IQAir raporu, 2021’de hava kalitesi için en iyi ve en kötü yerleri gösteriyorCNN

Yeni bir rapora göre, hava kirliliği 2021’de dünya çapında sağlıksız seviyelere yükseldi.

bu IQAir tarafından raporküresel hava kalitesini izleyen bir şirket, her ülkede ve şehirlerin %97’sinde yıllık ortalama hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kalitesi yönergelerihükümetlerin halk sağlığını korumak için düzenlemeler yapmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Analiz edilen 6.475 şehirden sadece 222’si DSÖ’nün standardını karşılayan ortalama hava kalitesine sahipti. Üç bölgenin DSÖ yönergelerini karşıladığı tespit edildi: Yeni Kaledonya’nın Fransız bölgesi ve Porto Riko ve ABD Virgin Adaları’nın ABD bölgeleri.

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş, yönergeleri en az 10 kat aşarak en kötü hava kirliliğine sahip ülkeler arasında yer aldı.

İskandinav ülkeleri, Avustralya, Kanada, Japonya ve Birleşik Krallık, yönergeleri 1 ila 2 kat aşan ortalama düzeylerle hava kalitesi açısından en iyi ülkeler arasında yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde IQAir, 2021’de hava kirliliğinin WHO yönergelerini 2 ila 3 kat aştığını tespit etti.

IQAir North America CEO’su Glory Dolphin Hammes CNN’e verdiği demeçte, “Bu rapor, dünya çapındaki hükümetlerin küresel hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olma ihtiyacının altını çiziyor” dedi. “(İnce partikül madde) her yıl çok fazla insanı öldürüyor ve hükümetlerin daha sıkı hava kalitesi ulusal standartları belirlemesi ve daha iyi hava kalitesini teşvik eden daha iyi dış politikalar keşfetmesi gerekiyor.”

20220322-aqi-dünya-statik

IQAir

Yukarıda: IQAir, 6.000’den fazla şehir için yıllık ortalama hava kalitesini analiz etti ve bunları mavi renkle (WHO PM2.5 loncasını karşılar) en kötü hava kalitesinden mor renkle (WHO PM2.5 kılavuzunu 10 kat fazla aşıyor) kategorize etti. Bir interaktif harita şuradan temin edilebilir IQAir.

DSÖ’nün yeni verilerine dayanan ilk büyük küresel hava kalitesi raporu. yıllık hava kirliliği yönergelerihangileriydi Eylül 2021’de güncellendi. Yeni yönergeler, kabul edilebilir ince partikül madde konsantrasyonunu (veya PM 2.5) metreküp başına 10 mikrogramdan 5 mikrograma yarıya indirdi.

PM 2.5, en küçük kirletici olmakla birlikte aynı zamanda en tehlikelidir. Solunduğunda, kan dolaşımına girebileceği akciğer dokusunun derinliklerine gider. Fosil yakıtların yanması, toz fırtınaları ve orman yangınları gibi kaynaklardan gelir ve bir dizi sağlık tehdidiyle bağlantılıdır. astım, kalp hastalığı ve diğer solunum yolu hastalıkları.

Her yıl milyonlarca insan hava kalitesi sorunlarından ölmektedir. 2016 yılında yaklaşık 4.2 milyon erken ölüm WHO’ya göre ince partikül madde ile ilişkiliydi. 2021 yönergeleri o yıl uygulanmış olsaydı, DSÖ, kirlilikle ilgili yaklaşık 3,3 milyon daha az ölüm olabileceğini buldu.

IQAir, 117 ülke, bölge ve bölgede 6.475 şehirde kirlilik izleme istasyonlarını analiz etti.

ABD’de hava kirliliği 2021’de 2020’ye kıyasla arttı. 2.400’den fazla ABD şehri Analiz edildiğinde, Los Angeles havası 2020’ye kıyasla %6’lık bir düşüş görmesine rağmen en kirli havayı korudu. Atlanta ve Minneapolis gördü önemli artışlar kirlilikte, rapor gösterdi.

Yazarlar, “(Amerika Birleşik Devletleri’nin) fosil yakıtlara olan güveni, orman yangınlarının şiddetinin artması ve Temiz Hava Yasası’nın yönetimden yönetime değişen uygulanmasının tümü ABD hava kirliliğine katkıda bulundu” diye yazdılar.

Araştırmacılar, ABD’deki ana kirlilik kaynaklarının fosil yakıtla çalışan ulaşım, enerji üretimi ve ülkenin en savunmasız ve marjinal topluluklarına zarar veren orman yangınları olduğunu söylüyor.

Los Angeles’tan birkaç mil uzakta yaşayan Hammes, “Özellikle ulaşım açısından büyük ölçüde fosil yakıtlara bağımlıyız” dedi. “Sıfır emisyonla bu konuda akıllıca hareket edebiliriz, ancak yine de yapmıyoruz. Bu da büyük şehirlerde gördüğümüz hava kirliliği üzerinde yıkıcı bir etki yapıyor.”

İklim değişikliği kaynaklı orman yangınları, 2021’de ABD’de hava kalitesini düşürmede önemli bir rol oynadı. Yazarlar, Kaliforniya’daki Caldor ve Dixie yangınlarının yanı sıra ABD’deki Bootleg Yangını da dahil olmak üzere tehlikeli hava kirliliğine yol açan bir dizi yangına dikkat çekti. Oregon, hangi Doğu Sahili’ne kadar duman yükseldi Temmuzda.

Hava kirliliğinin en kötü olduğu ülkeler arasında yer alan Çin, 2021’de hava kalitesinde iyileşme gösterdi. Raporda analiz edilen Çin şehirlerinin yarısından fazlası, bir önceki yıla göre daha düşük hava kirliliği seviyeleri gördü. Rapora göre, başkent Pekin, hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik beş yıllık bir trendi sürdürdü. politika kaynaklı düşüş şehirdeki kirletici endüstrilerin

Raporda ayrıca, Amazon yağmur ormanlarıİklim krizine karşı dünyanın en büyük savunucusu olarak hareket eden , geçen yıl emdiğinden daha fazla karbondioksit saldı. ormansızlaşma ve orman yangınları kritik ekosistemi tehdit etti, havayı kirletti ve iklim değişikliğine katkıda bulundu.

“Bunların hepsi küresel ısınmaya yol açacak veya yol açacak formülün bir parçası.” dedi Hammes.

Rapor ayrıca bazı eşitsizlikleri de ortaya çıkardı: Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’daki bazı gelişmekte olan ülkelerde izleme istasyonları yetersiz kalıyor ve bu da bu bölgelerdeki hava kalitesi verilerinin kıtlığına neden oluyor.

Hammes, “Bu verilere sahip olmadığınızda, gerçekten karanlıktasınız” dedi.

Hammes, izleme ağındaki iyileşme nedeniyle Afrika ülkesi Çad’ın ilk kez rapora dahil edildiğini kaydetti. IQAir, ülkenin hava kirliliğinin geçen yıl Bangladeş’in ardından dünyanın en yüksek ikinci olduğunu tespit etti.

Scripps Oşinografi Enstitüsü’nde orman yangını dumanının sağlık üzerindeki etkisini araştıran bir iklim değişikliği epidemiyoloğu olan Tarik Benmarhnia da bu raporlarda yalnızca izleme istasyonlarına güvenmenin kör noktalara yol açabileceğini kaydetti.

Bu raporda yer almayan Benmarhnia CNN’e verdiği demeçte, “Sadece hükümet kaynaklarına değil, farklı ağlara da güvenmelerinin harika olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ancak birçok bölgede yeterli istasyon yok ve alternatif teknikler mevcut.”

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 2021 raporunda sonuçlandı küresel ısınmanın hızını yavaşlatmanın yanı sıra, fosil yakıtların kullanımını kısıtlamanın, hava kalitesini ve halk sağlığını iyileştirme gibi ek faydaları da olacaktır.

Hammes, IQAir raporunun dünyanın fosil yakıttan vazgeçmesi için daha da fazla neden olduğunu söyledi.

“Rapor elimizde, okuyabilir, içselleştirebilir ve kendimizi gerçekten harekete geçmeye adayabiliriz” dedi. “Yenilenebilir enerjiye doğru büyük bir hareket olması gerekiyor. Küresel ısınmanın gidişatını tersine çevirmek için sert önlemler almamız gerekiyor; aksi takdirde, üzerinde bulunduğumuz etki ve tren geri döndürülemez (olur).

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir