İşgalden çıkan Ukrayna kasabası için zorluklar devam ediyor

IZIUM, Ukrayna — Yağmur suyu, duşlar ve bulaşıklar içindir. Atılan odun, yemek pişirme ateşleri içindir. Ama penceresiz evlerde sonbahar soğuğundan neredeyse hiçbir şey kaçmaz.

Rus kuvvetleri, iki hafta önce bir Ukrayna karşı saldırısında geri çekilmeye zorlanmadan önce altı ay boyunca İzium’u kontrol etti. Savaşın son günlerinden birinde, Margaryta Tkachenko’nun bahçesinde kademeli bir roket patladı. Karkası hala orada, çocukları için bir yenilik ve ailenin katlandığı korkunç altı ayı hatırlatıyor.

Ev aylar önce tanınmayacak kadar hasar gördü.

Üç kardeşin en büyüğü olan oğlu Mykyta, “Uçakların uçtuğunu, mayınların nasıl ıslık çaldığını, kasetin (roketlerin) nasıl patladığını hatırlıyorum” dedi.

Tkachenko, “Bodrumdan çıktık ve ev gitmişti” dedi. Çocukları bodrumda tuttu ve yukarıdaki hasarı temizlemek için elinden geleni yaptı.

“Çocuklar günlerdir yıkanmamıştı,” dedi. “Birkaç gündür yemek yememiştik. Küçük olan bir kaşık bal yedi ve oğlan bir kaşık dolusu pirinç yedi. İki gün boyunca hiçbir şey yemedim.”

Çatısı kömürleşmiş bir kabuk ve Sievierodonetsk Nehri’ne bakan üst kattaki pencereler havaya açık. O ve üç çocuğu – 9 aylık, 7 ve 10 yaşlarında – şimdi alt katta karanlık bir köşede yaşıyorlar, tüm yatak odasını kaplayan bir şilte üzerinde birlikte uyuyorlar ve güneş battıktan sonra ihtiyaçları olan şeyleri arıyorlar.

Kasabanın Mart ayından bu yana doğalgazı, elektriği, şebeke suyu ve interneti yok. Bunun ne zaman değişebileceğini kimse tahmin edemedi, ancak bölge yetkilileri savaşın ilk günlerinde ayrılan sakinleri geri dönmemeye çağırdı. Çok zor ve – etrafa saçılmış sayısız mayın var – çok tehlikeli.

Ancak Rusları bekleyen binlerce kişi arasında Tkachenko da vardı.

Pazar günü alacakaranlık çökerken bebeği kalçasının üzerine kaldırdı, kızına içme suyu getirmesini söyledi ve boş eliyle buruşturulmuş kağıdı, dikkatlice çıraları yığdı, ateşi yaktı ve çaydanlığı ızgaraya yerleştirdi. Odun dumanı kokusu havayı doldurdu. Büyük kızı, ince bir çubuğu yavaşça köz haline getirdi ve birkaç saniyede bir artan karanlıkta yanmasını izlemek için işaret etti.

Isınan su, bir formülle bir şişeye girdi, sonra keçiyi sağma zamanı geldi.

Küçük sebze bahçesinde asmada bir avuç çeri domates var, ama çoğunlukla aile geçinmek için insani yardıma güveniyor. Geceleri, yangın söndüğünde, 10 yaşındaki kızı ustaca bir parmak uzunluğundaki pamuk dolguyu çıkardı, büktü ve üzerine ayçiçek yağı dökerek bir tabağa koydu. Diğer gecelerden birkaç fitil zaten yerinde olduğu için, derme çatma kandil neredeyse okunabilecek kadar parlaktı.

Tkachenko, iki büyük çocuğunun ne zaman eğitime devam edebileceğini bilmiyor. Izium’un okullarının çoğu Ruslar tarafından üs olarak kullanılmış ve hepsinde bir çeşit hasar var. Kasabayı geri almaya çalışırken en az üçü Ukrayna füzeleri tarafından tamamen yok edildi.

“Bundan sonra ne olacağını tahmin edemiyorum. Kış en korkutucu olanıdır. odunumuz yok. Nasıl ısıtacağız?” diye sordu Tkachenko. Cevapları yoktu.

———

AP’nin savaş haberlerini https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir