Kabil Çöküşü Aileleri Ayırdı

Ailesi BuzzFeed News’e bir e-postada “Taliban yönetimi devralır almaz evimizi hızla terk ettik” dedi. Komşuları onlara, militanların dışarıdayken evlerine girdiğini ve evi aradıklarını ve onları sorduklarını söylemişti. Taliban’ın Kabil’i süpürdüğü gün, Wajdi televizyon haberlerinde insanların havaalanına akın ettiğini gördü ve Afganların sadece doğru zamanda doğru yerde bulunarak uçağa bindiğine dair söylentiler vardı. Tehlikeliydi ama tehditler düşünüldüğünde geride kalmak daha kötü olabilirdi.

Wajdi’nin ailesi bunu riske atmaya karar verdi. Küçük çocuklarıyla birlikte, birkaç poşet yiyecek ve içecek dışında her şeyi geride bırakarak komşularından eve göz kulak olmasını istediler. Günlerce havaalanına yakın bölgelerde kaldılar, fırsatları kaçırmamak için sokakta uyudular ve insanların nereye girildiğine dair duydukları söylentilere dayanarak kapıdan kapıya geçtiler. Evrakları sallayarak, yabancı askeri yetkililere ve tercümanlara yardım için bağırdılar. Kimse müdahale etmeyecekti.

Wajdi, havaalanındayken sularının bitmeye devam ettiğini söyledi. “Yalnızca insanlar geçebilir – belgeleriniz ve çocuklarınızla birlikte sadece sizsiniz. Çanta yok, bagaj yok.”

Aile, günlerce havaalanının yakınında kamp kurarak tahliye edilmek için dua etti. (BuzzFeed News, güvenliklerini korumak için isimlerini saklıyor.) Wajdi, gecelerini telefonda, bir powerbank ile bir cep telefonu şarj eden annesiyle geçirdi. Her iki ebeveyni de aynı şeyi söyleyip durdu: “Oğlum, hiçbir gelişme yok.” Günlerini, kendisini destekleyen vakıflara, ABD ve Avrupa’daki gazetecilere ve arkadaşlara yardım edebilecek herkese telefon ederek geçirdi.

ne zaman teröristler bombalanmış Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Perşembe günü öldü en az 170 Afgan 13 Amerikan askerinin yanı sıra Wajdi’nin ailesi de havaalanının dışındaydı, ancak patlamayı duyabildikleri ancak etkisini hissetmedikleri farklı bir kapıdaydı. Şimdi yine saklanıyorlar. Wajdi bombalamayı haberlerden duydu – hemen telefon etmeye çalıştı ama ailesine ulaşamadı. “Çok endişelendim” dedi. Sonunda, hücre sinyali geri döndüğünde, temasa geçebildi.

ABD Afganistan’dan çekildiğine göre, Wajdi umudu korumaya çalışıyor. Taliban söz verdi başka ülkelere vizesi veya yabancı pasaportu olan Afganların gitmesine izin vermek ama Wajdi bunlara inanmıyor.

“Çok zor,” dedi. “Televizyonda durumu gördüğünüzde, ülkenizin geleceğini gördüğünüzde gerçekten iç karartıcı görünüyor. Ya bir gün annen ve baban gözlerinin önünde idam edilirse?”

Bu günlerde, aklı ne olursa olsun ile dolu. Wajdi, Afgan ve Amerikan hükümetlerinin Kabil’in istikrarı hakkında yaptığı aşırı pembe tahminlere üzülüyor. “Bu yüzden annemle babamın zaten pasaportları yoktu” dedi. “Ülkeyi terk etmeye zihinsel olarak hazır değildik.” Wajdi, Afgan hükümetinde, Taliban’ın orduyu çabucak yeneceğine dair korkularını yatıştırmaya çalışan bir arkadaşına güvenmeseydi, bunun geleceğini görebilirdi.

“Hala bir rüyadaymışız gibi geliyor” dedi. “İşlerin bu kadar çabuk değişmesi nasıl mümkün olabilir? Her şeyin bu kadar kolay yıkılacağını hiç düşünmemiştim.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir