Kanada 1000 km/s vakum tüplü tren alıyor olabilir

(CNN) – Kanadalı bir şirket, saatte 1.000 kilometre hızla gidebilen ve seyahat etmenin bir uçak biletinden daha ucuza mal olacağını iddia ettiği tamamen elektrikli tren tarzı bir araç için planlarını açıkladı.

FluxJet, TransPod tarafından geçtiğimiz ay kendi şehri Toronto’da, yeteneklerinin canlı bir gösteriminde “uçak-tren hibriti” olarak adlandırdığı şeyin bir tonluk küçültülmüş bir versiyonuyla duyuruldu.

ABD’li girişimci Elon Musk tarafından ünlü hale getirilen “hiperloop” konseptine benzer ilkelere dayanmaktadır: FluxJet, “veillance flux” adı verilen yeni bir fizik alanına dayalı çığır açan teknolojiyi kullanarak korumalı bir tüp kızağı boyunca ultra yüksek hızlarda sevk edilecektir.

TransPod, Fluxjet'in 2035 yılına kadar hizmete girmesini umuyor.

TransPod, Fluxjet’in 2035 yılına kadar hizmete girmesini umuyor.

nezaket TransPod

Bölmeler manyetik olarak havaya kaldırılır ve vakum tüpleri büyük bir hızla hareket etmelerini sağlar.

Buradaki fikir, trenin özel olarak TransPod Hattı adı verilen ve büyük şehirlerdeki ve önemli konumlardaki istasyonları olan bir ağ sistemi üzerinde çalışacak olmasıdır.

18 milyar dolarlık bir altyapı projesinin önerilen ilk aşaması, Kanada’nın Calgary ve Edmonton şehirlerini 300 kilometre arayla veya üç saatlik bir sürüş mesafesinde birbirine bağlayacak.

FluxJet, bir uçaktan daha hızlı ve yüksek hızlı bir trenin üç katı olan seyahat hızlarına sahiptir, bu da yolculuk süresini 45 dakikaya indireceği anlamına gelir.

TransPod, otoyol trafiğini azaltacağını ve karbon emisyonlarını azaltacağını umuyor.

TransPod, otoyol trafiğini azaltacağını ve karbon emisyonlarını azaltacağını umuyor.

nezaket TransPod

Bu yılın başlarında TransPod, çaba için şimdiye kadar 550 milyon dolarlık finansman sağladığını duyurdu. Proje şu anda araştırma ve geliştirme aşamasında olup, çevresel değerlendirme ve arazi edinimine odaklanmaktadır.

TransPod’un kurucu ortağı ve CEO’su Sebastien Gendron, CNN’e şunları söyledi: “İnşaatın ilk aşaması, 2023’ün sonunda başlaması planlanan Edmonton havaalanının ve 2027’de Calgary’yi Edmonton’a bağlayan tam hattın bağlanmasından oluşuyor. “

TransPod’un vizyonuna göre ağ, FluxJet araçlarında bir seferde 54 yolcu ve 10 tona kadar kargo taşıyacak ve trenler her iki dakikada bir hareket edecek.

Şirket, yeni sistemin otoyol trafiğini büyük ölçüde kesmeye yardımcı olacağını ve CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık 636.000 ton azaltacağını söylüyor.

FluxJet’e binmenin aynı yolculuk için bir uçak biletinden yaklaşık %44 daha ucuza mal olacağını iddia ediyor, ancak halkın FluxJet’te ne zaman seyahat etmeyi bekleyebileceği veya bu multi-milyarda başka hangi şehirlerin yer alabileceği konusunda henüz bir zaman çizelgesi açıklanmadı. Dolar ağı, bu projeksiyonlar, önümüzdeki birkaç yılın nasıl sonuçlanacağına dair makul miktarda varsayım içeriyor gibi görünüyor.

Dubai ve Abu Dabi arasında bir servis tartışılıyor.

Dubai ve Abu Dabi arasında bir servis tartışılıyor.

nezaket TransPod

TransPod, odak noktasının dünyadaki ilk tasarımlar ve teknolojik atılımlar olduğunu ve “tasarımdan sistem mühendisliğine, sıfırdan, tamamen şirket içinde ve kendi ekibimizle yeni bir tüplü taşıma sisteminin her yönünü geliştiriyor” diyor. ortaklar.”

Manyetik olarak havaya kaldırılan Fluxjet trenleri, sürtünmeyi azaltmak için tasarlanmış aerodinamik ve tahrik sistemlerini kullanarak kılavuzlarını vuracak. TransPod, deneyimin “bir jet pistinde sorunsuz bir şekilde hızlanmak ve ardından tüp kılavuz yolunda tam hızda ilerlemek gibi hissedeceğini” söylüyor.

Gendron CNN’e, ekibinin FluxJet’in ilk toplu taşıma yolcularını 2035’ten önce taşıyacağını tahmin ettiğini söylüyor. Calgary-Edmonton’ın ötesindeki planlara gelince, “Dallas’ı BAE’deki San Antonio’ya bağlamak için Teksas’ta şimdiden tartışmalar yaşanıyor. Dubai’yi Abu Dabi’ye ve Avustralya’yı Sidney’i Brisbane’e bağlamak için.”

En iyi görüntü TransPod’un izniyle

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir