ilk telefon görüşmesinde, konuyu Truss ile gündeme getirdi.

Biden ile görüşmesi sorulduğunda Truss, CNN’e şunları söyledi: “Başkan Biden ve ben, hayati olanın Belfast Hayırlı Cuma Anlaşması’nı korumak olduğu konusunda hemfikiriz. Ve önümüzdeki yıl bu anlaşmanın 25. yılını kutluyoruz.

“Ama önemli olan, hem Kuzey İrlanda’daki milliyetçi topluluğun hem de Kuzey İrlanda’daki sendikacı topluluğun konumlarını korumamız ve saygı duymamızdır.

“Öyleyse yapmak istediğim ileriye doğru bir yol bulmak ve tercihim AB ile bu Kuzey-Güney ilişkisini koruyan ama aynı zamanda Doğu-Batı ilişkisini de koruyan müzakere edilmiş bir çözüm. Ve bu kesinlikle Belfast Good’un özüdür. Cuma Anlaşması.”

Fransız ilişkisi

İngiltere hükümetinin Brexit sonrası müzakerelere yaklaşımı, Fransa dahil olmak üzere diğer Batılı müttefiklerle de anlaşmazlıklar yarattı.

Ağustos ayındaki liderlik adaylığı sırasında, zamanın İngiltere Dışişleri Bakanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “dost mu düşman mı” olarak görülmesi konusunda “jüri yok” dedi.

Macron, bir toplantı sırasında Truss’un yorumları sorulduğunda omuzlarını silkti. geniş kapsamlı röportaj Tapper ile bu hafta.

Truss, Macron’a “arkadaş” demeyi reddederken, CNN’e Salı günü New York’taki BM Genel Kurulu’nda Macron ile “çok iyi bir toplantı” yaptığını söyledi.

“Bir kez daha Fransa ile paylaştığımız değerlerden ve örneğin yasadışı göçle mücadele, Rusya’ya karşı durma, Ukraynalıları destekleme ve enerji konusunda birlikte çalışma gibi her türlü alanda nasıl çok, çok yakın bir şekilde çalıştığımızdan bahsettik. “

‘Ukrayna’dan ders almalıyız’

Son zamanlarda Biden, Çin ordusunun ABD askeri personelinin Tayvan’ı savunması halinde Tayvan’ı savunacağını söyledi. istila başlatmak demokratik olarak yönetilen adanın

Truss, İngiltere’ye askeri destek sözü vermede Biden kadar doğrudan olmadı, ancak CNN’e şunları söyledi: “Tayvan’ın kendini savunabilmesini sağlamak için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya kararlıyız.”

Hükümetinin, Çin’e “stratejik bağımlılığı” azaltmak ve Pekin’den gelen askeri saldırganlık tehdidine “ortak bir yanıt” vermelerini sağlamak için ABD, Japonya ve Kanada da dahil olmak üzere G7 müttefikleriyle birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Eh, açıkça belirttiğim şey, tüm müttefiklerimizin Tayvan’ın kendini savunabileceğinden emin olması gerektiği. Bu çok, çok önemli. Ve Ukrayna’dan ders almamız gerekiyor.

“Gerçek şu ki, özgür dünya Rus saldırganlığına yeterince erken karşı koymak için yeterince şey yapmadı. Ve Putin bu korkunç savaşı başlatmak için cesaretlendi. Ve bu durumun dünyanın diğer bölgelerinde olduğunu göremiyoruz.”

‘Cumhuriyet iyilik için bir güçtür’

Başbakanlığının ilk haftasında Truss, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüyle karşı karşıya kaldı.

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı 8 Eylül’de 96 yaşında öldükten sonra, dünya liderleri Westminster Abbey’de gösterişli bir devlet cenazesi için toplandı.

Bununla birlikte, Kraliçe’nin ölümü, uzun saltanatı sırasında İngiliz sömürge tarihinin acımasız dönemini de aydınlattı.

Çoğu eski İngiliz topraklarından oluşan 56 üyeli bir kuruluş olan Commonwealth’in bazı üyeleri, monarşiyle ilişkilerini yeniden değerlendirmeye başladı.

Cumartesi günü Kral III. Charles’ın Antigua ve Barbuda Kralı olduğunu teyit ettikten sonra, Başbakan Gaston Browne ITV News’e ülkenin önümüzdeki üç yıl içinde cumhuriyet olup olmayacağı konusunda bir referandum düzenlemeyi planladığını söyledi.

Kraliçe’nin ölümünün ardından İngiliz Milletler Topluluğu’nun istikrarı sorulduğunda Truss, tahta geçtiğinden beri Kral III.

“Ben Commonwealth’i çok ama çok destekliyorum. Bence çok önemli bir organizasyon oldu. Commonwealth, bu röportajda daha önce tartıştığımız önemli ilkeler olan özgürlük ve demokrasiye inanıyor” dedi.

“Şimdi, elbette, herhangi bir ülkenin kendilerini nasıl organize etmeye karar verdiklerine dair bir karar. Ve Kral Charles bu konuda çok netti. Bu yılın başlarında Kigali Commonwealth Zirvesi’nde bu konuda netti.

“Ama İngiliz Milletler Topluluğu’nun iyilik için bir güç olduğunu düşünüyorum. Bu, özgürlük ve demokrasiye olan bir inançtır ve bu fikirleri yıkmak isteyen — bu fikirleri yıkmak isteyen bu otoriter rejimlerle karşı karşıya olduğumuz bir dünyada buna daha fazla ihtiyacımız var.”

CNN’den Luke McGee, Kevin Liptak, Maegan Vazquez ve Allie Malloy raporlamaya katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir