İran, hükümet karşıtı protestoların ortasında İngiltere elçisini çağırdı

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri — İran Dışişleri Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Londra merkezli Farsça medya kuruluşlarının yarattığı düşmanca bir atmosfer olarak nitelendirdiği şeyi protesto etmek için İngiltere’nin büyükelçisini çağırdığını söyledi. Hareket, İran’da genç bir kadının polis nezaretinde ölümüyle tetiklenen şiddetli huzursuzluğun ortasında geldi.

Devlet tarafından işletilen IRNA haber ajansı, bakanlığın ayrıca Norveç’in İran büyükelçisini de çağırdığını ve Norveç parlamentosu başkanı Masud Gharahkhani’nin son sözlerini şiddetle protesto ettiğini bildirdi.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra gözaltında ölümü, İran’ın illerinde ve Tahran’ın başkentinde huzursuzluk yarattı.

Amini’nin ölümüyle ilgili protestolar İran’da en az 46 şehir, kasaba ve köye yayıldı. Devlet televizyonu, protestoların başladığı 17 Eylül’den bu yana en az 41 protestocunun ve polisin öldürüldüğünü öne sürdü. Bir Associated Press yetkilileri tarafından yapılan resmi açıklamalara göre en az 13 ölü ve 1.200’den fazla gösterici tutuklandı.

Göstericiler ve güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalar devam ediyor. Yarı resmi Fars haber ajansının Pazar günü bildirdiğine göre, İran Muhafızları ile gönüllü bir güç olan Basij’in bir üyesi dün gece Tahran’da protestocular tarafından öldürüldü. IRNA’nın bildirdiğine göre, Perşembe gününden beri sokak çatışmalarının ardından komada olan bir Basij üyesi Pazar günü Batı Azerbaycan eyaleti Urmiye’de öldü.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi, Cumartesi günü İngiltere’nin İran büyükelçisi Simon Shercliff’i çağırdığını ve Farsça yayın yapan eleştirel medya kuruluşlarına ev sahipliği yapmasını protesto ettiğini söyledi. Bakanlık, haber kuruluşlarının rahatsızlıkları kışkırttığını ve programlarının başında İran’daki ayaklanmaların yayılmasını sağladığını iddia ediyor.

İran, haber ajanslarının haberlerini İran’ın iç işlerine müdahale ve egemenliğine karşı eylemler olarak gördüğünü söyledi.

İran’daki kriz, Tahran’da ahlak polisi tarafından İslami başörtüsünü çok gevşek taktığı iddiasıyla tutuklanan Amini’nin ölümü üzerine halkın öfkesinin taşmasıyla başladı. Polis, kalp krizinden öldüğünü ve kötü muamele görmediğini söyledi, ancak ailesi bu konuda şüphe uyandırdı.

Amini’nin ölümü, Batı ülkeleri ve Birleşmiş Milletler’den sert kınamaların yanı sıra yurtdışında dayanışma protestolarına yol açtı. Pazar günü, Londra’daki İran büyükelçiliği önünde şiddetli sokak gösterileri patlak verdi, polise taş atıldı ve beş protestocu tutuklandı. Çatışmalarda çok sayıda polis memuru yaralandı, ancak hiçbiri ciddi değildi.

Pazar günü İran’ın çeşitli şehirlerinde de hükümet yanlısı mitingler düzenlendi. Başkentin Enghelab ya da Devrim Meydanı’ndaki mitinge İran bayrakları sallayarak binlerce kişi katıldı. Tahran’daki mitinge kabine sözcüsü Ali Bahadori Jahromi de dahil olmak üzere bazı yetkililer katıldı.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir