İran’da Protestolar Ardışık 10’uncu Günü Öfkelendirdi

'Diktatöre Ölüm': İran'daki Protestolar Ardışık 10'uncu Günü Öfkelendiriyor

İranlı Genç Kadının Ölümüne Protesto 10. Gününe Girdi.

Paris:

İranlılar, genç Kürt kadın Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülmesini protesto etmek için yargının uyarısına rağmen Pazar günü arka arkaya onuncu gece sokaklara döküldü.

Diğer kaynaklar gerçek rakamın daha yüksek olduğunu söylese de, resmi rakamlara göre, çoğu protestocu ama İslam cumhuriyetinin güvenlik güçlerinin üyeleri de dahil olmak üzere, kargaşanın başlamasından bu yana en az 41 kişi öldü.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları (UST) grubu Pazar akşamı, geçiş ücretinin en az 57 olduğunu söyledi, ancak devam eden internet kesintilerinin son gecelerde kadınların önderlik ettiği protestoların yayıldığı bir bağlamda ölümleri doğrulamayı giderek zorlaştırdığını kaydetti. şehirlerin puanları.

Yargının Mizan Online web sitesinde, yargı başkanı Gholamhossein Mohseni Ejei Pazar günü Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi’nin önceki gün yaptığı uyarıyı yineleyerek, “isyanların” temel kışkırtıcılarına karşı “tahammülsüz kararlı eyleme ihtiyaç olduğunu vurguladı” dedi.

Yüzlerce gösterici, reformist aktivist ve gazeteci, Amini’nin 16 Eylül’deki ölümünün ardından başlayan huzursuzluktan bu yana, çoğu gece yapılan gösterilerde tutuklandı.

Kürtçe ilk adı Jhina olan Amini, bundan üç gün önce, başörtüsünün sıkı bir şekilde kapatılmasını zorunlu kılan ve diğer şeylerin yanı sıra yırtık kot pantolon ve parlak renkli kıyafetleri yasaklayan kuralları ihlal ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

UST’nin yayınladığı görüntülerde, Pazar günü akşam karanlığından sonra olduğu iddia edilen Tahran sokaklarında protestocuların “diktatöre ölüm” diye bağırdığı görüldü.

Görgü tanıkları AFP’ye çeşitli yerlerde protestoların devam ettiğini söyledi.

‘Yuvarlanma kesintileri’

İran’ın neredeyse üç yıldaki en büyük protestoları, güvenlik güçlerinin gerçek mermi ateşi ve kuş atışlarına, hak gruplarının suçlamalarına, protestocuların taş fırlatmasına, polis arabalarını ateşe vermesine ve devlet binalarını ateşe vermesine tanık oldu.

Bazı İranlı kadın protestocular mitinglerde başörtülerini çıkarıp yaktı ve saçlarını kestiler, bazıları büyük şenlik ateşlerinin yanında “zan, zendegi, azadi” veya “kadın, yaşam, özgürlük” diye slogan atan kalabalıkların alkışları arasında dans etti.

Yetkililer internet erişimini kısıtlamış olsa bile, dünya şiddeti büyük ölçüde sosyal medyada yayınlanan titrek cep telefonu görüntülerinden öğrendi.

Web monitörü NetBlocks, WhatsApp, Instagram ve Skype’ın zaten engellenmiş olmasıyla birlikte, “yaygın kesintiler” ve “yaygın internet platformu kısıtlamaları” kaydetti.

Bunu Facebook, Twitter, TikTok ve Telegram’daki eski yasakları takip etti.

Yurtdışındaki protestolar, diğer şehirlerin yanı sıra Atina, Berlin, Brüksel, İstanbul, Madrid, New York ve Paris’te İranlı kadınlarla dayanışma içinde gerçekleştirildi.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, güvenlik güçlerinin Pazar günü geç saatlerde yaşanan huzursuzluğa verdiği yanıtı “orantısız… haksız ve kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

83 yaşındaki dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından yönetilen ve nükleer programı nedeniyle sert ekonomik yaptırımlara maruz kalan İran, huzursuzluktan “yabancı komploları” sorumlu tuttu.

Dışişleri bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Londra merkezli Farsça konuşan medyanın “isyanlara davet” olarak nitelendirdiği şey için İngiltere’nin büyükelçisini ve ülkesinin parlamento başkanı tarafından yapılan “yapıcı olmayan yorumlar” için Norveç elçisini çağırdığını söyledi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hossein Amir-Abdollahian “ABD’nin İran işlerine müdahaleci yaklaşımını… isyancıları desteklemeye yönelik kışkırtıcı eylemleri de dahil olmak üzere” eleştirdi.

hükümet yanlısı miting

İran da başörtüsü ve muhafazakar değerleri savunmak için büyük mitingler düzenledi.

Pazar günü hükümet yanlısı mitingler düzenlendi ve ana etkinlik Tahran’ın merkezindeki Enghelab (Devrim) Meydanı’nda gerçekleşti ve burada göstericiler zorunlu başörtüsü yasalarına desteklerini dile getirdiler.

28 yaşındaki gösterici Nafiseh, “Şehitler bu başörtüsü başımıza kalsın diye öldü” diyerek, başörtüsü takmanın gönüllü olmasına karşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir başka gösterici, 21 yaşındaki öğrenci Atyieh, protestolara “öncülük eden insanlara karşı güçlü eylem” çağrısında bulundu.

Ancak İran’daki ana reformist grup olan İslami İran Halk Partisi Birliği, zorunlu kıyafet kuralının kaldırılması çağrısında bulundu.

Yurtdışında yerleşik insan hakları grupları, ülkedeki kendi kaynaklarını öne sürerek İran’ı sarsan kargaşaya ışık tutmaya çalıştı.

IHR Pazar günü yaptığı açıklamada, İranlı öğretmen sendikalarının bir şemsiyesinin öğretmenleri ve öğrencileri protestoları desteklemek için Pazartesi ve Çarşamba günleri dersleri boykot etmeye çağırdığını bildirdi.

İranlı yetkililer, eylemcilerin kafasına aldığı darbe sonucu hayatını kaybettiğini söylediği Amini’nin ölüm nedenini henüz açıklamadı.

İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Amini’nin dövülmediğini ve “tıp doktorunun nihai görüşünü beklememiz gerektiğini” söyledi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir