İranlı Amerikalılar, İran’daki protestocuları desteklemek için ABD genelinde gösteriler düzenliyorCNN

İranlı Amerikalılar, ahlak polisi tarafından gözaltındayken yere yığılan 22 yaşındaki bir kadının ölümüyle ilgili İran’da devam eden protestolarla dayanışma amacıyla bu hafta sonu ABD genelinde gösteriler düzenliyor.

Dayanışma içinde bize katılın ve temel insan hakları için savaşırken vahşice bastırılan ve internete erişimleri kesilen İran halkının sesi olun” dedi. bir etkinlik için bir broşür okuyun Cumartesi günü Boston’da. Diğer eyaletlerin yanı sıra California, Rhode Island ve Florida’da da benzer etkinlikler düzenleniyor.

Geçen Cuma günü Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İslam Cumhuriyeti’nde protestolar bu hafta başlarında patlak verdi. Ölümünden günler önce, Tahran’da ahlak polisi tarafından tutuklandı ve kıyafetleri hakkında rehberlik almak için bir “yeniden eğitim” merkezine götürüldü. İran ahlak polisi, kadınlara zorunlu başörtüsü takmak gibi katı kıyafet kuralları uygulayan özel bir birimdir.

Gözaltındayken, Amini komaya girdi ve kısa bir süre sonra öldü. Polis, Amini’nin ölümünü bir “talihsiz olay” Yarı resmi haber ajansı Fars News Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gözaltında fiziksel zarar gördüğünü reddettiğini söyledi. İranlı yetkililer, Amini’nin tutuklanmasının ardından “kalp krizi” geçirdikten sonra öldüğünü söyledi, ancak ailesi önceden kalp rahatsızlığı olmadığını söyledi.

Amini’nin ölümü için adalet ve hesap sorulmasını talep eden protestocular o zamandan beri Tahran ve ötesinde sokaklara döküldü. Videolar, kadınların halka açık yerlerde başlarını örtmelerini gerektiren yasalara aykırı olarak saçlarını kesip başörtülerini yaktıkları için kalabalığın tezahürat yaptığını gösteriyor. İlahiler, İran’ın Dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’e atıfta bulunan “Kadınlar, yaşam, özgürlük”ten “diktatöre ölüm”e kadar uzanıyor.

Hükümet muhalefeti güç kullanarak engellemeye çalıştı ve internet kesintisi. Güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda düzinelerce protestocunun öldüğü bildirildi.

CNN bağımsız olarak ölü sayısını doğrulayamıyor – kesin bir rakamı İran hükümeti dışında herhangi birinin doğrulaması mümkün değil – ve muhalefet grupları, uluslararası hak örgütleri ve yerel gazeteciler tarafından farklı tahminler verildi.

Uluslararası Af Örgütü Cuma günü söyledi en az 30 kişi, dört çocuk da dahil olmak üzere ölmüştü; devlet medyasına göre İran İslam Cumhuriyeti Yayını, 35 kişi öldü.

23 Eylül'de Washington'daki Lincoln Memorial Reflecting Pool'da Mahsa Amini için gün batımında mum ışığı nöbetine yüzlerce kişi katıldı.

Protestoları desteklemek için İranlı Amerikalılar mitinglere, gece nöbetlerine ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Birçoğu, polis baskısına son verilmesi ve zorunlu kıyafet kurallarına son verilmesi de dahil olmak üzere İranlı kadınlar için daha fazla insan hakları talep ediyor.

Bu haftanın başlarında, Washington’daki Lincoln Memorial Reflecting Pool’da ve diğer yerlerin yanı sıra California Üniversitesi, Berkeley’de protestolar düzenlendi. Gösteriler hafta sonu boyunca devam edecek, buna destekçilerin girmeye çalışacağı San Francisco da dahil. bir insan zinciri oluşturmak Pazar günü Golden Gate Köprüsü’nün karşısında.

Virginia’da yaşayan İranlı bir Amerikalı olan Majid Sadeghpour, Washington’daki bir Cumartesi mitinginin organizatörlerinden biri. Sadeghpur, CNN’e verdiği demeçte, protestoların İran’da “bu rejimi ne pahasına olursa olsun devirmeye hazır” kişilerle dayanışmayı simgelediğini söyledi.

Sadeghpour, “İran halkı yeni bir devrim sürecinde” dedi. “Rejim yıllardır düşüyor ve şimdi tam anlamıyla düşüyor. Uluslararası toplumu bu rejimle bağlarını koparmaya ve bunun yerine İran halkını ve onların örgütlü direnişini desteklemeye çağırıyoruz.”

Şikago’daki bir protesto organizatörü olan Sepideh Sanie, özellikle internet kesintisi bu kadar çok kişinin duyulmasını engellediği için İranlıların sesini yükseltmeye mecbur hissettiğini söyledi.

Sanie, “İslami Rejimin baskısı altında yaşamayan insanlar olarak sesimizi duyurmak ve halkımızın sesi olmak zorundayız” dedi. “Hükümet İranlıların sesini susturmak için internet ve sosyal medya platformlarına erişimi kısıtlıyor ve işte burada biz, özgürlüğü ve farklı platformlara erişimi olanlar devreye giriyor.”

Türkiye, Lübnan, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya ve Almanya gibi diğer ülkelerde de dayanışma etkinlikleri düzenleniyor.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir