Japonlar Hawaii’yi neden seviyor?

(CNN) – Hawaii, Japon turistler için sürekli olarak en popüler tatil yerlerinden biridir. Ama sevgilerini sadece oraya giderek göstermezler.

Japonya’nın dört bir yanındaki yiyecekler, giysiler ve hatta festivaller, insanların adalara olan sevgisinin plajlardan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Japon yerel seyahat acentesi HIS’in 2022 seyahat trendi raporuna göre, Hawaii, yaz tatilleri için en fazla yurtdışı seyahat rezervasyonuna sahipti ve acente aracılığıyla denizaşırı yaz seyahatleri rezervasyonu yapanların %20’sini oluşturuyordu.

Japonya’nın en büyük iki havayolu şirketi ANA ve JAL, pandemiden bu yana ilk kez sırasıyla Temmuz ve Haziran aylarında Hawaii’ye günlük uçuşlarını yeniden başlattı.

Japon havacılık ve seyahat analisti Kotaro Toriumi, “ANA ve JAL, Japon turistlerin yurtdışına seyahat ederken ilk geldikleri yerin Hawaii olduğunu biliyor. Burası, vizesiz özgürce gidebilecekleri bir yer” dedi. “Bu havayolları en çok Hawaii kampanyalarını güçlendiriyor … tek yaptıkları Hawaii gezileri için reklam vermek.”

Japonya’nın Hawaii ile olan aşk ilişkisi belki de tek bir kelimeyle özetlenebilir: iyashi. İngilizce’de “şifa” veya “rahatlık” anlamına gelir, ancak çoğu zaman birçok Japon’un adalarla ilişkilendirdiği özgürlük ve rahatlama duygusunu kapsar.

Popülarite artışı, fiyatlarda artış

Japon gezginlerin Hawaii’ye olan sevgisi onlarca yıl geriye gitse de seyahat sayılarının Covid-19 öncesi seviyelerine dönmesi biraz zaman alacak.

Pandemiden önce, Hawaii’deki en fazla denizaşırı turisti Japon gezginler oluşturuyordu. Hawaii Turizm Ajansı’nın verilerine göre, Japon turistler de ziyaretçi başına en fazla parayı harcadı.

Japonya’dan seyahat edenlerin sayısı 2019’daki 734.235 ziyaretçiye kıyasla 2022’nin ilk yarısında yalnızca 34.925 ziyaretçiyle %95,2 düştü. Hawaii.

Ve işin içinde olan başka bir faktör var, o da yenin düşüşü. Yen’in dolar karşısındaki düşüşü nedeniyle Japonların ABD’ye seyahat etmesi çok daha pahalı hale geldi. Hawaii için mevcut uçuş rezervasyonlarının çoğu, business ve premium ekonomi gibi üst kabin sınıfları içindir.

“Şimdi gitmek isteyenler çoğunlukla varlıklı insanlar ya da maaşları yüksek insanlar çünkü bu onlar için normal. Bence gençlerin şu anda Hawaii’ye gelişigüzel gitmesi mümkün değil.” Toriumi eklendi.

Japonya’dan ayrılmadan Hawaii’yi yaşamak

Hawaii’ye gidemeyenler için Japonya yerel seçenekler sunuyor.

Hula dansçıları, ukulele oyuncuları ve Hawaii yemek kamyonlarıyla Hawaii temalı festivaller son derece popülerdir.

Bu festivaller Tokyo, Yokohama ve Osaka gibi metropol şehirlerde ve Gunma Eyaletindeki bir kaplıca kasabası olan Ikaho Onsen gibi kırsal alanlarda düzenleniyor.

David Smith, “(Japonya’da) insanlar, ister üniversiteye gitmek ister (ister savaş ya da politika gibi) başka şeyler hakkında (endişelenir) olsun, çok fazla acele içindedir, ancak Hawai kültüründe, kişinin adasını koruma kültürü vardır” diyor. , CEO’su leylan büyümekHawaii temalı konserler ve etkinlikler üreten Japonya merkezli bir şirket.

“(Bu festivallerin) bu tür bir Hawai kültürünü Japonya’ya getirmeye ve insanlara Hawaii’nin iyiliği hakkında bilgi vermeye yol açacağını düşündüm.”

Punalu'u, ziyaretçilere güneşli Hawaii gökyüzünü hatırlatmak için sarıya boyanmıştır.

Punalu’u, ziyaretçilere güneşli Hawaii gökyüzünü hatırlatmak için sarıya boyanmıştır.

Kathleen Benoza

Yinelenen festivallerin ötesinde, Japonya’nın her yerinde Hawaii restoranları var.

Chiba, Yachiyo’daki ev gibi Hawaii temalı bir restoran olan Punalu’u, hem Amerikan hem de Hawaii’ye özgü çeşitli hatıralarla süslenmiştir. Duvarın yanında bir Harley Davidson motosikleti ve üzerinde mağazanın adının yazılı olduğu bir sörf tahtası var.

57 yaşındaki sahibi ve şef Yuji Nonaka, maaşlı işinden ayrıldı ve 14 yıl önce 50 yaşındaki karısı Kiyomi Nonaka ile restoranına başladı.

Kiyomi, Hawaii’ye olan sevgisini – özellikle hula dansı – 18 yaşında bir iş gezisi sırasında keşfetti.

“Hula, başkalarıyla olan ilişkilerimde ya da işte bir şeyler yolunda gitmediğinde, hayattaki pek çok şeyi aşmama yardım etti. Hula yaptığımda, daha yüksek bir boyuttaymışım gibi hissediyorum. Bu duyguyu başkalarıyla paylaşın, bu yüzden 18 yıl önce burada kendi hula okulumu açtım” dedi.

Hula hakkında yaygın bir yanılgı, bunun kesinlikle kadınlar için bir dans geleneği olduğudur. Hayır. Eski Hawaii’de hula dansı yapan ilk kişiler erkeklerdi ve hatta en iyi dansçılar savaşçı olmak için seçildi. Bugün Hawaii’nin en ünlü erkek hula okullarından biri olan Ke Kai O Kahiki, savaşçı hikayelerini dansla anlatarak bu geleneği sürdürüyor. Bunu yapmak için dansçılar, arazinin kendisini sert ve affetmez bir spor salonu olarak kullanarak eski atalarıyla aynı şekilde antrenman yaparlar. Bir savaşçı gibi dans etmek için, bir savaşçı gibi antrenman yapmalısın.​

Bir ilişkinin kökleri

Tokyo Üniversitesi Disiplinlerarası Çalışmalar Enstitüsü’nde profesör olan Yujin Yaguchi, Hawaii ve ABD-Japonya kültürel ilişkilerine odaklanıyor.

Yaguchi, 19. yüzyılın başında çok sayıda Japon’un Hawaii’ye göç ettiğini ve bunun da burayı Japon turistlerin seyahat etmesi için tanıdık ve kolay bir yer haline getirdiğini belirtiyor.

Birçoğunun ziyaret ettikleri akrabaları vardı ve bu dil engeline de yardımcı oldu.

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yapılan Amerikan Toplumu Araştırmasından elde edilen veriler, 2016-2020 tarihli bir çalışmada Hawaii sakinlerinin %22,3’ünün Japon veya yarı Japon olarak tanımlandığını belirtti.

Yaguchi, “Bugün, insanların (Hawaii’deki) Japonca’yı iş amacıyla konuştuğunu düşünüyorum. Konuşmuyorsa bile Japonca anlayabilen insanlara erişmek çok kolay ve duyurular, tabelalar ve her şey Japonca var,” diye açıklıyor Yaguchi. .

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden yaklaşık 20 yıl sonra, yurtdışında eğitim programları veya iş gezileri için ara sıra istisnalar dışında, Japonya’da yurtdışına eğlence gezileri yasaklandı.

Spa Resort Hawaiians, Japonya'daki ilk Hawaii tarzı tatil yeriydi.

Spa Resort Hawaiians, Japonya’daki ilk Hawaii tarzı tatil yeriydi.

Spa Resort Hawaililer

“Savaşın bitiminden sonra neredeyse yirmi yıl boyunca zevk seyahatine izin verilmedi. Savaş 1945’te sona erdi ve 1964’e kadar yurtdışı seyahatleri büyük ölçüde kısıtlandı, ancak seyahat yasağı kaldırıldıktan sonra Hawaii, Japonlar için en popüler yerlerden biriydi. ziyaret etmek,” diye ekliyor Yaguchi.

Gidemeseler bile Hawaii’yi hayal ettiler.

Spa Resort Hawaiians, Fukushima Eyaleti’nin Joban bölgesinde bulunan bir kaplıca tema parkıdır ve yasaktan sonraki yıllarda simüle edilmiş bir Hawaii’nin özü olmuştur.

1960’larda kömür endüstrisi kötüleştikçe, yerel madencilik şirketi işleri kurtarmak ve yerel ekonomiyi canlandırmak için turizme geçerek, ısıtmalı bir yüzme havuzu, palmiye ağaçları ve hatta Hawaii’den gelen eğlencelerle Japonya’daki ilk tatil tesisini yarattı.

1980’lerde Japon ekonomisiyle birlikte yen değerinin yükselmesi, Japonlara, balon ekonomisinin zirvesinde, 1990’larda Hawaii’yi ziyaret etme fırsatı verdi.

Yaguchi, “Hawaii, 1990’larda Japonlar için bir tür plaj cenneti ve aynı zamanda bir alışveriş cenneti oldu” dedi. “O zaman Hawaii’nin bir alışveriş cenneti (ama daha fazlası) olarak değil, iyashi için bir tür yer olarak bu tür bir yeniden formüle edilmesi veya yeniden kavramsallaştırılması var.”

Da Plate Lunch 808'in sahibi, Hawaii'de ziyaret ettikleri gibi Japonya'da bir tabak öğle yemeği restoranı yaratmak istedi.

Da Plate Lunch 808’in sahibi, Hawaii’de ziyaret ettikleri gibi Japonya’da bir tabak öğle yemeği restoranı yaratmak istedi.

Kathleen Benoza

Bir tabakta barış

Bir tabak öğle yemeği, Hawaii’nin çok kültürlü geçmişinin bir ürünüdür. Genellikle, iki kepçe beyaz pirinç, bol miktarda mayonez içeren makarna salatası ve genellikle kalın tuzlu sos ile doldurulmuş protein seçiminizdir.

“Hawaii’ye gittiğimde ve tabakta öğle yemekleri gördüğümde, bunu büyüleyici buldum. Amerikan, Japon ve sadece Asya (kültürlerinin) karışımıydı. Bu benim için gerçekten ilginçti ve bu beni tabak öğle yemeğine bağımlı hale getirdi. Japonya’da Hawaii’de yediğime yakın pek çok tabak öğle yemeği restoranı bulunmadığını,” dedi geçen yıl Chiba Eyaleti Sakura’da tabak öğle yemeği restoranı Da Plate Lunch 808’i açan Akihiro Misono.

Honolulu merkezli radyo istasyonu KSSK-FM Hawaii’den restorana aktarılıyor. Müşteriler genellikle ABD’de Hawaii gömlekleri olarak adlandırılan “aloha gömlekleri” giyerler.

Hawaii merkezli bir kahvaltı kafesi ve restoran zinciri olan Eggs ‘n Things, yalnızca Japonya’da denizaşırı lokasyonlara sahiptir. İlki 2010 yılında Harajuku’da açıldı.

Eggs ‘n Things Japan’ın CEO’su Kota Matsuda, Hawaii’yi ziyaret eden Japon gezginler arasında markanın popülerliğini gösterdi.

“Özellikle Covid’in bu zor zamanlarında birçok insan için yurtdışına seyahat etmenin önündeki engeller hala yüksek. Hawaii’ye seyahat etmek isteyen ancak henüz gidemeyen müşterilerimize orada olmaya en yakın deneyimi sunuyoruz. İnsanlar buraya değil, buraya geliyor. sadece Hawaii tarzı yemek için değil, aynı zamanda eşsiz ‘Hawaii Vibe’ için” dedi Matsuda.

Eggs 'N Things, büyük bir Japon takipçisi olan bir Hawai kahvaltı zinciridir.

Eggs ‘N Things, büyük bir Japon takipçisi olan bir Hawai kahvaltı zinciridir.

Kota Matsuda

senin fandomunu giymek

Aloha gömlek meraklısı ve şoförü Yosuke “Yo-chan” Seki, her hafta sonu sörf yapıyor ve Hawaii’ye geri dönmekten asla bıkmıyor – 2011’den beri her yıl gidiyor.

47 yaşındaki, “Aloha gömlekleri giymeye başladığımdan beri, çoğunlukla günlük hayatımda giyiyorum” dedi. “Umarım insanlar onları giydiğime bakar ve onları giymeyi denemek istediklerini düşünürler. Şu anda, yaklaşık birkaç milyona mal olabilen pahalı tasarımlardan birinin bir kopyasını giyiyorum. giymek 20.000 ila 30.000 yen civarında.”

Aynı zamanda bir aloha gömlek meraklısı olan kırk yaşındaki Asami Seki, 82 of aloha adlı bir aksesuar işletmesine sahip. Bir yıl önce, insanların sörf yaparken giyebilecekleri hipoalerjenik aksesuarlar yaratmaya başladı.

“Sadece bir kez Hawaii’ye gittim, ancak bu süre zarfında, pandemi nedeniyle gidemesem bile, yavaş yavaş Hawaii’yi daha çok sevmeye başladım” dedi.

“Hep Hawaii’ye gitmek istemişimdir ve ilk ziyaretimden önce bile ona hayrandım. İlk seyahatimden döndükten sonra Hawaii’yi yaşam tarzıma dahil etmeye başladım.”

Kocası Yosuke, bu düşünceye katılıyor: “Bu benim için bir tür statü haline geldi.”

Hawaii gömlekleri olarak bilinir "aloha gömlekleri" Japonyada.

Hawaii gömlekleri Japonya’da “aloha gömlekleri” olarak bilinir.

Kathleen Benoza

Asami, “Giyinmek istediğimde, aloha gömlekleri giyiyorum. Onları giydiğimde keskin giyinmiş gibi hissediyorum ve gün için bir tema seçip diğerleriyle buna göre koordine olmak gerçekten heyecan verici, ” diye ekledi Asami.

Gömlekler, Japon sanatından ve tasarımlarından büyük ölçüde etkilenmiştir.

Toyo Enterprise bünyesinde yaklaşık 50 yıldır oyunda olan bir aloha gömlek markası olan Sun Surf, 1930’lardan 1950’lere kadar olan aloha gömleklerini yeniden üretmeye odaklanıyor. Marka direktörü 47 yaşındaki Yoshihiro Nakano, gençken gömlek toplamaya başlayan bir aloha gömlek araştırmacısı.

Nakano’ya göre, aloha gömlekleri Hawaii’deki Japon göçmenlerle başladı.

“Hawaii’de bile Japon tarzı giysiler giyiyorlardı. 1800’lerin ikinci yarısında Japonya’ya göç edenler vardı ve kısa bir süre sonra aralarında Japon kıyafetlerinin de bulunduğu rulo kumaş ithal etmeye başladılar. Yerliler bunu gördü ve Bunları kullanarak gömlek yapmanın ilginç olacağını düşündüler, bu yüzden Japon desenli aloha gömlekleri yapmaya başladılar” dedi.

Kitlesel pazar üretimi bundan sonra başladı. Japonya’dan Japon giyimi için rulo kumaş ithal etmek yerine, Hawaii’deki mağazalar sadece aloha gömlekleri için çok çeşitli baskılı kumaşlar ithal etti.

Bugün, bu aloha gömlekleri de koleksiyoncuların ürünleri olarak kabul ediliyor.

Nakano, “Gömleği asla giymeyen ve sadece toplayan veya çerçeveleyen birçok müşteri var” dedi.

Hepsi iyashi’nin ruhunda.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir