Japon liderin 72’deki Çin gezisi diplomatik bir kumardı

TOKYO — bu Japonyailişkileri normalleştiren bu lider Çin Eski bir Japon dışişleri bakanı olan kızına göre, 50 yıl önce Soğuk Savaş’ın zirvesinde yüksek bahisli müzakereler için Pekin’e uçtuğunda hayatından endişe duyuyordu.

Kakuei Tanaka’nın göreve başladıktan sadece iki ay sonra Çin ile ilişkileri normalleştirme misyonu büyük bir kumardı, kızı Makiko Tanaka, Tanaka’nın meslektaşıyla imzaladığı tarihi tebliğin Perşembe günü 50. yıldönümü öncesinde Associated Press’e verdiği röportajda şunları söyledi: Zhou Enlay.

1993-2012 yılları arasında dışişleri bakanı ve diğer önemli görevlerde görev yapan Makiko Tanaka’yı hatırlatarak, zamanın başbakanı ayrılmadan önce kızına görevi başarısız olursa istifa edeceğini söyledi.

Japonya’da muhalefet o kadar şiddetliydi ki, bazı iktidar partisi şahinlerinin geziden bir gün önce evlerine geldiğini ve onun gitmesini engellemeye çalıştığını söyledi. Kızına, 1972’de büyük ölçüde kapalı bir ülke olan Çin’de zehirlenmekten korktuğunu söyledi.

Aynı yılın başlarında ABD Başkanı Richard Nixon, Çin’in dünyadaki konumunu değiştirecek komünist Çin ziyaretini yapmıştı. Gezisi, ABD’nin 1979’da Çin ile diplomatik ilişkiler kurmasına ve paralel olarak Çin ile resmi bağların kesilmesine yol açtı. TayvanPekin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten ada.

Geçen yarım yüzyılda Çin-Japonya ilişkisinde de çok şey değişti. Komşular derin ticari ve kültürel bağlardan hoşlanırlar. Japonya, Çin’e yıllar içinde 25 milyar dolardan fazla kalkınma yardımı verdi ve Çin, Japonya’nın en büyük ticaret ortağı.

Ancak Tanaka’nın diplomatik baskınına damgasını vuran temel gerilim devam ediyor.

O zamanlar görece bir durgun su olan Çin, şimdi dünyanın 2 numaralı ekonomisi ve büyüyen bir askeri güç. Pekin’in Washington ile rekabeti ve bölgedeki, özellikle de Tayvan çevresinde giderek artan iddialı faaliyetleri arasında gerilimler var.

Japonya, Çin’i bir güvenlik tehdidi olarak görüyor ve özellikle Pekin’in de iddia ettiği gibi Doğu Çin Denizi’ndeki Japon kontrolündeki adalar çevresindeki Çin deniz faaliyetlerinden endişe duyuyor.

Son yıllarda üst düzey ziyaretler durdu ve Japonya, büyük ölçüde Çin’e yanıt olarak ordusunu istikrarlı bir şekilde inşa ediyor.

Mevcut Başbakan Fumio Kishida’nın hükümeti, askeri gücünü daha da güçlendirme ve önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde harcamalarını neredeyse ikiye katlama sözü verdi.

Makiko Tanaka, “Japonya’nın ABD ile ittifakı diplomasimizin temel taşıdır, ancak Çin’i izole etmemeliyiz” dedi.

Çin’e karşı olarak Japonya da dahil olmak üzere ABD liderliğindeki benzer düşünen demokrasi grupları hakkında endişelerini dile getirdi ve Pekin’i Rusya ile daha yakın ilişkilere itmeye karşı uyardı.

2001-2002 yılları arasında eski Başbakan Junichiro Koizumi’nin dışişleri bakanı olan Tanaka, “Biz sadece bir araya geliyoruz ve Çin’e karşı çatışıyoruz” dedi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Taipei’ye yaptığı ziyareti gerilimi tırmandırdığı için eleştirdi.

150 Çinli şirketin yer aldığı Japonya’daki Çin İşletmeler Birliği başkanı Wang Jiaxun, zorlukları kabul etti ancak komşuların iş ortakları olarak birbirlerine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Derneği, Tokyo’da bir hafta sonu Japonya-Çin festivaline sponsorluk yapan Wang, “Çin ve Japonya’nın binlerce yıllık inişli çıkışlı ilişkileri var” dedi.

Çin, 1972 normalleşmesinden sonra Japonya’nın desteğini unutmadı ve ülkesi büyük bir güç haline gelse de iki ülke birbirinden öğrenebilir. Çin’in Japonya için büyük bir pazar sağlayabileceğini ve Japon ekonomisine daha fazla katkıda bulunabileceğini söyledi.

1993’te ölen Tanaka seyahatini yaptığında, 20. yüzyılın ilk yarısındaki Japon vahşeti ile ilgili hatıralar Pekin’de tazeydi. Tokyo’daki komünizm karşıtı milletvekillerinden de muhalefet vardı.

Makiko Tanaka, babasına birçok yurtdışı gezisinde eşlik etti, ancak güvenlik endişeleri nedeniyle onu Pekin’e götürmeyi reddetti.

1972’deki ana yapışma noktaları, Japonya’nın savaş zamanı saldırganlığı için özür dilemesi ve bugün ilişkileri zorlayan Tayvan ile ilgili farklılıklardı.

Ancak kızı, Kakuei Tanaka’nın Çin ile arasını düzeltmeye ve büyüyen bir güç olarak gördüğü bir ülke ile ilişkilerin durumunu değiştirmeye kararlı olduğunu söyledi. Kaynakları kıt olan ülkesinin savaşın yıkımından kurtulmasının ve küresel rekabette ayakta kalabilmesinin tek yolunun enerjik diplomasi olduğuna inanıyordu.

Makiko, babasından alıntı yaparak “Çin sorununu askıda bırakmak Japonya’nın geleceği için iyi değil. Babasının “Japonya’nın en büyük yararı için bir kazan-kazan ilişkisi yaratmak için başını eğmeye ve Çin’den (Japonya’nın savaş zamanı vahşeti üzerine) özür dilemeye hazır olduğunu” söyledi.

Endişelerinin aksine Tanaka, Çin’de aşırı misafirperverlikle karşılandı.

En büyük rahatlaması, Zhou’nun Çin’in Japonya’yı iflas etmekten kurtardığını söylediği savaş tazminatı talep etme hakkından feragat etme sözüne odaklandı. Makiko Tanaka, muafiyetin Japonya’nın Tayvan ile resmi bağları koparma taahhüdü karşılığında olduğunu söyledi.

Doğu Çin Denizi adaları anlaşmazlığı 1972 bildirisinin bir parçası değildi. Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan diplomatik kayıtlara göre, Kakuei Tanaka konuyu gündeme getirdi ancak Zhou bunu tartışmak istemediğini söyledi.

Çin’in endişelerine yanıt olarak, Japon tarafı, bildiride Japonya’nın savaş zamanı saldırganlığı konusunda bir özür diledi.

Makiko Tanaka, Pekin ile Tokyo arasındaki mevcut siyasi ilişkide bir iyileşmenin umutsuz olduğunu, ancak özel sektörde daha derin bağlar için bastırdığını söyledi. Pekin’deki Qinghua Üniversitesi’nde konuşmaya davet edildi ve bu yıl içinde babasının memleketi Niigata’daki mezarını ziyaret etmesi için bir Çin heyetini davet etmeyi planlıyor.

Tanaka, “İş dünyası, bilim adamları ve kültürel alışverişler daha fazla teşvik edilirse, ülkeler arasında bir yakınlık duygusu olurdu” dedi. “Diplomasi insanlarla ilgilidir ve kişisel ilişkiler geliştirip geliştiremeyeceğiniz ve gerektiğinde konuşup konuşamayacağınızdır, ancak bunu yapabilen politikacılar nadirdir.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir