İranlı kadınlar neden saçlarını kesiyor?

Editörün Notu: Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak CNN’nin Bu arada Orta Doğu haber bülteninde, haftada üç kez bölgenin en büyük haberlerine bir bakış olarak yayınlandı. buradan kaydolun.


Abu Dabi, BAE
CNN

Ağlayan İranlı bir kadın, ölü kardeşinin tabutunun yanında diz çökerken görülüyor. saçlarını keser bir çift makasla. Akrabaları, telleri tabuta atarken adalet için feryat ediyor.

Geçen hafta İran’ı etkisi altına alan hükümet karşıtı protestolardan birinde vurularak öldürülen 36 yaşındaki Javad Haydari için yas tutuyorlardı.

Bunun gibi görüntüler, dünyanın dört bir yanındaki kadınları, İranlı kadınların ölümünü protesto eden İranlı kadınlara katılmaya teşvik etti. 22 yaşındaki Mahsa Amini. Tahran sokaklarından çekildikten üç gün sonra, 16 Eylül’de hastanede öldü. ahlak polisi ve tevazu içinde dersler için bir “yeniden eğitim merkezine” götürüldü.

Ortadoğu, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri genelinde, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar mitingler ve gösterilerde İranlı kadınların içinde bulunduğu kötü durumla dayanışma gösterdiler. Bazıları da toplum içinde veya filme alınırken saçlarını kesmiş veya traş etmiş.

Ünlü İranlı yazar, bu protestoların farklı olduğunu söylüyor

Şimdi 12. günlerinde, protestolar ortalığı karıştırdı Başkent Tahran da dahil olmak üzere 40’tan fazla İran şehri. Devlet medyasına göre, İran güvenlik güçleri yüzlerce kişiyi tutukladı ve en az 41 kişiyi öldürdü. Bazı insan hakları örgütleri ölü sayısının 76’ya kadar çıktığını söylüyor. CNN bu rakamları bağımsız olarak doğrulayamıyor.

Peki kadınlar neden saçlarını kesiyor?

Birçok İranlı kadın için saç kesmek bir güzellik işaretidir. gizlenmeye karar verildi İslam Cumhuriyeti’nde – dokunaklı bir protesto biçimidir.

İtalya, Bologna’da yaşayan İranlı kimya mühendisi 36 yaşındaki Faezeh Afshan, “Onlara, standartlarını, güzellik tanımlarını veya nasıl görünmemiz gerektiğini düşündüklerini umursamadığımızı göstermek istiyoruz” dedi. saçlarını tıraş ederken görüntülendi. “Kızgın olduğumuzu göstermek için.”

Afshan, saç kesme uygulamasını tarihi kültürel uygulamalara bağlıyor. CNN’e “Edebiyatımızda saç kesmek yas tutmanın, bazen de protestonun sembolüdür” dedi. “Kızgın olduğumuzu göstermek için saçımızı kesebilirsek… yaparız.”

Uygulama, Firdevsi tarafından yazılan 1000 yıllık bir Pers destanı ve İran’da kültürel bir dayanak noktası olan Shahnameh’de geçiyor. 60.000’e yakın mısradan oluşan şiir, Pers krallarının hikayelerini anlatır ve Fars edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Destansı eserde birden fazla örnekte, saç bir yas edimiyle koparılır.

“Kadınların saçlarını kesmeleri eski bir Pers geleneğidir… öfkenin zalimin gücünden daha güçlü olduğu zaman.” tweetlendi Galler merkezli yazar ve çevirmen Shara Atashi. “Beklediğimiz an geldi. Siyaset şiirle beslenir.”

Ataşi, CNN’e verdiği demeçte, Şahname’de kahraman Siyavaş’ın öldürülmesinden sonra karısı Farangis ve ona eşlik eden kızlar adaletsizliği protesto etmek için saçlarını kestiler.

Şiirde tasvir edilen karakterlerin “semboller ve arketipler olarak günlük kullanımda” olduğunu belirterek, şiirin 1000 yıldır İranlıların, Afganların ve Taciklerin kimliklerinin şekillenmesine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Diğer İranlı şairlere atıfta bulunarak, “Ama Hafız ve Khaqani’nin şiirlerinde de her zaman yas ve adaletsizliğe karşı protestolarla ilgili saç kesimi var” dedi.

Kadınların polis nezaretinde ölümünün ardından kadınlar başörtülerini yaktı

Uygulama, diğer antik kültürlerde de yaygındır. Eski Mezopotamya’dan (günümüz Irak’ı) 3500 yıllık bir şiir olan Gılgamış Destanı, kişinin saçını kesmenin veya çekmenin ıstırabı ifade etmek için kullanıldığı keder ve umutsuzluk temalarını kapsar. Şiir, dünyanın en eski edebiyat eserlerinden biri olarak kabul edilir ve komşu kültürleri etkilediği söylenir.

Belçika’da ikamet eden İranlı aktivist Shima Babaei, 2018’de İran’ın meşhur ahlak polisi tarafından protesto işareti olarak alenen başörtüsünü çıkardığı için tutuklandığını söyledi, CNN’e saç kesmenin İranlılar için “tarihi bir anlamı” olduğunu söyledi. Doğrudan bir akrabasını kaybeden kadınların bazen yas ve öfke belirtisi olarak saçlarını kestiğini söyledi.

İranlı kadınlar başörtüsü yasası ve ahlak polisi hakkında konuşuyor

“Bizim için Mahsa bizim ablamızdı” dedi. “Ve bu şekilde, protesto ediyoruz.”

Atashi, saç kesmenin, “sevilen birinin kaybından kaynaklanan acının derinliğini daha iyi ortaya çıkarmak için bir yas töreni olduğunu” söyledi. Ve bugünün bağlamında, bunun “insanlarımızın öldürülmesine karşı protestonun” bir işareti olduğunu da ekliyor.

Suudi kral MBS’yi başbakan olarak atadı

Suudi devlet medyasına göre, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz, oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı (MBS olarak bilinir) krallığın başbakanı ve bir diğer oğlu Prens Halid’i savunma bakanı olarak atadı.

  • Arka fon: Veliaht prens savunma bakanlığından terfi etti ve birkaç yıldır Suudi Arabistan’ın fiili hükümdarı oldu. Halid daha önce savunma bakan yardımcısı olarak görev yapmıştı. Devlet tarafından işletilen Suudi Basın Ajansı’nın bildirdiğine göre MBS, krallığın askeri endüstrilerdeki kendi kendine yeterliliğini %2’den %15’e çıkardığını ve yeni atanan savunma bakanı altında %50’ye ulaşmayı planladığını bildirdi. Kararnameye göre Kral Selman, katıldığı kabine toplantılarına başkanlık etmeye devam edecek.
  • neden önemli: MBS, 2017’de iktidara gelmesinden bu yana Suudi Arabistan’ı kökten değiştirdi, ekonomiyi petrole bağımlılığından uzaklaştırma çabalarına öncülük etti, kadınların araba kullanmasına ve din adamlarının yetkilerini kısıtlamasına izin verdi. Ancak reformları, aktivistler, kraliyet mensupları, kadın hakları aktivistleri ve işadamlarının hapse atılmasıyla birlikte muhaliflere yönelik bir baskıyla geldi.

Türkiye, siyasetçinin Erdoğan’ı ‘lağım faresine’ benzetmesinin ardından Alman elçisini çağırdı

Reuters’in bildirdiğine göre, Türkiye dışişleri bakanlığı Salı günü Almanya’nın Ankara büyükelçisini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “küçük bir lağım faresine” benzeten üst düzey bir Alman politikacının yaptığı yorumları protesto etmek için çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Alman Federal Parlamentosu Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin Aşağı Saksonya eyalet seçim kampanyası sırasında cumhurbaşkanımız hakkında yaptığı aşağılayıcı açıklamaları en sert şekilde kınıyoruz” dedi. .

  • Arka fon: Kubicki, sözde Balkan rotası üzerinden Almanya’ya doğru Türkiye’den hareket eden yasadışı göçmenlerin sayısındaki artışa dikkat çekmeye çalışırken bir seçim kampanyası mitingi sırasında bu yorumu yaptığını Reuters’e doğruladı. Kubicki, popüler animasyon filmi “Ratatouille”i örnek vererek, “Lağım faresi küçük, sevimli ama aynı zamanda çocuk hikayelerinde de görülen zeki ve kurnaz bir yaratıktır” dedi.
  • neden önemli: Türkiye AB üyeliğine aday ancak müzakereler, Ankara’nın insan hakları sicili, göç ve jeopolitik dahil olmak üzere bir dizi konudaki anlaşmazlıklar nedeniyle uzun süredir durduruldu. Cumhurbaşkanına hakaret, Erdoğan ve iktidardaki AK Parti’nin yirmi yıldır iktidarda olduğu Türkiye’de suçtur.

İsrail’in bu yılki en kanlı Batı Şeria baskınlarından birinde en az 4 Filistinli öldü, düzinelerce kişi yaralandı

En azından dört Filistinli adam Filistinli yetkililer, Çarşamba sabahı Cenin’de düzenlenen bir İsrail askeri baskını sırasında öldürüldüğünü ve 50 kişinin yaralandığını belirterek, bunun bu yıl işgal altındaki Batı Şeria’da şimdiye kadar görülen en ölümcül İsrail baskınlarından biri olduğunu söyledi. 100 Filistinli öldürüldü İsrail askerleri tarafından. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), baskının Nisan ayında Tel Aviv’de üç kişinin ölümüne neden olan bir saldırıyla ilgili olduğunu ve şüphelilerin Çarşamba günü patlayıcılar ve silah ateşiyle karşılık verdiğini söyledi.

  • Arka fon: İsrail aylardır düzenli olarak Batı Şeria’daki şehirlere baskın düzenliyor, özellikle Cenin ve Nablus’a odaklanıyor ve militanları ve silah depolarını İsrail’e geçme ve saldırı gerçekleştirme şansı bulamadan hedef aldığını söylüyor. IDF tarafından “Dalgayı Kırmak” olarak adlandırılan operasyon, İsraillilere yönelik bir dizi saldırının ardından başlatıldı. İsrail ve Batı Şeria’da bu yıl şimdiye kadar sivilleri ve askerleri hedef alan saldırılarda en az 20 İsrailli ve yabancı öldürüldü.
  • neden önemli: Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre bu, Batı Şeria’daki Filistinliler için 2015’ten bu yana en ölümcül yıl. Öldürülenlerin 35’ten fazlası Cenin’de. İsrail, ölenlerin çoğunun askeri operasyonlar sırasında askerlerle şiddetli bir şekilde çatıştığını söylüyor, ancak B’Tselem de dahil olmak üzere insan hakları grupları düzinelerce silahsız sivilin de öldürüldüğünü söyledi.
Kına MIME

Muhammed Semih Uğurlu/Anadolu Ajansı/Getty Images

Orta Doğu’nun birçok yerinde vücut sanatı için ünlü olarak kullanılan kırmızımsı kahverengi bir boya olan kına, UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesine girme yolunda ilerliyor olabilir.

BAE ve Arap Birliği tarafından aday gösterilme sürecinde, kına uzun zamandır Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya mirasının ve kimliğinin bir parçası olmuştur.

Binlerce yıl öncesine dayanan geçici boya, genellikle dini bayramlar ve kutlamalar için, çoğunlukla kişinin ellerinde ayrıntılı tasarımlar oluşturmak için kullanılır.

Abu Dabi hükümet medya ofisine göre, 16 Arap ülkesinden temsilciler adaylığı tartışmak için bu ay bir araya geldi ve kınanın Arap ve Körfez kültürü ve kimliğinde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesi hem kalıtsal gelenekleri hem de modern gelenekleri içerir ve “sosyal kaynaşmaya” katkıda bulunan ve ortak bir kimlik duygusunu teşvik eden uygulamaları teşvik etmeyi amaçlar.

Liste, şahin, yoga ve Arap kaligrafisi gibi uygulamaları içerir.

Nadeen Ebrahim tarafından

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı Salı günü Kahire'de Dünya Turizm Günü'nü kutlarken, ziyaretçiler Mısır Müzesi'nde sergilenen eserlere bakıyor.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir