İran: Başörtüsü Karşıtı Protestolar İçin 450 “İsyancı” Tutuklandı

İran: Başörtüsü Karşıtı Protestolar İçin 450 'İsyancı' Tutuklandı

İran’da bir gösteri sırasında İranlı protestocular sloganlar attı. (Dosya)

Tahran, İran:

Devlet medyasının Pazartesi günü bildirdiğine göre, İran’ın kuzeyindeki bir eyalette yetkililer, genç bir Kürt kadının ahlak politikası gözaltında ölümünün ardından 10 günden fazla süren protestolarda 450 kişiyi tutukladı.

Mahsa Amini’nin ölümünün 16 Eylül’de açıklanmasının ardından başlayan kargaşadan bu yana ülke genelinde çoğu gece düzenlenen gösterilerde yüzlerce gösterici, reformist aktivist ve gazeteci tutuklandı.

Kürtçe ilk adı Jhina olan Amini, bundan üç gün önce başörtüsü takma ve mütevazı bir elbise giymeyi zorunlu kılan kuralları ihlal ettiği iddiasıyla Tahran’da gözaltına alındı.

Kuzey eyaletinin başsavcısı Mohammad Karimi, resmi haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte, “Geçtiğimiz günlerdeki sıkıntılar sırasında Mazandaran’da 450 isyancı tutuklandı.”

Mazandaran’ın çeşitli bölgelerinde hükümet binalarına saldırdılar ve kamu malına zarar verdiler” dedi.

Yerel basın, protestocuların rejim karşıtı sloganlar attığını bildirdi ve Karimi, onlara “yabancı anti-devrimci ajanlar” tarafından liderlik edildiğini söyledi.

Cumartesi günü, komşu Guilan eyaletindeki yetkililer 60’ı kadın 739 kişinin tutuklandığını duyurdu.

İran yargı başkanı Gholamhossein Mohseni Ejei Pazar günü, yargının Mizan Online web sitesinde, “isyanların” temel kışkırtıcılarına karşı “tahammülsüz kararlı eylem ihtiyacının altını çizdi” dedi.

Resmi rakamlara göre, kargaşanın başlamasından bu yana, çoğunluğu protestocular, ancak İslam cumhuriyetinin güvenlik güçlerinin üyeleri de dahil olmak üzere en az 41 kişi öldü.

Tasnim haber ajansı tarafından Pazartesi günü yayınlanan fotoğraflar, başkent Tahran’ın yaklaşık 150 kilometre (90 mil) güneyinde kutsal bir Şii şehri olan Kum’daki protestocuları gösterdi.

Tasnim, güvenlik güçlerinin “öncü azmettiricilerin” bu görüntülerini yayınlayarak sakinlerinden “onları teşhis etmelerini ve yetkililere haber vermelerini” istediğini bildirdi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir